Tokiais baisiais nusikaltimais Krinčino bažnytkaimio žmones kaltina vietos aludaris, kurio verslui pakenkė jų pastangos sutrumpinti alaus baro darbo valandas.
Parėmė vietos politikai
Krinčino bendruomenė – ko gero, vienintelė Lietuvoje, stojusi į kovą su girtuoklyste. Pradėti ją įkvėpė vietos moterys, maldavusios grąžinti į šeimas miestelio bare nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro „mirkstančius“ vyrus. Tokios kaimynystės neapsikentė ir mokykla, mat girtuokliai siautėjo po jos langais. Todėl bendruomenės vardu nutarta kreiptis į Pasvalio rajono savivaldybės tarybą, kad ši iš ankstyvo ryto į popietę nukeltų baro darbo pradžią. Pasvalio politikai prašymui pritarė vienbalsiai – iki tol nuo septintos dirbęs alaus baras buvo įpareigotas duris atverti tik po pietų, 16 valandą.
Mokytoja V.Loginova kaimo bendruomenei teismuose atstovauja jau antrus metus. |
„Tada prasidėję mūsų vargai nesibaigia ir iki šiol“, – LŽ teigė viena Krinčino bendruomenės lyderių mokytoja Virginija Loginova.
Kaip pasakojo pedagogė, su nauju darbo režimu nesutikęs baro savininkas Rimas Kripaitis iš pradžių į teismą padavė rajono tarybą, priėmusią jam nepalankų sprendimą. Kol taryba bylinėjosi su verslininku, bendruomenei teko dalyvauti teismuose kaip trečiajam asmeniui. „Prieita iki Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo. Jo trijų teisėjų kolegija nusprendė, kad verslininkas neteisus“, – sakė V.Loginova. Tačiau šis, atrodytų, bendruomenei palankus sprendimas tik dar labiau įsuko teismų karuselę.
Su pralaimėjimu nesusitaikė
„Aludaris buvusios savo barmenės vardu inicijavo kitą procesą ir dabar bando įrodyti, kad Krinčino bendruomenės prašymas trumpinti girtuoklystės valandas yra suklastotas ir neteisėtas“, – pasakojo V.Loginova. Anot mokytojos, iš pradžių šis klausimas buvo svarstomas Pasvalio apylinkės teisme, tačiau bendruomenei suabejojus jo nešališkumu bylos nagrinėjimas perkeltas į Kupiškio apylinkės teismą. „Nuo bylinėjimosi jau svyra rankos, bet turiu vilties, kad sulaukę Naujųjų metų pagaliau išgirsime ir šio teismo sprendimą“, – kalbėjo V.Loginova.
Dėl tariamai suklastotų bendruomenės susirinkimo dokumentų R.Kripaičio barmenė ne tik sumanė bylinėtis teisme, bet ir kreipėsi į Pasvalio rajono policiją, nes vietos moterys esą svarsčiusios aludę susprogdinti. Išgirdęs apie neva planuojamą ataką, R.Kripaitis apkaltino kaimą diversija ir taip pat kreipėsi į pareigūnus. „Mes, visi 73 Krinčino bendruomenės nariai, buvome priversti važinėti į policiją ir aiškintis, kad nei R.Kripaičio, nei jo alaus baro tikrai nesprogdinsime, o išsprūdęs žodis apie sprogdinimą tebuvo ilgai širdyje kaupta ir išsakyta didžiulė nuoskauda“, – tikino V.Loginova. Pedagogė džiaugėsi, kad Pasvalio policija pasirodė esanti supratinga – nutraukė ikiteisminius tyrimus dėl grasinimo susprogdinti alaus barą ir dokumentų klastojimo.
Tada buvo apskųsti policininkų veiksmai. Tačiau Panevėžio apygardos teismas nustatė, jog pareigūnai savo darbą atliko tinkamai.
Klientai – po žeme
„Kai pradėjome vadinamąją kovą su aludariu, tikėjausi, kad būsime pavyzdys, kaip galima blaivinti Lietuvą. Tačiau dabar pamačiusios, kiek laiko, pinigų ir sveikatos atima tąsymasis po teismus, kitos bendruomenės tikriausiai nedrįs sekti mūsų pavydžiu“, – apgailestavo V.Loginova.
Tačiau ji pabrėžė, kad maža pergalė vis dėlto pasiekta, nes R.Kripaitis alaus barą Krinčine uždarė. Moteris mano, jog baras nebeveikia ne dėl bendruomenės pradėtos kovos už blaivybę, o todėl, kad klientų liko mažai. „Dauguma girtuoklėlių atsidūrė po žeme, kiti, kiek girdėjau, gydomi specializuotose gydymo įstaigose“, – pasakojo viena bendruomenės lyderių.