2021 04 12

BNS: svarbiausi pirmadienio įvykiai

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.
Mobilusis koronaviruso patikros punktas
Mobilusis koronaviruso patikros punktas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 597 nauji COVID-19 atvejai, mirė devyni žmonės. 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 445 – paskutinį kartą jis toks buvo sausio pabaigoje.

* Sostinės meras Remigijus Šimašius pranešė, kad Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje užimtos beveik visos COVID-19 lovos, pusė pacientų – jaunesni nei 65-erių. Kauno ir Klaipėdos regionuose užimtumas mažesnis, tačiau situacija taip pat prastėja.

* Į posėdį susirinkusi Vyriausybė nusprendė, kad skiepytis nuo COVID-19 vienu automobiliu galės vykti neribotas skaičius keleivių. Iki šiol asmenine transporto priemone buvo draudžiama keliauti daugiau nei dviejų asmenų grupėms arba daugiau nei vienos šeimos nariams.

* Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad nuo COVID-19 jau paskiepyta beveik trečdalis statutinių pareigūnų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Kontrolės postas kelyje Kaunas - Vilnius
Arno Strumilos / 15min nuotr./Kontrolės postas kelyje Kaunas - Vilnius

* Nustatyta, kad Latvijoje daugiau kaip 70 proc. koronavirusinės infekcijos atvejų susiję su britiškąja koronaviruso atmaina.

* Anglijoje leista iš dalies atsidaryti barams ir restoranams – jie gali tiekti gėrimus ir maistą lauke.

* Izraelio ekspertai pranešė, kad Pietų Afrikos Respublikos koronaviruso atmaina lengviau nei kitos viruso formos geba įveikti „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinos sukurtą gynybos mechanizmą. Nėra duomenų, ar paskiepytiems žmonėms virusas gali sukelti sunkią ligos formą.

* Bangladeše sparčiai augant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, šalis ėmėsi drastiškų viruso kontrolės priemonių: čia nuo trečiadienio aštuonioms dienoms uždaromi visi biurai, stabdomas vidaus ir tarptautinis transportas.

Pasiruošimas 5G. Lietuvai ruošiantis diegti naujos kartos 5G mobilųjį ryšį, krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas siūlo, kad nepatikimi gamintojai ir tiekėjai Lietuvoje negalėtų dalyvauti elektroninių ryšių rinkoje. Seimui žadama teikti įstatymų pakeitimus, kurie įpareigotų Ryšių reguliavimo tarnybą prašyti specialios komisijos įvertinti įmonių atitiktį nacionalinio saugumo požiūriu.

123RF.com nuotr./5G stotis
123RF.com nuotr./5G stotis

Ambasadorių kandidatūros. Vyriausybė pasiūlė ilgai derintas ambasadorių kandidatūras. Ambasadore Jungtinėse Valstijose siūloma karjeros diplomatė Audra Plepytė, Vokietijoje – Ramūnas Misiulis. Taip pat siūloma Andrių Namavičių skirti ambasadoriumi prie Europos Tarybos, o Rytį Paulauską – ambasadoriumi Jungtinėse Tautose. Išsiskyrus Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos pozicijoms dėl kandidatūrų, jų derinimas užtruko.

Mero rinkimai. Radviliškio rajono mero rinkimuose į antrąjį turą pateko konservatorė Jolanta Margaitienė ir žaliųjų atstovas Vytautas Simelis. Meras čia renkamas po to, kai ankstesnis savivaldybės vadovas, konservatorius Antanas Čepononis pernai spalį buvo išrinktas Seimo nariu.

Kaltinimai lyderei. Nušalintai Mianmaro civilinei lyderei Aung San Suu Kyi pareikštas dar vienas kaltinimas – pagal gamtinių nelaimių valdymo įstatymą. 75 metų Nobelio taikos premijos laureatei iš viso pateikti šeši kaltinimai. Ją nuvertusi chunta toliau jėga slopina visuomenės nepasitenkinimą dėl įvykdyto perversmo.

Navalno būklė. Rusijos kalėjimų pareigūnai pagrasino pradėti jėga maitinti kalintį Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, nuo bado streiko pradžios netekusį aštuonių kilogramų svorio. Apie tai pranešė A.Navalno bendražygiai. Opozicionierius, praėjusią savaitę pranešęs, kad turi temperatūros ir kosti, buvo sugrąžintas iš kalėjimo ligoninės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Neramumai Mineapolyje. Savaitgalį Jungtinių Valstijų policijai Mineapolio priemiestyje nušovus 20-metį juodaodį, šimtai žmonių susirinko į protestus. Dėl jų mieste, kuriame šiuo metu nagrinėjama didelio atgarsio sulaukusi George Floydo nužudymo byla, rengiamasi įvesti komendanto valandą.

BAFTA apdovanojimai. Britų kino ir televizijos meno akademijos (BAFTA) apdovanojimuose triumfavo JAV filmas „Klajoklių žemė“, laimėjęs keturiose kategorijose, įskaitant geriausio filmo, geriausios aktorės ir geriausio režisieriaus, o juosta „Perspektyvi mergina“ gavo du apdovanojimus. Šiųmečiai apdovanojimai pasižymėjo nominantų įvairove, pernai BAFTA sulaukus kritikos dėl to, kad visi nominuotieji buvo baltieji ir kad geriausio režisieriaus kategorijoje nebuvo nominuota nė viena moteris.

Įvykiai Irane. Iranas apkaltino Izraelį sabotažo aktu prieš požeminį Natanzo branduolinį objektą netoli Teherano. Šalis įspėjo, kad keršys už šį išpuolį, pakenkusį urano sodrinimo centrifugoms. Be to Europos Sąjunga į sankcionuojamų asmenų sąrašus įtraukė aštuonis saugumo pareigūnus bei tris institucijas, atsakingus už 2019 metų protestų slopinimą. Abu įvykiai gali apsunkinti derybas dėl Jungtines Valstijų sugrąžinimo į tarptautinį susitarimą dėl Irano branduolinės programos.

Šaudynės Paryžiuje. Per šaudymą prie ligoninės Paryžiuje žuvo žmogus, dar vienas buvo sunkiai sužeistas. Prancūzijos sostinės policijos šaltiniai praneša, kad po šaudynių įtariamasis pabėgo motociklu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Microsoft“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Microsoft“

„Microsoft“ pirkinys. Technologijų milžinė „Microsoft“ pranešė už 19,7 mlrd. JAV dolerių įsigysianti dirbtinio intelekto bendrovę „Nuance“. Sandoriu tikimasi sustiprinti „Microsoft“ pozicijas sveikatos priežiūros srityje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai