2021 04 19

BNS: svarbiausi pirmadienio įvykiai

BNS pateikia svarbiausių pirmadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.
Vilniečiai renka savo miesto merą
Rinkimai / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Merų rinkimai. Konstitucinis Teismas paskelbė, kad tiesioginiai merų rinkimai prieštarauja Konstitucijai. Šis nutarimas įsigalios 2023 metų gegužės 3 dieną – baigiantis dabar išrinktų merų kadencijai. Iki to laiko nepakeitus Konstitucijos ir neįtvirtinus joje tiesiogiai renkamų merų, būtų grįžta prie ankstesnės tvarkos, kai merą išrinkdavo tarybos nariai. Politikai yra linkę imtis Konstitucijos keitimo, tačiau ekspertai teigia, jog susitarti dėl formuluotės gali būti sudėtinga.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 592 nauji COVID-19 atvejai, mirė 10 žmonių. Ligoninėse gydomi 1174 COVID-19 pacientai, 126 iš jų – reanimacijoje. Naujų atvejų rodiklis 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų siekia 501: jis paskutines kelias dienas nežymiai mažėjo.

* Jungtinės Valstijos užbaigė svarbų skiepijimo etapą: pusė visų šalies suaugusiųjų gavo bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę. Šalyje skiepytis jau gali visi vyresni nei 18 metų.

* Australija ir Naujoji Zelandija atvėrė ilgai lauktą „kelionių burbulą“. Praėjus daugiau nei metams po Naujosios Zelandijos sprendimo dėl pandemijos uždaryti sienas, Sidnėjaus oro uoste pagaliau susitiko ilgai nesimatę šeimų nariai.

* Graikija paskelbė nebereikalausianti pilnai pasiskiepijusių ir neigiamą COVID-19 testą turinčių Europos Sąjungos piliečių atvykus saviizoliuotis.

*„BioNTech“ ir „Pfizer“ paskelbė, kad šiemet Europos Sąjungai pristatys dar 100 mln. savo vakcinos nuo COVID-19 dozių. 2021 metais bendrovės ES iš viso pristatys 600 mln. vakcinos dozių.

* Austrijos vyriausybė susitarė dėl 1 mln. „Sputnik V“ vakcinos dozių pirkimo, tačiau naudos šią vakciną tik kai ją patvirtins Europos vaistų agentūra.

Prekybos atvėrimas. Leidus dirbti visoms prekybos centrų parduotuvėms, prekybininkai darbą atnaujino su džiugiomis nuotaikomis. Vis dėlto jie sako, kad prie valstybės kompensuojamo testavimo susidarė didelės eilės, todėl ne visi spėjo atlikti profilaktinius darbuotojų patikrinimus, atsidarant kilo iššūkių dėl prekių pristatymo bei žmonių saugumo užtikrinimo.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Prekybos centras „Panorama“, sušvelninus karantiną
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Prekybos centras „Panorama“, sušvelninus karantiną

Ekonomikos planas. Prezidentas Gitanas Nausėda su Vyriausybės, Seimo, universitetų ir savivaldybių atstovais aptarė 2,2 mlrd. eurų vertės ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą. Pasak prezidento, planas per daug orientuotas į viešąjį ir per mažai – į privatų sektorių, daugiau dėmesio reikėtų investicijoms į smulkiojo ir vidutinio verslo transformavimą. Socialinių partnerių atstovai teigė pasigendantys atviresnio jo derinimo.

Reikalavimai renginiams. Lietuvoje leidus organizuoti nedidelius renginius, veikti teatrams ir kino teatrams, nustatyti papildomi saugumo reikalavimai. Bus privalu ateiti su medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais, žiūrovai bus sodinami išlaikant dviejų metrų atstumus.

Netektis. Eidamas 69-uosius metus mirė žinomas mikrochirurgas profesorius Kęstutis Vitkus. K.Vitkus su tėvu Mečislovu Vitkumi atliko pirmąją Lietuvoje ir tuometėje Sovietų Sąjungoje mikrochirurgijos operaciją – sėkmingai replantavo nupjautus rankos pirštus.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Vitkus
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Vitkus

Uosto kapitonas. Klaipėdos uosto kapitono konkursą laimėjo 49 metų Vladas Motiejūnas. Jis iki šiol dirbo kapitonu tarptautinėje kompanijoje „Bernhard Schulte Shipmanagement“.

Skrydis Marse. NASA sėkmingai atliko savo nedidelio sraigtasparnio „Ingenuity“ skrydį Marse: tai pirmasis varikliu varomo orlaivio skrydis kitoje planetoje. 1,8 kg svorio prietaisas pakilo į trijų metrų aukštį ir nusileido po nepilnos minutės.

Futbolo superlyga. 12 stipriausių Europos futbolo klubų, tarp jų „Barcelona“, Turino „Juventus“, Madrido „Real“ ir „Manchester United“ paskelbė apie naujai kuriamą Europos Superlygą. Tokį sprendimą pasmerkė tiek Europos Sąjungos, tiek Didžiosios Britanijos, tiek tarptautinių futbolo organizacijų atstovai. Minėti klubai nori toliau žaisti ir savo nacionaliniuose čempionatuose, bet Europos futbolo federacijų sąjunga (UEFA) ir šalių futbolo pareigūnai įspėjo, kad tokio leidimo nesuteiks. Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) ir šešios pasaulio futbolo konfederacijos pareiškė, kad minėti klubai bus pašalinti iš visų Europos, pasaulio ir vietinių turnyrų, o jų žaidėjams bus uždrausta rungtyniauti nacionalinėse rinktinėse.

Navalno būklė. Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas perkeliamas į ligoninę, jo būklė pareigūnų apibūdinama kaip patenkinama. Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad, ES laiko Rusiją atsakinga už A.Navalno sveikatą. Kremlius kritiką atmeta ir teigia, jog nestebi opozicionieriaus sveikatos būklės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

Sankcijos Mianmarui. Europos Sąjunga įvedė sankcijas dešimčiai Mianmaro chuntos pareigūnų ir dviem įmonių susivienijimams, siejamiems su kariniu perversmu šalyje ir kruvinu protestų prieš jį malšinimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai