Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 08 28

Brangakmenių ekspertas: vyrai deimantų turi daugiau nei moterys

Į juvelyrinių dirbinių parduotuvę einu su juodais storais akiniais, kad nieko nematyčiau, teigia brangakmenių specialistų konferencijos organizatorius Arūnas Kleišmantas. Jo teigimu, pasaulį jau seniai užvaldė perdirbti deimantai, o tikrųjų deimantų daug daugiau turi vyrai nei moterys.
14.84 karatų deimantas, kurio vertė - 2,5 mln. JAV dolerių (Ramat Gano deimantų birža, Izraelis)
14.84 karatų deimantas, kurio vertė - 2,5 mln. JAV dolerių (Ramat Gano deimantų birža, Izraelis) / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Yra metodų, kaip perkristalizuoti iškastą rusvą, pilką, juodą, visai nepatrauklų akmenėlį. Neperdirbtas jis tinkamas tik grąžtų ar stiklų rėžtukų gamybai. Tokių deimantų yra pilna. Galite pasižiūrėti į savo įrankius ir pastebėsite – vyrai deimantų turi daugiau nei moterys. Jos net nežino, kad vyrai jų turi daugiau. Tokį deimantą pradėjo perkristalizuoti, jį padaro bespalvį, su lazeriais išpjausto intarpus. Jį padaro gražų, bet jo vertė lieka ta pati, kaip rasto akmenėlio“, – LRT RADIJUI sako brangakmenių ekspertas dr. A. Kleišmantas.

Rugpjūčio 26–30 d. Lietuvoje vyksta 34-oji tarptautinė gemologijos konferencija. Anot jos organizatoriaus, viena iš priežasčių, kodėl gemologijos mokslininkai susidomėjo mūsų šalimi, – Lietuvoje randamas gintaras.

– Lietuvoje tokio masto konferencija rengiama pirmą kartą. Kodėl pasirinkta būtent Lietuva ir koks konferencijos tikslas?

– Ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, šiame regione, tokio masto konferencija rengiama pirmą kartą istorijoje. Tokia tarptautinė gemologijos konferencija, kuri dabar yra 34-oji, kitą kartą Lietuvoje galės vykti po maždaug 70 metų.

– Kas yra gemologija ir kodėl ji svarbi?

– Gemologija yra mokslas apie brangiuosius mineralus. Tai – geologijos atšaka, bet ji susijusi su fizika, chemija, kristalų fizika, kristalų chemija. Žinoma, šis mokslas apima ir istoriją, menotyrą, ekonomiką. Pirmiausia tai yra mokslas, kuris pritaikytas vartotojiškai [juvelyrikos – LRT.lt] pramonei, siekiančiai naujų brangiųjų mineralų, jų savybių, šlifavimo formų naujovių atskleidimo. Iš mokslinės pusės svarbiausia, ar tai yra natūralus, ar dirbtinis mineralas. Siekiama atskleisti visus falsifikatus, klastotes. Tai – pagrindinė mokslininkų užduotis.

– Ką sako Jūsų patirtis – ar yra daug brangakmenių klastočių?

– Į juvelyrinių dirbinių parduotuvę einu su labai storais juodais akiniais, kad nieko nematyčiau.

Į juvelyrinių dirbinių parduotuvę einu su labai storais juodais akiniais, kad nieko nematyčiau.

– Klastojimo mastas – didžiulis?

– Tarp ten parduodamų papuošalų galima rasti gal kelis procentus tikrų brangakmenių.

– Visa kita – klastotės?

– Nevadinkime to klastotėmis. Yra įvairių metodų, kuriuos naudojant perkristalizuojami, paveikiami brangakmeniai, pakeičiamos jų spalvos, savybės. Jos padaromos kitokios, nei buvo gamtinės. Jeigu akmens unikalios gamtinės savybės yra tokios, kad jis yra skaidrus, gražios spalvos, tai, be abejo, jis tampa brangakmeniu. Jis žavi ir žavės visais laikais.

Žinoma, toks akmuo yra brangus ir turi savo vertę. Tačiau, paėmus pilkšvą pliažo akmenėlį, galima pritaikyti įvairius metodus – pakaitinti, paveikti spinduliuotėmis, aukštu slėgiu ir t. t. Taip akmuo perkristalizuojamas, užliejamas stiklais, vašku, lazeriu išpjaustomi intarpai, jie vėl užliejami stiklu. Metodų yra daugybė ir viskas būna labai gražu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų