Apie šį 15 kilometrų nuo Vilniaus 5 metrų gylyje įsikūrusį bunkerį metų pradžioje jau rašė didžiausia pasaulyje naujienų agentūra „Reuters“, o dabar išsamų reportažą parengė ir „The Daily Mail“.
Žmonės alpsta ir verkia
„Vilkšunis loja, vos nesugriebdamas manęs ir veržiasi nuo pavadžio, rūstus KGB tyrėjas rusų kalba liepia stoti prie sienos siaubingam apieškojimui“, – pradeda savo reportažą „The Daily Mail“ žurnalistė. Vėliau žurnalistams tenka patirti ir kitus šio parko „smagumus“: „disidentai“ turi atiduoti pagarbą sovietinei vėliavai, jiems liepiama nustoti galvoti („už jus pagalvos partija“). Nepaklusnieji siunčiami į kitą kambarį „perauklėti“. Ir keisčiausia, kaip teigia britų žurnalistai, kad už visa tai tenka sumokėti 25 eurus.
„Scanpix“ nuotr./Bunkeris 1984. Išgyvenimo drama |
Žurnalistė kalbino šio projekto vadovę Rūtą Vanagaitę, kuri teigia, kad dažniausiai bent vienas žmogus iš grupės apalpsta, daug kas verkia – dažniausiai vyresni žmonės. „Tai yra įtemptas potyris, nes per dvi ar tris valandas mes turime juos priversti pajusti, ką reiškė sovietinė priespauda“, – teigė leidiniui R.Vanagaitė.
Per dvi ar tris valandas mes turime juos priversti pajausti, ką reiškė sovietinė priespauda, – R.Vanagaitė.
„The Daily Mail“ korespondentams ypatingą siaubą sukėlė pademonstruoti sovietiniai gydytojų metodai, kuriuos, kaip teigia žurnalistai, su nostalgija iki šiol prisimena kai kurie pagyvenę lietuviai.
Žurnalistai aprašo sovietinius tardymo metodus – kaip žmonės turi rašyti priverstinius prisipažinimus, moteriai, atsisakiusiai tai daryti, sakoma, jog tuoj atveš jos vaikus ir pakars jos akyse.
Po visų siaubų, kuriuos tenka patirti lankytojams bunkeryje, jiems duodama išgerti degtinės, rašoma leidinyje.
Siaubas liks amžinai
Anot „The Daily Mail“, sunku patikėti, bet šis objektas tapo populiaria įvairių švenčių vieta. Tačiau, kaip teigia pati R.Vanagaitė, tai nėra linksma vieta, o būdas patirti, kas buvo Lietuvai sovietinė okupacija ir kaip toli mes nuėjome per tuos 17 metų.
„Mano vyras nekenčia šio projekto. Jis nesupranta, kodėl žmonės turėtų mokėti už tai, kad yra kankinami. Tai nėra skirta kiekvienam. Tačiau vaikai tyri suprasti, kad ši tema – ne juokų objektas. Daugelis nesupranta, kas tai iš tiesų buvo. Programos pabaigoje lankytojai turėtų suprasti, kad totalitariniame režime jie yra niekas“, – cituojama R.Vanagaitė.
„Siaubingi potyriai liks su manimi amžinai“, – apibendrina savo įspūdžius „The Daily Mail“ žurnalistė.