Burlaivio kapitonas Valdemaras Vizbaras pasakojo, kad pagrindinė projekto idėja – supažindinti moksleivius su jūriniu gyvenimu. Šiemet keliautojų pagrindą sudarys trisdešimt mokyklinio amžiaus jaunuolių iš Lietuvos, kurie jūroje praleis dvi savaites ir bendradarbiaus net su penkių šalių įgulomis. „Norime, kad kuo daugiau jaunų žmonių sužinotų, kas yra jūra, – pasakojo kapitonas. – Tai ne tik paplūdimys, bet ir ekonominis vienetas.“
Moksleiviai pažins jūrą
Visiškai nesvarbu, žmonės bus po to jūreiviais, ar nebus, – sakė V.Vizbaras.
Kadangi plaukiojimas nėra dažnas ir pigus užsiėmimas, buvo sutarta, kad didesnis dėmesys bus skiriamas jaunimui iš socialiai probleminių šeimų. Jiems nepakaktų pinigų sudalyvauti panašiuose projektuose, jei vyktų savo lėšomis. Pasak kapitono, jie nesiekia nei auklėti, nei perauklėti vaikų, bet nori suteikti galimybę pažinti jūrą. Projekte dalyvaus moksleiviai iš Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos, Kupiškio rajono Antašavos pagrindinės mokyklos ir Juodkranės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokyklos.
„Visiškai nesvarbu, žmonės bus po to jūreiviais, ar nebus. Lietuvai tikrai nereikia šimto tūkstančių jūreivių. Bet yra kitų sričių, kur reikia žinoti jūros darbo technologijas dirbant bet kur krante“, – su projekto idėja supažindino kapitonas. Anot V.Vizbaro, gyvenimas laive moko savidisciplinos, tikslo siekimo, supratimo, kad ką pradėjai, turi užbaigti. „Jūroje palauk, pabūk, nebūna“, – pridūrė jis.
Suvienys penkias šalis
Klaipėdos universiteto burlaivio „Brabander“ kapitonas Valdemaras Vizbaras |
Prie iniciatyvos prisijungė grupės iš Švedijos, Danijos, Lenkijos ir Vokietijos. Lietuvai dalyvavimas projekte atneš ir materialinę naudą – jo vykdymui skiriami beveik trys šimtai tūkstančių eurų, o tai daugiau nei milijonas litų, kurie padės sutvarkyti burlaivį ir paruošti jį tolimoms kelionėms.
„Universitetui nuimti pinigus nuo kažkokių programų ir duoti mums, kaip kai kurie įsivaizduoja, nereikia, o milijonas litų yra mūsų trijų metų biudžetas. Tai tikrai nėra maži pinigai“, – pasakojo kapitonas. Lėšų jau skirta naujam generatoriui, spausdintuvui bei fotoaparatui, artimiausiuose planuose – ir naujos įrangos įsigijimas.
Išplaukę iš Klaipėdos įgulos nariai pirmiausia pasieks Gdansko uostą, kur bus rengiama savaitinė ekskursija. Joje dalyviai kasdieną susipažins su skirtingais burlaivio atributais, o vakarais dalysis mintimis su kitų šalių atstovais. Kiekvieno burlaivio įgulos bus sudarytos iš nemažiau kaip dviejų tautybių žmonių, kuriems vadovaus instruktoriai, atrinkti iš dabartinių studentų ir dalyvavę specialiuose apmokymuose. Burlaivio kapitonas tikina, kad projekto metu paskleista informacija dar ilgai turės atgarsį.