Susipažinus su galutinių teismo procesinių sprendimų pakeitimų ir panaikinimo priežastimis, preliminariai nustatyta, kad teisėjas buvo šališkas ir padarė kitų baudžiamojo proceso pažeidimų keturiose baudžiamosiose bylose, skelbia Nacionalinė teismų administracija.
Prašymą atlikti teisėjo M.Liesio neeilinio vertinimo procedūrą Nuolatinei teisėjų veiklos vertinimo komisijai pateikė Šiaulių apylinkės teismo administracija.
Nuolatinė teisėjų veiklos vertinimo komisija, nustačiusi teisėjų veiklos trūkumus, turi galimybę kreiptis į Teisėjų etikos ir drausmės komisiją dėl drausmės bylos teisėjams iškėlimo.
Šiaulių apylinkės teismas ne kartą sulaukė skundų dėl teisėjo M.Liesio veiksmų ir iš kitų institucijų.
2016 metais Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informavo apie nekorektišką teisėjo elgesį – M.Liesis per teismo posėdį pasiūlė nepilnamečio kaltinamojo atstovei po teismo posėdžio pasimatyti su sūnumi teismo posėdžio salėje, perduoti turimus drabužius. Nors prokuroras nurodė, kad pasimatymai ir daiktų perdavimai vyksta pagal Tardymo izoliatoriaus vidaus tvarkos taisykles, teisėjas teisės aktų nuostatas interpretavo pernelyg tiesmukai – akcentavo tai, kad su nagrinėjama byla susijusius faktus privalo aiškinti tik teisėjas, vadovaujantis posėdžiui, o ne konvojaus pareigūnai.
Teisėjų tarybos pirmininkas Rimvydas Norkus atkreipia dėmesį, kad neeilinis vertinimas atliekamas paties teisėjo prašymu arba kai ne vieną kartą kartojasi administracinės veiklos priežiūros tvarka nustatomi teisėjo veiklos trūkumai.
Teisėjo nepriklausomumu negali būti dangstomi darbo trūkumai.
Tokia procedūra leidžia teisėjų bendruomenei imtis iniciatyvos nustatant ir šalinant teisėjų veikloje pasitaikančias problemas, kad nenukentėtų teismo vardas ir visuomenės pasitikėjimas teismais.
„Teisėjų bendruomenė netoleruoja teisėjų procesinių pažeidimų ir netinkamos veiklos kokybės. Teisėjo nepriklausomumu negali būti dangstomi darbo trūkumai“, – pabrėžia R.Norkus.
Teisėjų tarybos pirmininko teigimu, neeilinio vertinimo procedūra yra palanki galimybė detaliau išanalizuoti silpnąsias teisėjo profesinės veiklos sritis ir pateikti realiai įgyvendinamas rekomendacijas dėl profesinių gebėjimų stiprinimo, konkrečių kvalifikacijos tobulinimo priemonių taikymo.
2016–2017 metais teisėjas M.Liesis išnagrinėjo 139 baudžiamąsias ir 525 administracinių teisės pažeidimų bei nusižengimų bylas.
Apeliacinės instancijos teismas pakeitė aštuonis ir panaikino 13 nutarimų administracinės teisės pažeidimų ir nusižengimų bylose. Dauguma nutarimų buvo panaikinti arba grąžinti nagrinėti nustačius, kad teisėjas nesiėmė reikiamų priemonių surinkti bei ištirti visus bylose galimus įrodymus, turinčius reikšmės bylai išspręsti.
Rugsėjo mėnesį M.Liesis kreipėsi į Teisėjų tarybą, nurodydamas, kad Šiaulių apylinkės teismo administracija kišasi į teisėjo darbą. Šiam klausimui spręsti, Teisėjų tarybos nutarimu, buvo sudaryta speciali darbo grupė, jos išvados pateiktos spalio 27 dieną vykusiame Teisėjų tarybos posėdyje. M.Liesio prašymas pripažintas nepagrįstu.
M.Liesis Šiaulių apylinkės teismo teisėju dirba nuo 2015 metų.