Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 09 30

Buvęs atleisto Maskvos mero pavaldinys prašo prieglobsčio Lietuvoje

Iš atleisto Maskvos mero Jurijaus Lužkovo žmonos milijardą galimai išviliojęs buvęs Maskvos prefektas Jurijus Chardikovas prašosi prieglobsčio Lietuvoje.
Lietuvos žemėlapis
Lietuvos žemėlapis / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Buvęs Maskvos šiaurės administracinės apygardos prefektas J.Chardikovas, dabar gyvenantis Vilniuje, tėvynėje išgarsėjo praėjusių metų pradžioje. Tuomet dabar jau buvusio Maskvos mero žmona Jelena Baturina jį apkaltino iš jos pasisavinus 1 mlrd. Rusijos rublių (dabartiniu kursu beveik 842 mln. litų), rašo „Vilniaus diena“.

Ši istorija prasidėjo dar 2005 m., kai J.Chardikovas vadovavo įmonei „Kubanenergo“ ir J.Baturinos įmonei „Inteko“ už 1 mlrd. Rusijos rublių pardavė 7,5 ha dydžio sklypą kurortiniame Rusijos mieste Sočyje.

J.Lužkovo žmona aiškino, kad sandoris buvo sudarytas, pinigai pervesti į J.Chardikovo bendrovės sąskaitą. Tačiau vėliau paaiškėjo, kad šis sklypas parduotas neteisėtai – jį buvo areštavęs bankas. Įtariama, kad pardavėjas tai puikiai žinojo, bet norėdamas pasipelnyti spjovė net į tai, kad sklypą iš jo perka Maskvos mero žmonos įmonė.

Iš atleisto Maskvos mero Jurijaus Lužkovo žmonos milijardą galimai išviliojęs buvęs Maskvos prefektas Jurijus Chardikovas prašosi prieglobsčio Lietuvoje.

Paaiškėjus šiai istorijai, pernai sausio 19 d. J.Chardikovui buvo liepta išeiti atostogų, o vasario 16-ąją J.Lužkovas jį atleido iš pareigų. Tiesa, tada apie skolą J.Baturinai kalbėta nebuvo. Oficialiai pranešta, kad J.Chardikovas nesusitvarko su pareigomis, darbe nuolat daro klaidų ir daug ko neapskaičiuoja.

Kaltinimai apgavus J.Baturiną atsirado tik kovą. Netrukus J.Chardikovas dingo iš Maskvos, todėl tų pačių metų lapkritį Maskvos Tverės rajono teismas už akių priėmė sprendimą jį suimti ir paskelbė tarptautinę jo paiešką.

Netrukus J.Chardikovas pakliuvo ir į Lietuvos teisėsaugos akiratį. Jis Lietuvos pareigūnų buvo sulaikytas šių metų rugpjūčio pradžioje. Šiek tiek laiko Lukiškių tardymo izoliatoriuje praleidęs žinomas Rusijos politikos veikėjas dabar gyvena Vilniuje ir laukia, kol bus baigtas jam pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo pinigų plovimo.

Iš Rusijos pasprukęs J.Chardikovas kurį laiką gyveno Vokietijoje ir iš šios valstybės banko į SEB banką pervedė milžinišką sumą pinigų – 39 mln. JAV dolerių (apie 100 mln. litų).

Iš Vokietijos atvykęs į Lietuvą J.Chardikovas iškart ėmėsi veiklos ir pervestus milijonus bandė padalyti į mažesnes sumas. Bankas, kuriam kilo įtarimų, kad klientas bando išplauti neteisėtai uždirbtus pinigus, apie šias operacijas informavo mūsų teisėsaugininkus. J.Chardikovas buvo sulaikytas, jam pareikšti įtarimai dėl nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo. Tyrimas tebevyksta, kada jis bus baigtas ir ar bus baigtas, neprognozuojama.

Šį ikiteisminį tyrimą kontroliuojanti Vilniaus apygardos prokuratūros Trečiojo sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus prokurorė Rasa Miltinytė sakė, kad byla sudėtinga, nes galų, iš kur pas buvusį Maskvos šiaurės administracijos apygardos prefektą gali būti tokia suma pinigų, ieškoma ne tik Lietuvoje.

Pasak prokurorės R.Miltinytės, iškart po to, kai buvo sulaikytas, J.Chardikovas atsidūrė Lukiškių tardymo izoliatoriuje, tačiau netrukus jam skirta švelnesnė kardomoji priemonė – draudimas išvažiuoti iš Lietuvos. Vos atgavęs laisvę J.Chardikovas kreipėsi į Migracijos departamentą su prašymu suteikti politinį prieglobstį – esą jei jis grįš į Rusiją, J.Lužkovas ir J.Baturina su juo susidoros.

Neoficialiais duomenimis, J.Chardikovo prašymas likti Lietuvoje bus nagrinėjamas jau kitą savaitę, tačiau Migracijos departamentas atsisako šią informaciją arba patvirtinti, arba paneigti.

Pats J.Chardikovas kaltas neprisipažįsta. Jis tvirtina tapęs J.Lužkovo politinio persekiojimo auka.

Kaip Rusijos žurnalistams šių metų liepą pasakojo tada dar Vokietijoje gyvenęs J.Chardikovas, dėl arešto orderio išdavimo jis yra išsiuntęs skundą Rusijos generalinei prokuratūrai, tačiau ši jį persiuntė į Maskvos prokuratūrą.

Į gimtinę jis grįžti žada tik tokiu atveju, jai orderis bus panaikintas.

J.Chardikovas įsitikinęs, kad jei grįžtų į Rusiją, būtų suimtas ne dėl, anot jo, tariamų finansinių problemų, o dėl narkotikų ar ginklų laikymo.

J.Chardikovas teigia rašantis knygą apie Maskvos savivaldybę ir žadantis atskleisti daug įdomių dalykų apie neteisėtą savivaldybės darbuotojų bei buvusio mero J.Lužkovo veiklą, jos būdus.

Jis taip pat ketina dėl šmeižto į teismą paduoti dabartinį Maskvos šiaurės administracinės apygardos prefektą Olegą Mitvolį. Esą šis savo komentaruose ne kartą minėjo faktus, kurie visiškai neatitinka tikrovės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?