Kaip paprastas tušinukas atrodantis, iki 27 valandų be pertraukos veikti galintis įjungtas diktofonas aptiktas tuometės laikinosios „Oro navigacijos“ vadovės Redvitos Četkauskienės kabinete, kur kaip tik buvo rengiamas neviešas įmonės valdybos posėdis.
Kriminalistai surinko visus įrodymus, kad diktofoną paliko, klastingai ir neteisėtai patekęs į buvusį savo kabinetą, „Oro navigacijos“ vadovo pareigų netekęs Marius Beliūnas.
Prokuratūra ėmėsi ikiteisminio tyrimo pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 295 straipsnį „Neteisėtas techninių priemonių įrengimas ar panaudojimas informacijai rinkti“, kaltinamajam teisme grėsė laisvės atėmimas iki 4 metų.
Tačiau Vilniaus miesto apylinkės teisme M.Beliūnui lapkričio 9 d. paskelbtas išteisinamasis nuosprendis.
Visos bylos aplinkybės pasitvirtino, paskelbė teisėja, tačiau apkaltinamajam nuosprendžiui pritrūko įrodymų apie slapto informacijos rinkimo realų tikslą.
Svarstė įmonės struktūros pokyčius
Bylos duomenimis, 2021 m. pavasarį į vadovo kabinetą su visrakčiu pateko ir įrangą paliko tuometinis „Oro navigacijos“ Saugos ir saugumo departamento vadovas M.Beliūnas. Šis žemesnis postas M.Beliūnui teko po to, kai būtent 2021 metų sausį susisiekimo ministras Marius Skuodis jį atleido iš visos įmonės vadovaujančių pareigų.
Tądien M.Beliūnas į patalpas pateko anksčiau nei prasideda darbas, apsaugai nurodęs, esą eina pašerti kolegės žuvyčių. Laikinosios direktorės kabinetą atsirakino visrakčiu.
Išteisinamąjį nuosprendį skelbusi teisėja Dalia Ulianskaitė-Zabulionienė pareiškė, kad faktinės bylos aplinkybės pasitvirtino visiškai, pavyzdžiui, nėra jokių abejonių dėl to, kad garso įrašymo įranga buvo palikta prieš 2021 metų balandžio 30 dieną vykusį valdybos posėdį, kuriame buvo sprendžiami klausimai dėl „Oro navigacijos“ struktūros pakeitimo. Kaip rašyta kaltinamajame akte, M.Beliūnas tikėjosi surinkti informaciją apie nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės struktūros pokyčius.
Tačiau būtent tikslo, kuriuo M.Beliūnas paliko įjungtą diktofoną, teisėja ir pasigedo.
M.Beliūnas be išlygų išteisinamas, kaip nepadaręs veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, paskelbė teisėja.
„Baudžiamajai atsakomybei kilti nepakanka vien objektyviųjų požymių, reikia ir subjektyviųjų. Jo tikslas – įrašyti valdybos posėdį, šis tikslas nėra įrodytas, nebuvo žinoma, kad posėdis vyks jos (R.Četkauskienės – BNS) kabinete, iki tol nė vieno posėdžio jos kabinete nevyko“, – skelbdama nuosprendį jo motyvus aiškino teisėja D.Ulianskaitė-Zabulionienė.
Teisėja taip pat atkreipė dėmesį, kad apie įmonės struktūros pokyčius jau buvo žinoma iki posėdžio, apie tai žinojo profsąjungos.
Be to, M.Beliūnas turėjo informaciją, o ją gavo per apsirikimą nepanaikinus jo prisijungimo duomenų.
„Negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, nepasitvirtino tikslas pagal kaltinimą, byla nagrinėjama kaltinamojo akto ribose“, – sakė teisėja.
Suprasti akimirksniu
- M.Beliūnui buvo pareikštas kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 295 straipsnį, numatantį atsakomybę už neteisėtą techninių priemonių įrengimą ar panaudojimą informacijai rinkti.
- Tas, kas neteisėtai įrengė ar panaudojo technines priemones informacijai apie valstybės, savivaldybės instituciją, įstaigą ar jų tarnautoją, politinę organizaciją ar asociaciją arba jų narį, kitą juridinį ar fizinį asmenį rinkti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
M.Beliūnas buvo kaltinamas, kad, eidamas Saugos ir saugumo departamento vadovo pareigas, 2021 metų balandžio 30 dieną, prieš įmonės valdybos posėdį, kuriame buvo sprendžiami įmonės struktūros pakeitimo klausimai, tuo metu laikinai einančios generalinio direktoriaus pareigas R.Četkauskienės kabinete po spintele paliko įjungtą rašiklio tipo diktofoną su daugiakrypčiais stereo mikrofonais.
Šiame kabinete turėjo vykti valdybos posėdis dėl įmonės struktūros pokyčių.
„Einu pašerti kolegės žuvyčių“
Bylos duomenimis, tądien M.Beliūnas į pastatą pateko anksčiau nei prasideda darbas, apsaugai nurodęs, esą eina pašerti kolegės žuvyčių. Įtarimų kilo, nes M.Beliūno kolegė, turinti darbe žuvyčių, jau buvo atvykusi į darbą, todėl vadovo kabinetą buvo nuspręsta patikrinti ir taip buvo rasta pasiklausymo įranga.
Nuosprendis nėra galutinis ir dar gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui.
Yra dirbęs krašto apsaugos sistemoje
2020 metais M.Beliūnas laimėjo valstybės įmonės „Oro navigacija“ generalinio direktoriaus konkursą.
Iki paskyrimo į šias pareigas įmonėje jis dirbo trejus metus, iki tol M.Beliūnas dirbo Krašto apsaugos sistemoje ir buvo ne kartą apdovanotas už nuopelnus bei pasižymėjimą tarnyboje. Darbo susisiekimo sektoriuje metu skatintas ministro padėka už aktyvų darbą skaidrinant valstybę.
M.Beliūnas buvo atšauktas iš direktoriaus pareigų valdybai išreiškus nepasitikėjimą juo.
Valstybės įmonė „Oro navigacija“ yra sertifikuota Europos oro navigacijos paslaugų teikėja, teikianti oro eismo valdymo, ryšių, navigacijos ir stebėjimo bei oro navigacijos informacijos paslaugas visoje Lietuvos oro erdvėje, taip pat virš teritorinių vandenų bei Baltijos jūros oro erdvės, kuri įeina į Vilniaus skrydžių informacijos regioną.
Įmonė taip pat užtikrina nuolatinę Aeronautikos gelbėjimo koordinacinio centro veiklą, paieškų ir gelbėjimo darbų, įvykus orlaivio avarijai, organizavimą ir koordinavimą, primena BNS.