2021 04 21 /09:19

Buvęs policininkas D.Chauvinas pripažintas kaltu dėl G.Floydo nužudymo

Buvęs Mineapolio policininkas Derekas Chauvinas antradienį buvo pripažintas kaltu dėl beginklio afroamerikiečio George'o Floydo nužudymo.
George'as Floydas
George'as Floydas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Prisiekusiųjų sprendimas paskelbtas po tris savaites trukusio ir rasinį krūvį turėjusio teismo proceso, laikyto svarbiu policijos atskaitomybės Jungtinėse Valstijose išbandymu.

Prisiekusieji tarėsi mažiau nei 11 valandų ir pripažino 45 metų D.Chauvino kaltę dėl visų trijų kaltinimų: antrojo laipsnio žmogžudystės, trečiojo laipsnio žmogžudystės ir nužudymo dėl neatsargumo.

Prie itin saugomų teismo rūmų Mineapolio centre susirinkusi minia ėmė džiūgauti, kai kas iš palengvėjimo verkė.

Henepino apygardos teisėjui Peteriui Cahillui perskaičius įvairių rasių prisiekusiųjų – septynių moterų ir penkių vyrų – vienbalsiai priimtą sprendimą, D.Chauvinas buvo surakintas antrankiais. Iki tol jis buvo laisvas už užstatą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Derekas Chauvinas teisme
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Derekas Chauvinas teisme

D.Chauvinas buvo su kauke ir jokių emocijų neparodė. Jis buvo išlydėtas iš teismo, o vienas G.Floydo brolių, Philonise'as Floydas, apkabino kaltintojus.

D.Chauvinui dėl rimčiausio kaltinimo – antrojo laipsnio žmogžudystės – gresia įkalinimas iki 40 metų. Bausmė jam bus paskirta vėliau.

Vienos praeivės padarytame vaizdo įraše matyti, kad D.Chauvinas, kuris Mineapolio policijoje dirbo 19 metų, daugiau nei devynias minutes keliu spaudė kaklą ant žemės paguldytam ir antrankiais surakintam 46 metų G.Floydui, šiam vis kartojant „negaliu kvėpuoti“.

G.Floydo mirtis 2020 metų gegužės 25-ąją bandant jį areštuoti dėl įtariamo mėginimo atsiskaityti padirbta 20 dolerių kupiūra išprovokavo didžiulius protestus prieš rasinę nelygybę ir brutalų policijos elgesį Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje.

Prieš verdikto paskelbimą miestai visose Jungtinėse Valstijose pasirengė galimiems neramumams. Mineapolyje buvo dislokuoti Nacionalinės gvardijos kariai.

G.Floydo brolis Rodney naujienų agentūrai AFP sakė, kad juodaodžiai Amerikoje jau šimtus metų patiria kruviną valdžios neteisingumą.

„Mums reikėjo pergalės šioje byloje, tai labai svarbu; mes pasiekėme ją ir, ei, dabar iš tikrųjų galbūt galime kvėpuoti šiek tiek lengviau“, – pridūrė jis.

„Scanpix“/AP nuotr./Žmonės Mineapolyje džiaugėsi sulaukę prisiekusiųjų verdikto
„Scanpix“/AP nuotr./Žmonės Mineapolyje džiaugėsi sulaukę prisiekusiųjų verdikto

Prezidentas Joe Bidenas paskambino G.Floydo šeimos nariams ir pasakė, jog jaučia „palengvėjimą“ dėl verdikto. Vėliau jis ir viceprezidentė Kamala Harris per televiziją kreipėsi į šalies gyventojus.

„Tai gali būti didžiulis žingsnis į priekį siekiant teisingumo Amerikoje“, – sakė J.Bidenas ir paragino piliečius susivienyti prieš rasizmą ir smurtą.

K.Harris, pirmoji moteris ir pirmasis juodaodis asmuo JAV viceprezidento poste, G.Floydo šeimai pasakė, kad tai „teisingumo diena Amerikoje“ ir kad „istorija prisimins šią akimirką“.

„Lūžio taškas“

G.Floydo šeimos advokatas Benas Crumpas verdiktą pavadino istorine pilietinių teisių pergale ir tramplinu įstatymo projektui Kongrese dėl policijos reformos.

„Šis verdiktas yra istorijos lūžio taškas, juo pasiunčiama aiški žinia, kad reikalinga teisėsaugos atskaitomybė“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė B.Crumpas.

„Teisingumas juodajai Amerikai yra teisingumas visai Amerikai!“ – pridūrė jis.

Pirmasis juodaodis šalies prezidentas Barackas Obama sakė, kad „prisiekusieji pasielgė teisingai“, bet „tikram teisingumui reikia daug daugiau“.

Trys kiti buvę policininkai, dalyvavę areštuojant G.Floydą, bus teisiami vėliau šiais metais.

Mineapolyje prieš verdikto paskelbimą tvyrojo didelė įtampa; nuo balandžio 11-osios, kai baltoji policininkė nušovė 20 metų juodaodį Daunte'ą Wrightą, šiame mieste kiekvieną vakarą vyksta protestai.

Vašingtone dėl galimų demonstracijų buvo dislokuota maždaug 250 karių, pranešė Nacionalinė gvardija.

Kaltintojai, pirmadienį dėstydami baigiamuosius argumentus, parodė šiurpaus minėto vaizdo įrašo ištraukas.

„Šis atvejis yra kaip tik toks, kokiu jį palaikėte pirmą kartą tai pamatę, – prisiekusiesiems sakė kaltintojas Steve'as Schleicheris. – Galite tikėti savo akimis.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žmonės Mineapolyje džiaugėsi sulaukę prisiekusiųjų verdikto
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žmonės Mineapolyje džiaugėsi sulaukę prisiekusiųjų verdikto

„Tai nebuvo teisėtvarkos palaikymas, tai buvo nužudymas, – sakė jis. – Devynios minutės ir 29 sekundės šokiruojančio piktnaudžiavimo galia.“

Tarp kaltintojų iškviestų 38 liudininkų buvo ir kai kurie įvykį matę praeiviai, prašę D.Chauvino paleisti G.Floydą.

Paauglė Darnella Frazier, nufilmavusi minimą įrašą, sakė, kad G.Floydas buvo „išsigandęs ir meldė dėl savo gyvybės“.

Mineapolio policijos viršininkas Medaria Arradondo, kuris teisme taip pat liudijo prieš D.Chauviną, sakė gerbiantis teisminį procesą ir paragino mieste laikytis „ramybės, saugumo ir taikos“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai