Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 02 07

Buvo sunku pakilti iš ligos patalo, bet vaistų pirkti vyko pati: ministerija pripažįsta klaidą

Aukšta temperatūra, kosulys, galvos bei raumenų skausmas, pykinimas – patiriant tokius gripo sukeltus pojūčius nosies į lauką kišti nesinori, o ir virusų ten nešioti nereikėtų. Bet kartais tai privalu. Pavyzdžiui, pasirodant gydytojui. Tačiau dabar tai privalu ir tada, kai ligai įveikti reikia e. receptu išrašytų vaistų.
Vaistinė
Vaistinė / Gabrielės Navickaitės nuotr.

Įgaliojimas kol kas neveikia

Jau apie metus gydytojai pacientams turi išrašinėti e. receptus. Tai reiškia, kad į rankas jam joks lapukas neįduodamas ir viskas, ką pacientas turi pateikti vaistinėje – jo asmens dokumentas. Kai vaistai buvo išrašomi įprastais receptais, dokumento vaistininkas prašė tik tada, kai pageidaujami vaistai buvo kompensuojamieji.

„Susirgau gripu, gulėjau lovoje, buvo virš 38 laipsnių temperatūros, visą kūną gėlė ir gavus e. receptą reikėjo vairuoti į vaistinę pačiai. O buvo sunku tiesiog pakilti iš lovos“, – tokią istoriją pasakoja LRT.lt skaitytoja Augustė. Neabejotina, kad su tokiais nepatogumais susidurti tenka dažnam, ypač – šiuo metu, kai siaučia gripo epidemija.

Teoriškai galimybė pirkti vaistų kitam asmeniui e. sveikatos sistemoje yra numatyta, bet praktiškai ji neveikia. Šios techninės problemos, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos atstovės Alinos Žilinaitės, dabar sprendžiamos prioritetine tvarka.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alina Žilinaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alina Žilinaitė

O sprendimas turėtų būti toks – e. sveikatos sistemoje įgaliojate kitą asmenį ir jis gali matyti jūsų elektroninę sveikatos istoriją bei pirkti vaistų pagal jums išrašytus elektroninius receptus. Įgalioti turėtų galėti ir šeimos gydytojas.

Ir gydytojas, ir patys e. sveikatoje įgalioti artimąjį galite jau dabar, bet vaistininkams informacija apie tai kol kas nepasiekiama.

„Apgailestaujame, tačiau šiuo metu dėl šios konkrečios e. sveikatos funkcijos yra likusių neišvystytų galimybių, kurios susidarė dėl vieno sistemos diegėjų neištaisytų trūkumų, dėl ko vaistinių darbuotojai negali patikrinti atstovaujamo asmens duomenų. Šios įsisenėjusios problemos šiuo metu prioritetine tvarka yra imtasi spręsti iš esmės ir artimiausiu metu ji bus ištaisyta“, – portalui LRT.lt aiškino ministerijos atstovė A.Žilinaitė.

Vaistinių atstovai sako žiūrintys žmogiškai

Tačiau tokios problemos vaistininkai greičiausiai nepastebėjo, nes pagrindinis dalykas, kurį jie siūlo nenorintiems keliauti iki vaistinės – jau minėtas įgaliojimas e. sveikatoje. „Benu“ vaistinių Lietuvoje rinkodaros Mindaugas Urbas netgi pasidalino nuoroda, kurioje demonstruojama, kaip naudotis įgaliojimo funkcija.

Visgi vaistinių atstovai sutartinai minėjo, kad, ypač per epidemijas, vaistininkai vadovaujasi ne tik įstatymais, bet ir elementariu žmogiškumu.

Vida Press nuotr./Vaistai
Vida Press nuotr./Vaistai

„Pacientų atstovų vaistinėse ypač padaugėja epidemijų metu. Vaistininkams visada patariame vadovautis, ne tik įstatymais, bet ir žmogiškaisiais faktoriais, stebėti pacientą ar jo atstovą, suprasti jį.

Jeigu kyla klausimų dėl paciento atstovo, visada galima pasiskambinti e. recepte nurodyto paciento gydytojui, išsiaiškinti situaciją ir bendradarbiaujant padėti pacientui“, – LRT.lt komentavo „Limedikos“, valdančios „Gintarinę vaistinę“ ir „Norfos vaistinę“, Rinkodaros skyriaus vadovė Irena Tėvelienė.

Lukas Miliauskas, atstovaujantis „Camelia“ vaistinei, papildė, kad norint įsigyti kitam žmogui skirtų vaistų, remiantis įstatymu, tiktų ir notaro įgaliojimas. Bet realybėje tokį scenarijų įsivaizduoti sunku – jeigu neužtenka jėgų eiti į vaistinę, jų neatsiras keliaujant pas notarą. O ir jis pats neturėtų būti patenkintas sulaukęs virusais besidalijančių klientų.

Visgi L.Miliausko atstovaujamoje vaistinėje, pasak jo, notaro pasirašytų įgaliojimų nereikalaujama.

„Pateikus sutuoktinio ar šeimos nario asmens tapatybės dokumentą vaistai yra išduodami, jiems suteikiama farmacinė paslauga“, – LRT.lt komentavo „Camelia“ atstovas.

Ketvirtadienį gripo epidemija paskelbta jau 30 savivaldybių iš 60, gripas 2019-aisiais jau pareikalavo 12 gyvybių. Epideminis laikotarpis vidutiniškai trunka 9,5 savaites.

Gripo epidemija paskelbė 30 savivaldybių iš 60.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas