„Švietimo sistemoje daug užsistovėjusio vandens. O tada, kaip pelkėje, pradeda veistis visokio plauko gyviai“, – rašo J.Petrauskienė.
Buvusi ministrė tvirtina, kad taip pasijuto tada, kai ėmė vykdyti pertvarkymą profesinio mokymo sektoriuje, kai pavaldžiose institucijose keitėsi vadovai.
J.Petrauskienė rašo, kad, remiantis gautais skundais, buvo inicijuoti pavaldžių įstaigų auditai, nors jų ir neteko pabaigti. Buvusi ministrė džiaugiasi tuo, kad pavyko aptikti pažeidimus ir juos paviešinti, tačiau ji nesiima vertinti rastų pažeidimų masto ar žalos sistemai, J.Petrauskienė taip pat nedaro prielaidų apie tai, kas iš tiesų yra kaltas ir kodėl.
Buvusi ministrė kelia klausimą, ar atliekant auditą buvo naudota lapkritį vykdytų auditų medžiaga ir kam bus panaudotos jų išvados.
„Pradėdami auditus lapkritį siekėme jų rezultatus panaudoti pertvarkydami pavaldžių įstaigų tinklą, taip pat ugdymo programų atnaujinimo, vadovėlių rengimo, ugdymo turinio skaitmenizavimo, išorinio mokyklų vertinimo sistemas. Rezultatai buvo planuojami panaudoti tobulinant viešųjų pirkimų vykdymą švietimo sektoriuje.
Labai keista, kad auditas nėra atliekamas abiejų ministrų kartu, vienas pradėtų – kitas pabaigtų. Ar taip nepasitikima?“ – rašo J.Petrauskienė.
Buvusi ministrė taip pat tiki, kad ŠMSM ministrui užteks valios skaidrinti sistemą ir pasipriešinti joje veikiančioms interesų grupėms. Taip pat tuo, kad, nepaisant tokios veiklos, naujasis ministras nebus išverstas iš posto.
Trečiadienį atliktas ŠMSM auditas atskleidė, kad dalį Švietimo ministerijai pavaldžių įstaigų pirkimų laimi jų pačių darbuotojai, kai kurie įsigijimai vykdomi neefektyviai, vietomis ryškus nepotizmas.
Šį viešųjų pirkimų patikrinimą atliko Susisiekimo ministerijos auditoriai, jo išvados pirmadienį buvo pateiktos švietimo ir sporto ministrui Algirdui Monkevičiui.
Laikinai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai vadovavęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis auditą inicijavo per mokytojų streiką, žadėdamas iš neefektyviai naudojamų įstaigų lėšų surasti papildomų išteklių pedagogų algoms didinti.
Audito metu tikrinta Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei 17 jai pavaldžių įstaigų – Ugdymo plėtotės centro, Švietimo aprūpinimo centro, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centro bei kitų.
Per patikrinimą nustatyta, kad ministerija ir jai pavaldžios devynios įstaigos 2016–2018 metais su 69 darbuotojais (minėtų įstaigų esamais ar buvusiais ir kitų, susijusių institucijų darbuotojais) sudarė sandorių už daugiau nei 304 tūkst. eurų, rašoma BNS turimoje audito išvadoje.