Pusiaukelės namus nuteistiesiems planuojama įkurti A.Smetonos gatvėje 35 esančiame pastate.
Anksčiau čia buvo įsikūręs Panevėžio policijos komisariatas, bet nuo 2016 metų rugsėjo pastatas tuščias, kai pareigūnai persikėlė į naujas patalpas Senamiesčio gatvėje.
Beje, kaimynystėje įsikūrusi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT). Dėl šios aplinkybės kilo diskusijos Vyriausybėje.
„Turiu perduoti Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos nuomonę, kad yra bendras kiemas, tarnybiniai automobiliai, vyksta kriminalinės žvalgybos tyrimai, saugumą gal bus pakankamai sudėtinga užtikrinti. Galbūt yra kitų pastatų? Panevėžys – nemažas miestas“, – sakė R. Tamašunienė.
R. Tamašunienė pabrėžė, kad FNTT tikrai nebijo tokios kaimynystės, tačiau saugumui užtikrinti gali prireikti papildomų resursų.
„Mes nebijome žmonių, bet pats faktas, kad tie, kurie atranda nusikalstančiuosius, ir kurie atlieka bausmę už tuos pačius nusikaltimus, realiai gyvens viename name. Gal tai ir geras modelis“, – svarstė ji.
Kaip Vyriausybės posėdyje pranešė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, pusiaukelės namams kitų patalpų, nei Smetonos g. 35, Turto bankas nepasiūlė.
„Lietuva su Norvegijos finansine parama jau yra įrengusi keturis pusiaukelės namus, kuriuose taikomi nauji itin veiksmingi resocializacijos metodai, padedantys žmogui keisti gyvenimo būdą ir grįžti į visuomenę. Tokia praktika, kai gerai besielgiantys ir resocializacijos programose dalyvaujantys nuteistieji gauna lengvatų, pasiteisino daugelyje šalių ir Lietuvoje“, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Lietuvoje pakartotinai nusikalsta beveik du trečdaliai bausmę pataisos įstaigose atlikusių asmenų, o po Pusiaukelės namų fiksuojami tik vienetiniai atvejai.
Į Pusiaukelės namus patekę nuteistieji dirba laisvėje, patys perka ir gamina maistą, nuolat bendrauja su socialiniais darbuotojais ir turi vykdyti jiems numatytas resocializacijos priemones. Jie gyvena kambariuose, prižiūrimi pusiaukelės namuose budinčių pareigūnų, o savaitgaliais gali išvykti pas artimuosius. Pusiaukelės namų pastatai bei teritorija nuolat stebimi vaizdo kameromis.
Specialios komisijos, kuriose dirba ir visuomenės atstovai, sprendžia, kuriuos pataisos įstaigoje bausmę atliekančius nuteistuosius jau galima perkelti į Pusiaukelės namus. Čia negali apsigyventi asmenys, nuteisti už seksualinius nusikaltimus, turintys nuobaudų ar tie, kuriems konstatuota didelė nusikalstamo elgesio rizika, nevykdo individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytų priemonių.
Pusiaukelės namai šiuo metu veikia Vilniuje, Marijampolėje, Alytuje ir Pravieniškėse. Kiekvienuose namuose gali gyventi iki 20 nuteistųjų.