Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 04 14 /19:36

COVID-19 – klastingas žudikas: per Velykas Vilniaus ligoninėje miręs vyras dar prieš mėnesį buvo sveikas ir net aukojo kraujo

Šventinį savaitgalį Santaros klinikose užgeso 49-ąjį gimtadienį neseniai atšventusio Dariaus (vardas pakeistas) gyvybė. Dar kovo viduryje iš Tauragės kilęs vyras aukojo kraujo, džiaugėsi galintis padėti sunkiai sergantiems žmonėms, kai pavojinga koronavirusinė infekcija jam smogė pačiam itin netikėtai. Dariaus gyvybė užgeso per kiek daugiau nei savaitę nuo hospitalizacijos. Antradienio pavakarę šią mirtį patvirtino Sveikatos apsaugos ministerija.
Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas
Santaros klinikų Infekcinių ligų korpusas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Šis skausmingas įvykis įrodo COVID-19 pavojingumą. Darius nepriklausė rizikos grupei, dar kovo viduryje jis buvo sveikas – tai patvirtina ir atitikimas kraujo donorystės sąlygoms. Vilniuje gyvenęs Darius džiaugėsi atlikęs pilietišką pareigą – tikino, kad pats aukojimas nebuvo skausmingas, nieko nekainavo, o geras darbas juk buvo atliktas.

Netrukus Darius atšventė savo 49-ąjį gimtadienį.

Praėjo kelios savaitės ir balandžio pradžioje jis jau buvo hospitalizuotas Santaros klinikose – sunegalavusiam Dariui pasireiškė koronaviruso infekcijos simptomai.

Liga progresavo sparčiai – po kelių dienų Darius buvo prijungtas prie kvėpavimo funkciją padedančių atlikti aparatų, o per Šv. Velykas jo gyvybė užgeso.

Vienas mirusįjį pažinojęs asmuo iškėlė klausimą: ar kraujo donorystė nebus susijusi su visa šia nelaime – galbūt sveikas iki tol buvęs Darius užsikrėtė ligoninėje? Medikų teigimu, to negali būti. Nuo kraujo aukojimo iki simptomų pasireiškimo praėjo ilgas laiko tarpas, o Santaros klinikų Kraujo centre, jei ten Darius atliko donoro pareigą, nėra patvirtinta nė vieno infekcijos atvejo.

15min žiniomis, vyro aplinkoje jau buvo nustatytas COVID-19 atvejis, tad, tikėtina, kad jis galėjo užsikrėsti nuo sąlyčio su sergančiu artimuoju.

Komentarų apie konkretų pacientą neteikia

Užklausas dėl šio įvykio 15min išsiuntė Santaros klinikoms, Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui ir Sveikatos apsaugos ministerijai.

Gitana Letukienė, Santaros klinikų Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene, 15min teigė, kad Santaros klinikų Kraujo centro koordinatoriai labai atsakingai atlieka donorų atranką, nuo kurios priklauso, ar donoras yra sveikas ir ar saugus pasieks Kraujo centrą. Taip pat tai yra aktualu dar ir todėl, kad donoras be reikalo nevažiuotų į kraujo centrą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kraujo donorystė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kraujo donorystė

Todėl prieš kviečiant kraujo donorus, pasak G.Letukienės, Santaros klinikų Kraujo centro koordinatoriai visuomet atlieka apklausą telefonu – užduodami tokio pobūdžio klausimus:

  • Ar buvo išvykę 14 d. laikotarpiu? Kokie buvo kontaktai su sergančiaisiais ar parvykusiais iš užsienio 14 d. laikotarpiu? Jei taip, atidedama ne mažiau nei 14 d. nuo parvykimo/kontakto. Koordinatoriai rekomenduoja likti namie ir pajutus simptomus, skambinti 1808;
  • Ar nekarščiuoja? Ar nekosėja? Ar neskauda gerklės? Paprašo pasimatuoti temperatūrą, jei gali. Jei temp. ≥37,4, pasiūloma vadovautis anksčiau paminėtomis rekomendacijomis;
  • Ar nėra stebimi gydytojų dėl kokios nors lėtinės ligos;
  • Ar pastaruoju metu nebuvo atliktos kokios nors procedūros;
  • Ar vartoja kokius nors vaistus. Jeigu, taip, tuomet išsiaiškina, kokius;
  • Moterų pasiteirauja ir pasitikslina, kad donacijos metu nebūtų menstruacijų.

„Taip pat norime atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad Santaros kraujo centre iki šiol nėra ir nebuvo fiksuojama nė vieno COVID-19 susirgimo atvejo. Mūsų donorai bei Kraujo centro personalas yra sveiki ir saugūs“, – patikino Santaros klinikų atstovė spaudai.

Tiesa, nėra aišku, ar Darius kraujo aukojo būtent Santarų klinikų Kraujo centre.

Gydymo įstaiga atsisakė komentuoti konkretų mirties nuo koronaviruso jų įstaigoje atvejį: apie konkrečius pacientus, kurie buvo gydyti ir/ar lankėsi ligoninėje, informacijos teikti neleidžia asmens duomenų apsaugos įstatymas.

SAM: kraujo donorystė – itin saugus procesas

Komentarą pateikė ir Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos vyr. specialistė Kamilė Katkutė. Pasak jos, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) pateikiama informacija, nėra duomenų apie tikimybę užsikrėsti koronaviruso infekcija (COVID-19) per kraują. O pats kraujo donorystės procesas yra itin saugus.

Sveikatos apsaugos ministerijos turimais duomenimis, šiuo metu visuose kraujo donorystės centruose dirbantys darbuotojai yra sveiki, todėl nėra tikimybės, kad pacientas galėjo užsikrėsti nuo personalo.

„Jei kraujo donorystės centre buvo nuspręsta, kad donoras gali duoti kraujo, vadinasi, po sveikatos įvertinimo jo būklė buvo tinkama, tačiau plačiau pakomentuoti koks tai pacientas, kokia jo sveikatos būklė ir kada jis lankėsi gydymo įstaigoje arba detalių apie šeimos narius mes negalime dėl Bendro duomenų apsaugos reglamento nuostatų“, – tą patį, ką ir Santaros klinikų atstovė, pabrėžė K.Katkutė.

Nėra duomenų apie tikimybę užsikrėsti koronaviruso infekcija (COVID-19) per kraują.

Taip pat ji priminė, kad po sąlyčio su koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu, žmogus privalo izoliuotis 14 dienų ir stebėti savo sveikatos būklę. Pasireiškus bent vienam simptomui, jis turėtų skambinti į karštąją liniją telefonu 1808 ir užsiregistruoti tyrimui mobiliame punkte, o jei sveikatos būklė paūmėtų staiga – skambinti greitosios pagalbos telefonu 112 ir įspėti, kad pasireiškė koronaviruso požymiai.

Dėl viruso jau mirė 26 asmenys

15min primena, kad balandžio 14 dienos duomenimis, Lietuvoje koronaviruso infekcija serga 1070 žmonių, 26 žmonės mirė, 101 žmogus pasveiko.

14 žmonių yra reanimacijoje, 9 žmonių tenka dirbtinai ventiliuoti plaučius 38 žmonėms taikoma deguonies terapija ne reanimacijoje.

„Jei vertintume procentais, nuo 100 mėginių turime 0,7 procento teigiamų atvejų, tas procentas yra nuolat mažėjantis, prieš šventes jis buvo apie 1,5 procento“, – antradienį kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Papildyta 17.08 valandą. Antradienio popietę Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Lietuvoje patvirtinti dar du mirties atvejai nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) – Vilniuje ir Kaune. Šiuo metu ši liga Lietuvoje pasiglemžusi 26-ias gyvybes.

Pranešama, kad vienas vidutinio amžiaus asmuo mirė sekmadienį Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose. Tikėtina, kad tai – šioje publikacijoje aprašyto įvykio oficialus patvirtinimas.

Papildyta 19.31 valandą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovės Rolandos Lingienės teigimu, nors Darius nepriklausė rizikos grupei dėl savo pakankamai jauno amžiaus, jam, pirminiais duomenimis, nustatyta lydinčių susirgimų. Dėl šios priežasties jis vis vien laikomas asmeniu, priklausiusi rizikos grupei.

„Koronaviruso atvejai fiksuoti tiek jo šeimos nariui, tiek bendradarbiui. Ligos simptomai jiems prasidėjo panašiu metu, tad dar nėra aišku, kas nuo ko užsikrėtė. Asmuo Santaros klinikose mirė naktį iš balandžio 12 į balandžio 13-ąją“, – teigė R.Lingienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai