„Prezidentė pabrėžia, kad būtina kaip galima greičiau įgalinti kurią nors iš tarnybų – pavyzdžiui, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos – kontroliuoti savivaldybių vaiko teisių skyrių veiklą, o ne tik teikti metodinę pagalbą“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė D.Grybauskaitės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė po prezidentės susitikimo su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariais.
Pasak prezidentės, nuo vasario naujai startavusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos „mobilioji grupė“ taip pat turi ne tik dalinti metodinius patarimus, bet ir įvertinti situaciją bei padėti priimti savivaldybėse reikiamus sprendimus.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas konservatorius Rimantas Jonas Dagys po susitikimo Prezidentūroje žurnalistams sakė, kad būtina išgryninti socialinių darbuotojų funkcijas.
„Socialiniai darbuotojai, dirbantys savivaldybėse, turėtų būti atsakingi už socialinę pagalbą šeimoms, (vykdyti) probleminėms šeimoms ir vaikams pagalbos funkciją, o iš kitos pusės atsirastų institucija, atsakinga už priežiūrą. Jeigu taip grubiai pasakius, kad nebūtų socialinis darbuotojas ir advokatas, ir prokuroras viename asmenyje, nes kai tie principai suplakami į vieną sistemą, jinai dirba neefektyviai“, – aiškino parlamentaras.
Apie didesnę savivaldybių kontrolę užtikrinant vaiko teisių apsaugą pradėta kalbėti po nelaimės Kėdainių rajone, kai vietos vaiko teisių specialistų stebėtoje šeimoje tėvas įmesdamas į šulinį nužudė du vaikus.
Po šios nelaimės, be kita ko, Vyriausybė pavedė ministerijų darbo grupei iki vasario vidurio parengti bendrą metodiką, pagal kurią savivaldybės turės dirbti su socialinės rizikos šeimomis. Dabar patarimai savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyriams ar tarnyboms iš centrinės valdžios institucijų yra rekomendaciniai.
Susitikime su Seimo komiteto nariais šalies vadovė taip pat pabrėžė poreikį skubiau rengti laikinus profesionalius globėjus.
„Įsigaliojus prezidentės inicijuotoms pataisoms nuo 2017 metų, kai iki 3 metų vaikučiai nebus siunčiami į globos namus, vien nuo 2017 metų poreikis bus apie 100-160 globėjų. Tačiau iki šiol mes neturime jokio reglamentavimo dėl laikinų profesionalių globėjų statuso. Išties Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiems metams globėjų ir įtėvių rengimui yra skyrusi nemažą sumą – daugiau nei 1 mln. eurų lėšų, taigi kaip ir galima tai daryti, tačiau reikalingi dar ir teisiniai instrumentai, kurie padėtų tą daryti greičiau“, – ketvirtadienį aiškino D.Ulbinaitė.
Taip pat, anot D.Grybauskaitės, įstatymu reikia įpareigoti savivaldybių vaiko teisų apsaugos skyrius aktyviai ieškoti vaikams globėjų.
„Šiuo metu matomas akivaizdus pasipriešinimas daugelyje savivaldybių, netgi sakoma, kad tai – ne savivaldybių reikalas“, – apgailestavo D.Ulbinaitė.