2019 06 11 /10:21

D.Grybauskaitė: tijūno bizūnas ir nurodymai, ką valgyti, kada gerti, kur gydytis, laisvos visuomenės nesukurs

Metinį pranešimą Seime skaitanti prezidentė Dalia Grybauskaitė nepraleido progos įgelti valdantiesiems. Anot jos, dalies valdančiųjų kurpiami draudimai ir apokaliptiniai scenarijai kelia nerimą užsienio investuotojams, pasmerkia šalį nesibaigiančiam eksperimentavimui vaučeriais, pensijų pakopomis, ligoninių mutacijomis ir veidrodinėmis ministerijomis.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Tiesioginę transliaciją iš Seimo posėdžio stebėkite čia:

Žmonės laukia stabilumo

D.Grybauskaitė nepraleido progos įgelti valdžiai. Anot jos, naujausi tyrimai atskleidė neraminančią tiesą, kad per pastaruosius dvejus metus smarkiai krito investuotojų pasitikėjimas mūsų šalies ekonomika.

„Neigiamai jų nuotaikai didžiausią įtaką turėjo kontroversiški valdžios sprendimai ir pareiškimai. Draudimai ir apokaliptiniai scenarijai, kurpiami dalies valdančiųjų, kelia nerimą ne tik užsienio investuotojams. Tai pasmerkia šalį nesibaigiantiems eksperimentams vaučeriais, pensijų pakopomis, švietimo modeliais, ligoninių mutacijomis ir veidrodinėmis ministerijomis. Žmonės laukia aiškumo ir stabilumo“, – akcentavo prezidentė.

Ji taip pat pabrėžė, kad ketvirtį amžiaus yra reformuojama švietimo sistema. Esą pertvarka negali tęstis pusę amžiaus. „Eksperimentuodami savo vaikais rizikuojame šalies ateitimi“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Taip pat ji pažymėjo, kad Lietuva turi milžinišką potencialą bio, kibernetinių bei informacinių technologijų srityse, paslaugų ir gamybos sektoriuose. Interneto greitis Lietuvoje – antras pasididžiavimas po krepšinio, o pagal elektroninių paslaugų išvystymą esame pažangiausių ES valstybių penketuke.

Iš Maskvos dispečerinių sukasi ir įtaka

Metiniame pranešime D.Grybauskaitė akcentavo su Europos Komisija pasirašytą politinį susitarimą dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarų Europos tinklais.

„Tai nesidairykime atgal į Rytus, nes puikiai žinome, kad BRELL žiede iš Maskvos dispečerinių sukasi ne tik elektra, bet ir įtaka. Kaip ir Astravo atominėje. Espo šalys pripažino, kad ji pastatyta ant nesaugios aikštelės. Vadinasi, čia negali veikti jokia elektrinė. Būtina toliau siekti Astravo elektrinės uždarymo“, – apie energetinius reikalus kalbėjo prezidentė.

Iš esmės su valstybe viskas gerai

Iš Seimo tribūnos D.Grybauskaitė teigė, kad likus mėnesiui iki darbų perdavimo naujam šalies vadovui norinti aptarti mūsų valstybės, demokratijos, visuomenės ir politikos brandą, kurios visi kartu siekiame.

Apžvelgdama gana dramatišką dešimtmetį ji sakė drįstanti pareikšti, kad, nors buvo konfliktų, ginčų, stumdėmės įvairiuose burbuluose, iš esmės su valstybe viskas gerai.

Anot D.Grybauskaitės, sparčiai mokomės gyventi laisvėje. Su partizano Adolfo Ramanausko-Vanago palaikais Lietuvos žemė grąžino mums nepalaužiamą kovos ir pasipriešinimo dvasią.

„Lietuva kaip veidrodis atspindi mus pačius. Jame aš matau labai daug pasiaukojimo ir žmonių, kuriems rūpi“, – Seime sakė ji.

VIDEO: Dalia Grybauskaitė metiniame pranešime: „Su valstybe iš esmės viskas gerai“

Lietuvos nepastumdysi

Mūsų valstybės brandą, prezidentės teigimu, rodo tarptautinis Lietuvos pripažinimas. Mūsų šalies vardas šiandien tariamas su pagarba ir pasitikėjimu, mūsų balsas turi svorį Europos Sąjungoje (ES) ir NATO.

„Gebėjimas atsakingai veikti, atvira ir tiesi laikysena, o ne pataikavimas daro mus matomus geopolitinėje erdvėje. Vertybėmis ir pasitikėjimu, o ne baime ir nuolankumu grįsta užsienio politika pelno pagarbą Lietuvai. Tarptautinė tvarka keičiasi ir mums reikia išlaikyti vertybinį stuburą. Tai visada atsipirks labiau nei mėginimas kam nors įtikti. Pasaulis jau žino – Lietuvos nepastumdysi. Tačiau kad ir kaip keistųsi pasaulis, kad ir kokie pavojai kiltų Laisvei, tik mūsų pačių politinis apsisprendimas rodys, kiek mes pasirengę gintis ir išsaugoti pamatines vertybes“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

Šalies vadovė perspėjo, kad nebrandūs politiniai sprendimai ir pareiškimai dėl bendradarbiavimo su priešiškomis valstybėmis gali tapti šliaužiančiomis grėsmėmis, kurios pavers mus įkaitais, kai reikės rinktis tarp blogai ir pavojinga.

Pasak jos, nauji iššūkiai saugumui, pasaulio tvarkai, žmogaus teisėms, klimato kaitai, prekybai reikalauja keisti tarptautinių organizacijų veiklą. Ir čia Lietuva nėra pasyvi stebėtoja, o viena iš permainų iniciatorių.

Turime ką pasiūlyti Europai

D.Grybauskaitė pabrėžė, kad turime ir toliau išlikti laisvės varpu tarptautinėje politikoje.

„Todėl besąlygiškas Ukrainos žmonių palaikymas ir toks pats besąlygiškas agresoriaus pasmerkimas – ar tai būtų Krymas, Kerčė, ar cheminio ginklo panaudojimas Jungtinėje Karalystėje – turi išlikti mūsų strategine laikysena“, – pabrėžė prezidentė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Paskutinis Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Paskutinis Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas

D.Grybauskaitė priminė, kad jau 15 metų esame ES nariai. Pasak šalies vadovės, Lietuva ne tik dirba pagal europinę darbotvarkę, mes ją formuojame, nes turime ką pasiūlyti Europos ateičiai.

„Mūsų idėjos dalyvauja kuriant ES kibernetinį saugumo skydą, unikalūs Lietuvos produktai, tokie kaip „Demaskuok“ projektas, padeda visai ES kovoti su dezinformacija ir priešiška propaganda. Lietuviška SGD terminalo įgyvendinimo patirtimi, kuri padėjo užtikrinti dujų tiekimo alternatyvas, naudojasi ir kitos pasaulio šalys. Mūsų iššūkiai taip pat tampa visos Europos rūpesčiu“, – tvirtino prezidentė.

„Naujoji nafta šiandien yra duomenys“

Anot prezidentės, per porą metų Lietuvos ekonomikos išskirtinumu pasaulyje tapo finansinių technologijų sektorius – turime daugiau kaip 170 „fintech“ įmonių ir kol kas esame lyderiai regione.

„Pasaulyje plėtojantis dirbtiniam intelektui Lietuva tampa žinoma kaip gera vieta inovatyvioms investicijoms. Šiemet Davose sutarta dėl CERN Verslo ir mokslo inkubatorių steigimo Vilniuje ir Kaune – tai istorinis šansas Lietuvai tapti pažangiausiu technologines naujoves kuriančiu centru Šiaurės Europos regione“, – kalbėjo ji.

Lietuvos studentų išradimai, kaip pasitelkti dirbtinį intelektą, ir mūsų moksleivių robotikos gebėjimai, anot prezidentės, jau dabar stebina visą Europą: „Pasaulis laukia inovatyvių sprendimų kovoje su ligomis, netikromis naujienomis, klimato kaita.“

Pasak D.Grybauskaitės, Lietuvos mokslininkai pajėgūs pasiūlyti ne tik šalies ūkiui, bet ir pasaulio saugumui reikalingų išradimų ir būtent tai gali pakeisti šalies ekonomikos struktūrą ir įpūsti spartesnio vystymosi azarto.

„Tačiau naujoji nafta šiandien yra ne tik žmogaus protas, bet ir duomenys, – pabrėžė ji. – Todėl kuo ilgiau trypčiosime dėl atvirų duomenų politikos, pateisindami valstybinį duomenų verslą su neskaidriais įkainiais ir nekontroliuojamais informacijos srautais, tuo labiau atsiliksime nuo pasaulio.“

D.Grybauskaitė pabrėžė, jog brandžiose demokratijose valdžios pasikeitimas vyksta civilizuotai, sklandžiai ir užtikrinant darbų tęstinumą.

„Išankstiniai profesionalumo ir skaidrumo reikalavimai apsaugojo mus nuo valstybės valdymo krizių, kurias turėjome nepriklausomybės pradžioje, kai per 19 metų keitėsi 14 Vyriausybių“, – atkreipė dėmesį prezidentė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

Ji teigė, kad pastarąjį dešimtmetį priėmėme strategiškai svarbius valstybės raidai sprendimus: skaidrindami teismų ir teisėsaugos veiklą, kovodami su politine ir oligarchine korupcija, stiprindami energetinį ir ekonominį šalies savarankiškumą, užsitikrindami karinį saugumą, vykdydami šalies interesais ir nacionaliniu orumu grįstą užsienio politiką, didindami socialinį žmonių saugumą.

„Arogancija veda į destrukciją“

„Tačiau 64 proc. žmonių vis dar yra nepatenkinti, kaip veikia demokratija, nepasitiki partijomis, Seimu ir Vyriausybe. Politinis kurtumas, nepagarba žmonių teisėms, demokratijos principų ir teisės viršenybės nepaisymas, iš galios pozicijų primetami sprendimai, noras kontroliuoti žiniasklaidą, teisėsaugą ir visas nepriklausomas institucijas, Konstitucijos nepaisymas, karinga arogancija veda į destrukciją“, – valdantiesiems kritikos negailėjo ji.

D.Grybauskaitė tęsė, kad kai politika susmulkėja iki primityvaus kritikų persekiojimo, kai politinę kultūrą pakeičia raumenų demonstravimas, kai žmonės ignoruojami, o oponentai šantažuojami, – konstruktyvus darbas tampa neįmanomas.

Prezidentė pridūrė, jog aukščiausiu lygiu demonstruojama nepagarba žmogui, jo teisėms ir laisvėms neprideda pasitikėjimo nei valstybe, nei demokratija.

„Iš nepasitikėjimo gimsta kalba, kuria nesusišnekame“, – kalbėjo ji ir pridūrė, kad atsikratę polinkio niekinti kitą, išmokę įsiklausyti ir bendradarbiauti taptume kur kas stipresni.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

„Rietenos ir politinis chamizmas negali tapti lietuviško parlamentarizmo tradicija, kurioje nelieka vietos rimtai diskusijai ir gilesnei problemos analizei. Seimo narių skaičius Parlamento darbo kokybės nepakeis. Tik keisdamiesi ir tobulėdami patys, galime kur kas daugiau pasiekti Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje“, – sakė prezidentė.

Parlamentinės partijos, anot jos, drąsiau atsivėrusios jaunimui, žengia į kokybiškai naują raidos etapą, o išbandymą savivaldos rinkimais atlaikiusios tradicinės partijos teikia vilties, kad partinė sistema stabilizuojasi – apsivalė, įsileido naujų žmonių ir stosis ant kojų.

„Politikoje vyksta ne tik kartų, bet ir vertybių kaita“, – teigė prezidentė.

Ji pabrėžė, kad pasitikėjimas savo rinktais politikais ir jų priimamais sprendimais yra labai svarbus.

„Nors mūsų demokratija turi trūkumų ir iki Skandinavijos šalių dar reikia pasitempti, pasaulis mus traktuoja kaip europietišką, demokratišką ir teisinę valstybę, o mūsų miestus vadina kosmopolitiškais ir moderniais. Gavome Vestfalijos taikos premiją už išskirtinį demokratinio vystymosi pavyzdį ir indėlį į žemyno taiką. Pasaulis per Popiežiaus vizitą pažino mus kaip jaunų, ambicingų, orių, jautrių ir labai stiprių žmonių šalį. Viltis, kuri sklinda iš Lietuvos, yra didelė vertybė visam pasauliui“, – kalbėjo ji.

Viliasi, kad naujas prezidentas pateisins lūkesčius

Pasak jos, išsirinkome naują prezidentą ir europarlamentarus, dar kartą pasitikrindami savo vertybinį stuburą ir laisvės indeksą, išmokome galvoti savo galva, mūsų pasirinkimus vis mažiau lemia oligarchinės įtakos ar pigūs populistiniai pažadai.

„Nors kai kurių politikų svajonė – tylintis ir su viskuo sutinkantis, „dyrpt“ netrukdantis prezidentas, žmonės nori jų interesus, konstitucines ir žmogiškąsias vertybes ginančio vadovo. Tikiuosi, kad naujasis prezidentas pateisins Lietuvos žmonių lūkesčius.

D.Grybauskaitė kalboje pabrėžė, kad pažengėme gerokai toliau už daugelį šalių užtikrindami pamatinius teisinės valstybės principus – Konstitucijos ir teisės viršenybę. Tačiau iššūkių teisinei mūsų valstybės sanklodai nestinga.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Ima populiarėti kova su Konstitucija“

„Labiau nei kova su korupcija ima populiarėti kova su Konstitucija. Išgyvenome beprecedentį pasikėsinimą į Konstitucijos I skirsnį, kuris saugo pamatines valstybės ir tautos konstitucines vertybes – kalbą, suverenitetą, teritorijos vientisumą“, – kalbėjo ji.

Pasak prezidentės, užmojų perrašyti Konstituciją ar paminti joje įtvirtintas vertybes taip, kad atitiktų vienos konkrečios grupelės pageidavimus, buvo daug – nuo neribotų statybų miškuose, nomenklatūrinių privilegijų, žodžio laisvės varžymo iki mėginimų keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką ar nuleisti referendumams galiojančią kartelę.

„Pernai į Konstitucinį Teismą kreiptasi dėl 33 galimai antikonstitucinių teisės aktų. Pagaliau įteisinus individualų konstitucinį skundą šiam teismui darbo dar padaugės, tačiau tai gerai, nes dažnu atveju tai paskutinė instancija, stabdanti politinę savivalę. Nes „Konstitucija pagal poreikius“ gali neatpažįstamai pakeisti teisinės valstybės veidą ir grąžinti šalį į perkamo teisingumo ir teisinio nihilizmo laikus“, – įspėjo ji.

D.Grybauskaitės teigimu, adaptuodamiesi prie tarptautinės teisės normų ir europietiškų teisinių vertybių, reformuodami savo teisėsaugos institucijas, teismus, prokuratūrą, tobulindami kodeksus, priimdami pažangesnius įstatymus sukūrėme išties vakarietišką teisinę sistemą.

„Teisėsauga nustojo dangstyti savus“

„ES esame giriami už skaidrią ir griežtą teisėjų atranką. Naujos kartos teisėjai ir prokurorai jau atsikrato ne tik klaninio jungo, bet ir priklausomybės nuo politikų bei senų korupcinių įpročių. Reikėjo daug metų, kol teisėsauga pagaliau išsivadavo iš baimių kažkam neįtikti, atsikratė telefoninės teisės, nustojo dangstyti savus. Skaičiuojame ne tik amžiaus bylas – atsikratome nebaudžiamumo: už korupcines veikas pirmos instancijos teismuose nuteisiama net 92 proc. kaltinamųjų“, – pateikė pavyzdį ji.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Landsbergis, Valdas Adamkus, Gitanas Nausėda
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytautas Landsbergis, Valdas Adamkus, Gitanas Nausėda

Anot prezidentės, teismų nepriklausomumo suvokimas Lietuvoje nėra žemas, tačiau, visuomenės nuomone, didžiausią grėsmę jam kelia politikų ir kitų valdžios institucijų bandymai daryti įtaką teismams bei iš verslo ir kitų interesų grupių kylantis spaudimas.

„Daug kartų mėginta įtraukti teisėsaugą į politinius procesus – pasitelkti rinkimų kovai ar karui su oponentais. Teisėsaugos institucijų nepriklausomumas – didelis pasiekimas. Tai būtina apginti ir išsaugoti“, – pabrėžė ji.

Vis atsinaujina potraukis kontroliuoti žiniasklaidą

D.Grybauskaitė taip pat pastebėjo, jog vis atsinaujina ir potraukis kontroliuoti žiniasklaidą. Per pastaruosius trejus metus – 10 pasiūlymų, apribojančių žurnalistų darbą. Nuo kritikos bandyta apsisaugoti antikonstituciniais pasikėsinimais politizuoti net ir LRT – nepriklausomą visuomeninį transliuotoją.

„Žodžio laisvė yra LAISVĖ. Todėl tai – nacionalinio saugumo klausimas“, – sakė ji.

D.Grybauskaitės teigimu, kritikai nepakanti valdžia apynasrį mielai užmautų ne tik žiniasklaidai, bet ir tvirtas nuostatas turintiems kūrėjams, kurių tiesus ir įtaigus kalbėjimas uždega tautos dvasią, skatina kritiškai mąstyti, didina tarpusavio pasitikėjimą.

„Iš valstybės ir pasaulio iššūkiams neabejingos dailės, muzikos, kino, literatūros ir gimsta tokie kūriniai kaip „Gloria Lietuvai“, mokanti pagarbos praeičiai, stiprinanti vertybinį tautos stuburą, mažinanti abejingumą, ugdanti patriotiškumą ir atsakomybę už savo šalies ateitį. Lietuvą garsina pasauliniai operos oskarai, auksiniai bienalių liūtai ir talentingiausia pasaulio batuta, – džiaugėsi ji. – O Muziejų naktis, gatvės muzikos festivaliai, poezijos pavasariai, kinas po atviru dangumi, išmanioji biblioteka, netikėtos erdvės – tai ne tolimasis užsienis. Tai kokybiškų lietuviškų kultūros renginių gausa ir mūsų kūrybos laisvė, kurios neįsprausi į jokius rėmus."

„Tijūno bizūnas laisvos visuomenės nesukurs“

Baigdama kalbą D.Grybauskaitė pabrėžė, kad esame laisvi tiek, kiek pripažįstame kito žmogaus laisvę – kiekvienas nori jaustis oriai ir saugiai bet kurioje šalyje, tikėdamasis, kad su juo bus elgiamasi pagarbiai, tiesiog žmoniškai.

„Paprastas žmoniškumas ir politikoje, ir tarpusavio santykiuose gali padaryti stebuklus. Tijūno bizūnas ir nurodymai, ką valgyti, kada gerti, kur gydytis ir su kuo susitikinėti, laisvos ir darnios visuomenės nesukurs“, – valdantiesiems ir vėl kirto ji.

D.Grybauskaitė kalbėjo, kad pagarba kitaip mąstančiam ir gyvenančiam, kitaip atrodančiam, mažiau turinčiam, daugiau pasiekusiam, lygios galimybės, privataus žmogaus gyvenimo apsauga, pasirinkimo laisvė – štai kas daro mus patrauklia valstybe sau ir kitiems.

„Visuomenės virsmas mūsų šalyje labai spartus – žmonių sąmoningumas gerokai peraugo politikų brandą. Tarptautiniai ekspertai Lietuvos visuomenėje įžvelgia didelį socialinio kapitalo potencialą ir prognozuoja mums gerą ateitį, jei tik išmoksime veikti kolektyviai ir siekti bendrų tikslų“, – kalbėjo ji.

Todėl nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“, anot prezidentės, neturi pabaigos: „Per trejus metus užregistruota beveik tūkstantis iniciatyvų, mažinančių smurtą, žalingas priklausomybes, savižudybes, skatinančių vaikų globą ir įvaikinimą. Prie jų jau prisijungė visos 60 savivaldybių, nevyriausybinės organizacijos, per 70 verslo įmonių, diplomatinės atstovybės, tarptautinės organizacijos, žiniasklaida, kampanijos ambasadoriais tapo žinomi šalies žmonės.“

Anot jos, statistika nepamatuosi, kiek kartų „Tėvų linijos“ telefonu gautas patarimas pakeitė diržą, kas vyksta vaiko galvoje, kai globos namus pakeičia šeima, gatvę – dienos centras ar pirmąkart gyvenime pamatyta jūra, kokiu pasitikėjimu savimi spindi nuo smurto išsivadavusios moters akys.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dalia Grybauskaitė

„Tik kurdami tarpusavio ryšius tapsime jėga, lemiančia Lietuvos ateitį, kuriai nebaisūs nei vidaus, nei išorės iššūkiai. Neabejinga, atvira ir tarpusavio pasitikėjimu grįsta visuomenė bus pajėgi susitelkti dėl sunkiausių valstybėje sprendimų. Tai pagrindinis raktas į sėkmės Lietuvą“, – patikino prezidentė.

Brangūs Lietuvos žmonės, būtent Jūsų pasitikėjimas stiprino mane visus dešimt metų. Tikėdama Lietuva ir Jumis ieškojau valstybei būtinų sprendimų. Dėkoju visiems, kurie tapote bendražygiais ir bendraminčiais. Dėkoju ir tiems, kurie išsakėte kritines pastabas. Visi padėjote ir mokėte kiekvieną dieną. Man buvo didelis iššūkis ir garbė tarnauti Lietuvos valstybei ir jos žmonėms. Visiems dėkoju“, – kalbą baigė ji.

Konstitucinė prievolė

Prievolė prezidentui daryti Seime metinius pranešimus apie padėtį Lietuvoje, vidaus ir užsienio politiką, numatyta Konstitucijoje.

Kadenciją baigianti D.Grybauskaitė perskaitė paskutinį – dešimtąjį – savo metinį pranešimą.

Vienintelį kartą prezidento metinis pranešimas Seime nebuvo perskaitytas 2004 metais. Tąsyk konstitucinė pareiga neatlikta, nes vyko valstybei vadovavusio Rolando Pakso apkaltos procedūra.

Prezidentės metinio pranešimo Seime klausėsi ne tik parlamentarai. Į posėdį pakviestas kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda, Vyriausybės nariai, merai, valstybės institucijų vadovai, užsienio šalių diplomatai ir kiti.

Tiesa, paskutinį D.Grybauskaitės metinį pranešimą praleido premjeras Saulius Skvernelis. Jis šią savaitę atostogauja.

Prieš metinį pranešimą prezidentė pateikė ir svarbiausių savo dviejų kadencijų darbų apžvalgą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis