Europos Komisija šią savaitę įpareigojo Lietuvą atnaujinti sustabdytų sankcionuotų prekių tranzitą geležinkeliais, bet kartu įvedė kvotas ir įtvirtino išimtį karinės paskirties prekių tranzitui.
Lietuva nuo birželio buvo visiškai sustabdžiusi sankcionuotų prekių pervežimą. Lietuva tris savaites bandė įtikinti Europos Komisiją palikti embargą, bet Briuselio neįtikino.
D.Grybauskaitė ketvirtadienį situaciją apibūdino taip: „Lietuvos politikai šoka kinkadrebio partiją politiniame balete“.
„O tereikėjo atvirai pasakyti, kad pasitarus su partneriais ir EK buvo priimtas sprendimas. Ir nereikėjo negrabiai slėptis už EK nugaros. Kol kas vadovaujantis politinis elitas demonstruoja negebėjimą užsienio politikos srityje priimti strateginius sprendimus. Todėl ir matome blaškymąsi ir apgailėtiną komunikaciją“, – teigė D.Grybauskaitė.
Spaudos konferenciją penktadienį surengęs G.Landsbergis D.Grybauskaitės pavardės neminėjo, bet išsakė pastabą, kad dabar sankcijos griežtesnės nei tada, kai „valstybei vadovavo žmonės ir Vadovų taryboje sėdėjo kiti žmonės“.
G.Landsbergis sakė, kad nors naujų Europos Komisijos gairių Lietuva nesiekė, visgi jose yra daugiau apribojimų nei iki plataus masto invazijos.
„2014 metais Rusija pirmą kartą užpuolus Ukrainą ir okupavus Krymą, buvo įvestos sankcijos, bet jokie sankcijų režimai nebuvo taikomi tranzitui per Lietuvos, Lenkijos ir kitų ES valstybių teritoriją, nepaisant to, kad tuomet valstybei vadovavo žmonės ir Vadovų taryboje sėdėjo kiti žmonės, kurie dabar turi apsčiai nuomonių apie įvairius visokius klausimus“, – žurnalistams sakė G.Landsbergis.
„Bet tuomet klausimų kažkodėl nekėlė ir viskas tiko. Dabar mes turime sugriežtintą sankcionuotų prekių tranzito režimą, kuris, aš neabejoju, Rusijai nėra priimtinas ir tai nėra Rusijos pergalė“, – teigė ministras.
Europos Komisijos poziciją atnaujinti sankcionuotų rusiškų prekių tranzitą geležinkeliais per Lietuvą parėmė JAV ir Vokietija.
Spaudos konferencijoje žurnalistai ministrą rėmė prie sienos dėl to, ar Lietuva konsultavosi su Berlynu ir Vašingtonu prieš pradedant taikyti sankcijas. Ministras į tai atsakė, kad konsultacijos vyksta nuolat, o sankcijų aiškinimas priklauso Europos Komisijos kompetencijai.