„Jei ji vetavo dėl embrionų šaldymo (draudimo), tai prezidentė už liberalųjį variantą, bet tie argumentai, kurie išsakyti, kad (įstatymas) diskriminuoja nevaisingas šeimas, dėl gydymo, (nepagrįsti), pagalbinis apvaisinimas nėra gydymas. Kiek spaudoje buvo pasirodę tendencingų straipsnių ir netiesos sakymo, aš matau, tiek visuomenė yra klaidinama, tiek prezidentė klaidinama“, – BNS sakė D.Mikutienė.
Klausiama, kokia pasirodžiusi informacija buvo klaidinanti, D.Mikutienė sakė, kad „daug neatitikimų yra“, minėjo sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos pasisakymus dėl paslaugų finansavimo, o kartu sakė „dėl perteklinio embrionų kūrimo akivaizdžiai matanti komercinių struktūrų įtaką“.
Konservatyvųjį įstatymo variantą remianti D.Mikutienė neprognozavo, koks bus Seimo sprendimas dėl prezidentės vetuoto įstatymo. Atmesti prezidentės veto ir priimti grįžusį įstatymą reikia ne mažiau kaip 71 balso „už“.
„Negaliu kalbėti už visą Seimą, veto yra specialios procedūros. Kai yra veto su pataisomis, Seimas negali jokių pataisų registruoti, arba priimamas su prezidentės pataisomis, ar lieka tas, kuris priimtas Seime, lieka du variantai, kaip Seimo nariai apsispręs, taip ir bus“, – sakė komiteto vadovė.
Prezidentė D.Grybauskaitė pirmadienį vetavo Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, sakydama, kad draudimas šaldyti embrionus ir jų skaičiaus ribojimas neatitinka šiuolaikinių gydymo metodų. Įstatymas grįžta į Seimą.
Seimas praėjusią savaitę baigė kelerius metus trukusias diskusijas ir įstatymu įteisino pagalbinį apvaisinimą, pasirinkęs konservatyvųjį kelią, kuris draudžia embrionų šaldymą. Priimtas variantas, kad embrionų turi būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą. Sukurtų embrionų skaičius negalės viršyti trijų.
Uždrausdamas embrionų šaldymą, Seimas kartu išbraukė anksčiau projekte buvusią nuostatą, kuri pagalbinio apvaisinimo procedūras leido taikyti, kai siekiama išvengti ligos, sukeliančios didelę negalią. Pagal patvirtintą reguliavimą, pagalbinio apvaisinimo procedūros bus galimos tik nevaisingoms poroms.
Parlamente diskusijos dėl pagalbinio apvaisinimo vyko ne vienerius metus. Konservatyvaus reglamentavimo šalininkai argumentavo būtinybe saugoti gyvybę nuo pradėjimo momento, o liberalioji stovykla pabrėžė būtinybę tausoti moters sveikatą ir užtikrinti didesnę procedūros sėkmę.