Taip ji kalbėjo penktadienį susitikusi su Lietuvoje viešinčiais pirmosios JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) administracijos atstovais – Marshallu Billingslea (Maršalu Bilingsli), Victoria Coates (Viktorija Kouts) bei Nathanu Salesu (Neitanu Seilsu).
Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM), su JAV atstovų delegacija ministrė aptarė transatlantinę saugumo architektūrą, Lietuvos ir JAV santykių svarbą, paramą Ukrainai, kylančias Kinijos grėsmes bei kitus dvišalio bendradarbiavimo klausimus.
Anot pranešimo, D. Šakalienė atkreipė dėmesį į daugelį metų vystomą glaudų bendradarbiavimą su Pensilvanijos nacionaline gvardija.
„Lietuvą su JAV ilgus metus sieja ir istoriniai, kultūriniai bei ekonominiai saitai, JAV išeivijos vaidmuo buvo esminis Lietuvai atkuriant ir įtvirtinant nepriklausomybę. Ministrė pasveikino šias ilgametes pastangas ir patikino, kad reikia ieškoti naujų bendradarbiavimo galimybių, ypač gynybos pramonės srityje, pritraukiant JAV investicijas į Lietuvą“, – rašoma KAM pranešime.
Susitikime ministrė kalbėjo ir apie Lietuvoje dislokuojamą Vokietijos brigadą kaip svarbų precedentą Europai siekiant stiprinti savo indėlį į transatlantinį saugumą ir pabrėžė būtinybę NATO Rusijos sulaikymo politiką grįsti taikos per galią principu.
„Šiandien aiškiai matome, kad Rusija yra ilgalaikė grėsmė Europos šalims, todėl spartus NATO sąjungininkių gynybos biudžeto didinimas bei tvari ir poreikius atliepianti parama Ukrainai yra mūsų visų nacionalinio saugumo klausimas. Lietuva tai supranta, esame ne tik vieni didžiausių Ukrainos rėmėjų skaičiuojant nuo BVP, bet taip pat jau šiemet planuojame gynybai skirti beveik 4 proc. BVP“, – pranešime cituojama D. Šakalienė.
Lietuva yra didžiausia JAV ginklų pirkėja tarp Baltijos šalių, įsigijimai iš JAV vidutinės trukmės laikotarpiu vertinami 1,3 mlrd. dolerių, jie sudaro beveik 20 proc. visų šalies įsigijimų.
Lietuva iš amerikiečių perka prieštankinių raketų sistemų „Javelin“, šarvuotųjų visureigių JLTV, sraigtasparnių „Black Hawk“, raketinių artilerijos sistemų „Himars“, AMRAAM raketų, skirtų vidutinio nuotolio oro gynybos sistemoms NASAMS, dronų „Switchblade“ ir kitos ginkluotės.