2022 09 21 /15:58

Seimo etikos sargai nepradės tyrimo dėl A.Anušausko dalyvavimo galimai reklamuojant drabužius

Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas, dabartinis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas sako, kad situacija, į kurią pakliuvo krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, davęs interviu žurnalui „L'Officiel Hommes“, yra dviprasmiška – susidaro įspūdis, kad ministras dalyvauja reklamoje. Opozicijos atstovė Agnė Širinskienė dėl to kreipėsi į Seimo etikos sargus, tačiau jie trečiadienį nusprendė tyrimo nepradėti.
Dainius Žalimas ir Arvydas Anušauskas
Dainius Žalimas ir Arvydas Anušauskas / 15min nuotr.

15min primena, kad žurnalo rugsėjo numeryje pasirodė A.Anušausko interviu su nuotraukomis, kuriose ministras matomas vilkintis žurnalo suteiktais rūbais, nuotraukose nurodyta jų gamintojas, kainos bei parduotuvė, kuriais ji prekiauja.

Pasak D.Žalimo, Seimo ir Vyriausybės nariai turėtų susilaikyti nuo panašių veiksmų, kurie veda į tokias situacijas.

„Seimo ir Vyriausybės nariai, mano nuomone, turėtų vis dėlto susilaikyti nuo veiksmų, kurie veda į tokias dviprasmiškas situacijas ir sudaro įspūdį arba yra požymių, kad Seimo narys arba ministras veikia konkretaus verslo subjekto interesais“, – 15min teigė konstitucinės teisės ekspertas.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Dainius Žalimas
Lukas Balandis / BNS nuotr./Dainius Žalimas

Jo teigimu, ne kartą šiuo klausimu yra pasisakęs ir Konstitucinis Teismas.

„Konstitucinis Teismas, aiškindamas Seimo nario statusą, iš esmės tai tiktų ir Vyriausybės nariui, ne kartą aiškinęs, kad jis turi veikti tik tautos, Lietuvos valstybės bendrais interesais, bet neturi veikti savo arba kitų asmenų privačių interesų labui“, – sakė D.Žalimas.

„Šitoj vietoj tikrai yra požymių, bent jau išoriniam stebėtojui gali susidaryti įspūdis, kad asmuo dalyvauja vieno iš verslo subjektų produkcijos reklamoje. Tai akivaizdus rinkodaros veiksmas, suteikiantis tam tikrų pranašumų prieš kitus konkuruojančius panašius subjektus“, – tęsė jis.

„Dėl to gali būti pagrindo manyti, kad vadovaujamasi ne bendrais interesais, o veikiama konkretaus verslo subjekto interesais“, – pridūrė teisės profesorius.

„Tikėtina, kad tai klaida“

Pasak teisės eksperto, tikėtina, kad situacija yra klaida ir tai nėra tyčinis krašto apsaugos ministro elgesys.

„Aišku, tikėtina, kad tai yra tiesiog galbūt klaida, ne kažkoks tyčinis ar sisteminis veiksmas“, – pasakojo D.Žalimas.

„Bet vis dėlto, kiekvieną kartą mezgant tokio pobūdžio santykius, reiktų apie tai pagalvoti – kaip tai gali atrodyti ir kokią regimybę, kieno interesams atstovaujama, tai gali sukelti“, – pabrėžė VDU Teisės fakulteto dekanas.

Jis svarstė, ar tas interviu šiame žurnale iš tikrųjų buvo reikalingas ministrui.

„Yra amžina dilema tarp dalykinės ir populiariosios, arba populistinės, politikos, ir tai, matyt, yra žingsnis antrosios link. Visiškai nereikalingas pop'sas, mano požiūriu, bet čia mano subjektyvus požiūris“, – kalbėjo D.Žalimas.

A.Anušauskas 15min teigė įspėjęs žurnalo atstovus dar prieš fotosesiją ir interviu, kad nebūtų aliuzijų į reklamą.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Anušauskų vilkimų rūbų kainos
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Anušauskų vilkimų rūbų kainos

Vis dėlto žurnalo direktorius Tadas Bruzgulis 15min tikino, kad nurodyti kainas herojų nuotraukoje – žurnalo politika, o, jo žiniomis, apie tai ministras buvo įspėtas.

Kokia atsakomybė?

Pasak D.Žalimo, ministro poelgį gali apsvarstyti Seimo Etikos ir procedūrų komisija, tačiau apie rimtesnę atsakomybę kalbėti neverta.

„Politikams yra speciali Etikos ir procedūrų komisija Seime, tai čia yra įmanomas svarstymas. Apie apkaltą turbūt kalbėti per anksti ir neįmanoma, kadangi reikia tikrai turėti patikimą pagrindą tvirtinti, kad tai daroma tyčia, tai suvokiant“, – sakė teisės ekspertas.

„Iš vieno veiksmo, vargu ar galima kalbėti apie rimtesnę atsakomybę“, – pridūrė jis.

Apie tai šioje komisijoje greičiausiai bus kalbama jau trečiadienį.

Į Etikos ir procedūrų komisiją dar antradienio vakarą pranešė kreipusis opozicijos atstovė Agnė Širinskienė.

„Vyrams skirtame žurnale reklamuoja vyriškus drabužius. Čia pat informacija ir apie kainą bei pardavėją. Krašto apsaugos ministras karo metu.... Seimo narys, kai bet kokia kita veikla, įskaitant komercinę, Seimo nariui yra draudžiama...“, – rašė ji.

Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./Agnė Širinskienė
Gretos Skaraitienės / BNS nuotr./Agnė Širinskienė

„Ką tik Seimo Etikos ir procedūrų komisijai išsiunčiau prašymą įvertinti, ar toks Seimo nario A.Anušausko elgesys suderinamas su Seimo nario priesaika, valstybės politikui taikomomis etikos normomis bei konstituciniu imperatyvu, draudžiančiu Seimo nariui užsiimti kita veikla, nei Seimo nario pareigos (Konstitucijos 60 straipsnis)“, – pridūrė Regionų frakcijos narė.

„L'Officiel Hommes“ žurnalas yra tarptautinio mados žurnalo „L'Officiel“ priedas, orientuotas į vyrų auditoriją. Jo tiražas – 12 tūkst. vienetų.

Žurnalo redaktoriumi Lietuvoje dirba žinomas nuomonės formuotojas Saugirdas Vaitulionis.

Tyrimo nepradės

Vis dėlto, A.Širinskienės kreipimasis beliko tik šauksmu tyruose – tyrimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė nepradėti.

Opozicijos atstovai siūlė pradėti tyrimą ir išsiaiškinti aplinkybes.

„Aš manau, kad reiktų pradėti tyrimą, nes ministras dabar padarytas reklamos žmogumi. Jis reklamuoja kažkieno drabužius ir jeigu jis nežinojo, į kokį žurnalą eina ir bus užrašyta, kad kelnės tiek kainuoja, o marškiniai – herojaus nuosavybė, tai tada mes kiekvienas galime tapti kažkokio madų šou dalyviais ir viskas bus gerai – kaip tai susiderina su politiko ir valstybės tarnautojo elgesiu?“, – sakė „valstietė“ Guoda Burokienė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Guoda Burokienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Guoda Burokienė

„Mes neplanuojame ministro smerkti, mes išsiaiškinsime greičiausiai, kad jis ir nežinojo, ir t.t., bet mūsų tyrimo išvada gali būti nukreipta, tarkime: gali būti parašyta Žurnalistų etikos komisijai, kad žurnalistai informuotų iš anksto, kokią informaciją nori pateikti apie tam tikrus politikus, sakykime“, – svarstė opozicinės Regionų frakcijos atstovė Rita Tamašunienė.

K.Starkevičius: „Aš susilaikyčiau nuo tyrimo, nes kitą kartą ir mes patys papulsim kažkokį užsidėję džemperį ar suknelę“.

Tačiau buvo ir kokių nuomonių.

„Aš tai suabejočiau, kad jis tai žinojo ir norą išreiškė šitai reklamai, nes turbūt ne vienas iš jūsų esate matę žurnaluose ir politikų pasirodymus viešuosiuose renginiuose, kur buvo parašyta – ji apsirengusi tokios firmos suknele, kuri kainuoja tiek ir tiek. Tikrai teko matyti tokių dalykų ir ne vieną kartą, tai manyčiau ir siūlyčiau paklausti ministro – ar jis žinojo, ar gavo kažkokios naudos, nes jeigu pradėsim tirti, tai aš manau, kad daugelį... Ateina šventės, ateina naujieji metais – oi, oi, oi, mes čia tikrai galime prisidirbti“, – kalbėjo Laisvės partijos atstovė Silva Lengvinienė.

„Aš susilaikyčiau nuo tyrimo, nes kitą kartą ir mes patys papulsim kažkokį užsidėję džemperį ar suknelę“, – kalbėjo konservatorius Kazys Starkevičius.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kazys Starkevičius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Kazys Starkevičius

Keturi komisijos nariai buvo už tyrimą – Rita Tamašunienė, Andrius Bagdonas, Guoda Burokienė ir Aušrinė Norkienė.

Penki buvo prieš – Kazys Starkevičius, Silva Lengvinienė, Dovilė Šakalienė, Irena Haase ir Antanas Matulas.

„Labai gražu“, – tokia frazė nuskambėjo fone paskelbus balsavimo rezultatus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis