2019 10 02

D.Žalimas: Seimo narių rinkimas vienmandatėse apygardose nedera su Konstitucijos logika

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas sako, kad Seimo narių rinkimas vienmandatėse apygardose sunkiai dera su Konstitucijos logika, nes parlamentarai turi atstovauti ne vienai bendruomenei, o visai tautai.
15min studijoje – Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas
15min studijoje – Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Mūsų mišrioji rinkimų sistema kelia abejonių, sakyčiau, ji net sunkiai dera su Konstitucijos logika“, – trečiadienį paskelbtame komentare sakė D.Žalimas.

Pasak jo, Seimas turi diskreciją pasirinkti rinkimų sistemą, tačiau parlamentaro – tautos atstovo – statusas reiškia, kad Seimo narys negali atstovauti kuriai nors teritorinei bendruomenei ar rinkimų apygardai, o privalo atstovauti visai tautai.

„Taigi akivaizdu, kad praktikoje vienmandatėse apygardose išrinkti Seimo nariai tampa rinkimų sistemos įkaitais, susidurdami su priešprieša tarp konstitucinės parlamentaro priedermės atstovauti visai Tautai ir būtinybės ginti teritorinių bendruomenių ar apygardos rinkėjų interesus“, – sakė D.Žalimas.

„Kitaip tariant, kone pusė Seimo narių susiduria su rizika pažeisti priesaiką, kai, pavyzdžiui, tvirtinant biudžetą teikia siūlymus ar yra prašomi tarpininkauti dėl finansavimo jų apygardoje esantiems objektams skyrimo ar padidinimo“, – pridūrė Konstitucinio Teismo pirmininkas.

Anot D.Žalimo, dabar, balsuojant apygardose, nelaimėjusį kandidatą parėmusių rinkėjų balsai faktiškai dingsta, jiems, galima sakyti, neatstovaujama.

Pasak jo, proporcinė rinkimų sistema, kai renkama tik pagal sąrašus, geriau atitiktų pliuralistinės demokratijos sampratą, teisingiau atspindėtų visuomenės nuotaikas ir išspręstų daugelį dabar rinkimų praktikoje kylančių problemų.

Anot D.Žalimo, dabar, balsuojant apygardose, nelaimėjusį kandidatą parėmusių rinkėjų balsai faktiškai dingsta, jiems, galima sakyti, neatstovaujama.

„Taigi proporcinė rinkimų sistema, mano manymu, būtų logiškiausia, labiausiai atitinkanti Seimo narių, kaip visos Tautos atstovų, statusą ir savaime pašalintų vieną iš galimų Seimo narių interesų konfliktų. Be to, neliktų mažo rinkėjų aktyvumo problemos pakartotiniuose Seimo rinkimuose atsilaisvinus Seimo nario vietai, dabar nesiekiančio net 20 procentų, nereikėtų steigti ir rinkimų apygardų vien užsienyje gyvenantiems lietuviams“, – sakė D.Žalimas.

Tokią poziciją Konstitucinio Teismo pirmininkas išsakė pranešime, kuris bus pristatomas Vilniuje šią savaitę vyksiančiame tarptautiniame teisiniame kongrese „Demokratijos samprata ir konstitucinė justicija“.

Jame, anot Konstitucinio Teismo, dalyvaus konstitucinių teismų teisėjai ir teisės mokslininkai iš daugiau kaip 25 valstybių. Kongresas vyks spalio 4–5 dienomis.

Šiuo metu vienmandatėse apygardose išrenkamas 71 Seimo narys, o 70 parlamentarų renkami daugiamandatėje apygardoje, taikant proporcinę sistemą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų