Ministras teigė, kad ši tendencija pastebima visos Lietuvos mastu, gal kiek mažiau – Vilniaus ir Kauno rajonuose, kur, pasak jo, keliasi gyventi jauni žmonės, turintys vaikų. „Tai yra bendra problema. Dvidešimt tūkstančių per Lietuvą kiekvienais metais – tai yra pakankamai daug“, – sakė D.Pavalkis.
D.Pavalkis pasidžiaugė gera žinia: pernai buvo uždaryta 70 mokyklų, o šįmet jų skaičius sumažės tiktai 13, kadangi, anot ministro, savivaldybės šiais metais atsižvelgė į Vyriausybės programą.
Ministras teigė, kad siekiant išsaugoti mažąsias mokyklas, padaryta visa eilė patvarkymų, kurie patvirtinti Vyriausybės posėdyje praėjusį trečiadienį. Pasak jo, Vyriausybė priėmė du labai svarbius sprendimus: dėl mokyklų tinklo formavimo ir kaip tos mokyklos yra finansuojamos.
„Pavyzdžiui, yra leidimas formuoti vieną 11-ją klasę mažose rajonų ir kaimų mokyklose, yra leidimas mažinti mokinių skaičių pagal situaciją. Mes prognozuojame, kad per sekančius 5 metus tai turėtų leisti išsaugoti apie 120-150 mokyklų Lietuvoje“, – aiškino ministras apie mokyklų tinklo formavimo taisyklių pakeitimus.
D.Pavalkio teigimu, dėl priimtų sprendimų švietimo sistemos biudžetas nepraras maždaug 66 mln. Lt, kurie būtų nubraukti dėl mokinių skaičiaus mažėjimo. „Atsiras galimybė mokyklose paremti daugiau veiklų“, – sakė ministras. Jis patvirtino, kad išlieka Vyriausybės programos nuostata atsisakyti mokinio krepšelių, nors šįmet jie dar palikti.
Kalbėdamas apie mažus regioninius universitetus, kurie neretai sunkiai prirenka norinčių studijuoti, ministras pasakė: „Mano principinė nuostata yra ta, kad mes turime išsaugoti regioninius universitetus – galbūt, ne tiek kaip mokslo bazę, o gal kaip mokymo ir kultūros židinį. Nes palikti Šiaulius be universiteto, arba, sakykim, Telšius be Dailės akademijos fakulteto ir kolegijos – tai būtų, ko gero, kultūrinis šokas regiono gyventojams“. Jo požiūriu, regioniniai universitetai – ne tik kaip mokslo ir edukacijos institucijos, bet ir kultūros poreikius tenkinančias institucijos. „Mokinių mažėja, atitinkamai mažėja ir studentų, čia nieko nuostabaus“, – sakė ministras.
„Įvertinti, kiek žmonių regione išlaikė aukštoji mokykla, kiek jų nepradėjo gerti kur nors pakampėj - yra labai sunku“, – pasakė ministras apie ekonominius universitetų veiklos aspektus. Jo požiūriu, visoje Europoje manoma, kad universitetai atlieka ne tiktai mokymo ir mokslo funkcijas – universitetai yra ir kultūros židiniai.