Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 10 09 /12:28

Dalia Grybauskaitė apie „Chevron“ pasitraukimą: Lietuvos energetinis savarankiškumas tolsta

JAV energetikos bendrovei „Chevron“ nusprendus pasitraukti iš skalūnų žvalgybos ir gavybos konkurso Lietuvoje, šalies prezidentė sako, kad tai iš dalies atitolins Lietuvos galimybes savarankiškai apsirūpinti energetikos ištekliais.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Turėtume susirūpinti, nes mūsų paskutiniai veiksmai labai smarkiai pakeitė teisinę aplinką būsimam investuotojui ir jis traukiasi. Strateginiai energetikos projektai yra labai svarbūs Lietuvai, siekiant energetinės nepriklausomybės, deja, vienas iš jų komplikavosi“, – trečiadienį žurnalistams Vilniuje sakė Dalia Grybauskaitė, vertindama „Chevron“ sprendimą.

„Aš nenorėčiau nieko kaltinti arba badyti pirštais. Faktas yra tikrai prastas. Dėl to bus tam tikra pauzė. Žemės gelmių turtai niekur nepabėgs, bet tam tikra prasme energetinis savarankiškumas iš dalies tolsta“, – kalbėjo prezidentė, atsakydama į BNS klausimą, ar jos vertinimu Vyriausybė padarė viską derybose su „Chevron“.

Pasak BNS šaltinių, „Chevron“ jau gegužės mėnesį perspėjo Vyriausybę, kad dėl besikeičiančių įstatymų bendrovė gali pasitraukti iš konkurso, tačiau valdžia jokių priemonių nesiėmė.

BNS turimame „Chevron“ rašte valstybės institucijoms nurodoma, kad įstatymai buvo keičiami net po to, kai įmonė rugsėjo 16 dieną buvo paskelbta konkurso laimėtoja.

Portalo vz.lt duomenimis, „Chevron“ pasitraukė ne tik dėl neaiškios investicinės aplinkos, bet ir dėl visiško Vyriausybės neveiklumo. Anot šaltinio, laimėjus žemės išteklių žvalgymo konkursą, amerikiečiams pastarąsias 2–3 savaites teko bendrauti su jokių įgaliojimų neturinčiais derybininkais, o nei premjeras, nei aplinkos ministras šiam klausimui laiko neturėjo, nes daug keliavo.

Premjeras negalėjo dalyvauti derybose su „Chevron“

Premjeras Algirdas Butkevičius melagingais vadina teiginius, kad JAV bendrovė „Chevron“ derėjosi su Vyriausybės atstovais, kurie neturėjo įgaliojimų. Jis teigia negalėjęs pats derėtis su bendrove.

„Pirmiausia, nei Vyriausybės atstovai, nei premjeras jokiose derybose nedalyvauja, ir galiu pasakyti, kad gali dalyvauti tik pati komisija, tai čia yra grynas melas. Nei aplinkos ministras, nei premjeras negali kištis, kai vyksta nugalėtojo atrinkimas, tai čia yra visiška netiesa. Ką tik turėjau pasitarimą su žmonėmis, kurie atsakingi, tai buvome pasiruošę priimti Vyriausybės nutarimą, jeigu matytumėm, kad komisija nesiryžta arba bijo“, – trečiadienį radijui „Laisvoji banga“ sakė A.Butkevičius.

Pasak jo, „Chevron“ nusprendė pasitraukti dėl Seime priimtų griežtų aplinkosaugą ir dujų žvalgybą reglamentuojančių įstatymų.

„Paskutinė informacija, kurią turiu, yra, kad konkurso metu Seimas priėmė įstatymus, kurie pablogino, jų manymu, investuotojų situaciją“, – teigė ministras pirmininkas.

„Greta kitų teisės aktų, daug naujų teisės aktų buvo priimta net ir po 2013 metų rugsėjo 16 dienos, kuomet „Chevron“ buvo pripažinta konkurso laimėtoja. Vertinant visą tai bet kurio protingo investuotojo akimis, akivaizdu, kad investicinė ir teisinio reguliavimo aplinka, lemianti Šilutės-Tauragės ploto ekonominį potencialą, iš esmės pakito nuo mūsų pasiūlymo pateikimo pagal konkurso sąlygas dienos“, – teigiama rašte.

Pati „Chevron“ teigia bendradarbiavusi su Vyriausybe ir jai priekaištų neturinti.

„Chevron“ bendradarbiavo su Lietuvos Vyriausybe nuo rugsėjo 16 dienos, kai bendrovė buvo paskelbta laimėjusi konkursą (...). Lietuvos Vyriausybė ir Aplinkos ministerijos derybų grupė su „Chevron“ dirbo stropiai viso proceso metu. „Chevron“ yra dėkinga už profesionalų pastangas ir jų darbo kokybę proceso metu“, – rašoma BNS pateiktame kompanijos atsakyme.

E.Masiulis: „Chevron“ pasitraukimas – Vyriausybės fiasko

JAV energetikos kompanijos „Chevron“ pasitraukimas iš skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso – visiškas premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės fiasko, teigia Seimo opozicijoje esančių liberalų vadovas Eligijus Masiulis.

Anot jo, liberalai ragina kuo greičiau skelbti naują konkursą su aiškiai nustatytomis sąlygomis.

„Tai yra visiškas Vyriausybės fiasko, ir nuo pat pradžios akivaizdžiai matėsi labai nekoordinuotas Vyriausybės ir Seimo daugumos veikimas šiuo klausimu. Aplinkos ministras palaikė „Chevron“ atėjimą, o kai kurie socialdemokratai įvairiais būdais stengėsi tai blokuoti, chaotiškai keisdami teisinę aplinką“, – BNS trečiadienį sakė E.Masiulis.

Anot jo, Lietuva parodė, kokia necivilizuota valstybė ji yra, ir nusiuntė labai prastą signalą galimiems potencialiems investuotojams: „Kartu primygtinai raginu Vyriausybę ir premjerą kuo greičiau skelbti naują skalūnų paieškos konkursą, prieš tai aiškiai nustatant žaidimo taisykles ir visą teisinę aplinką.“

„Jei nebus keičiamos konkurso taisyklės ir teisinė aplinka, neatmestume galimybės, kad ir tas pats „Chevron“ galėtų darkart dalyvauti konkurse. Bet šiuo atveju Vyriausybė turėtų netrypčioti vietoje ir labai aiškiai parodyt savo valią“, – pridūrė opozicinės Liberalų sąjungos frakcijos seniūnas.

„Chevron“ antradienį pareiškė pasitraukianti iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso dėl reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje.

Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė apgailestaujantis „dėl tokio kompanijos pasirinkimo“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos