„Aišku, šis faktas (pasirašymas – BNS) gali kol kas būti priimtas gana sudėtingai mūsų kai kurių kaimynų, o tai reiškia, kad gali atnešti ir tam tikrų papildomų sunkumų. Konfrontacija tarp Vakarų ir Rusijos didėja. Matome ne tiktai karinio konflikto užuomazgas, bet matome ekonominio karo užuomazgas, o tai, kad vyksta propagandinis ir informacinis karas, galima visiškai atvirai tvirtai konstatuoti“, – Briuselyje žurnalistams penktadienį sakė Lietuvos vadovė.
Anot D.Grybauskaitės, Europos Vadovų Tarybos posėdyje patvirtintos naujos sankcijos Rusijai šiuo metu yra pakankamos
Anot jos, Europos Vadovų Tarybos posėdyje patvirtintos naujos sankcijos Rusijai šiuo metu yra pakankamos.
„Manome, atsakas yra kol kas šiai dienai atitinkamas, ar jisai bus pakankamas ryt poryt, viskas priklausys nuo to, kaip Rusija elgsis (...). Mes negalime dabar spėlioti, kaip reaguos suirzęs, piktas ir nepatenkintas kaimynas, bet visiškai aišku, kad problematika šiandien nėra išspręsta – yra tik atsakai vienos ir kitos pusės. Iš tikrųjų esame praktiškai prie Šaltojo karo slenksčio“, – dėstė D.Grybauskaitė.
Ji taip pat sakė, kad ES numato ne tik finansinę pagalbą Ukrainai – žadamos ir karinės konsultacijos.
„Mes norime padėti Ukrainai – ne tiktai finansiškai, bet ir konsultacijos, ir derybos su (Tarptautiniu) valiutos fondu, ir karine konsultacija, ir visokia kitokia", – teigė prezidentė.
ES lyderiai sutarė mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos
Europos Sąjungos šalių lyderiai penktadienį sutarė imtis veiksmų energetikos priklausomybei mažinti, – ypač nuo Rusijos po įvykių Ukrainoje.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy sakė, kad 28 valstybių lyderiai per dvi posėdžių dienas sutarė per kitą susitikimą birželį apibrėžti energetikos saugumo strategiją.
Jeigu dabar nesiimsime veiksmų, tai 2035 metais būsime 80 proc. priklausomi nuo naftos ir dujų, – pridūrė H.Van Rompuy.
„Mūsų energetinės priklausomybės, ypač nuo Rusijos, mažinimas buvo pagrindinė tema“ vadovų derybose, sakė per spaudos konferenciją H.Van Rompuy.
„Jeigu dabar nesiimsime veiksmų, tai 2035 metais būsime 80 proc. priklausomi nuo naftos ir dujų“, – pridūrė jis.
Tarp numatomų priemonių minimas energetikos šaltinių diversifikavimas, skatinant vietinius šaltinius – tai ir atsinaujinantys šaltiniai, ir branduolinė energetika, ir sąsajų bloko viduje bei su trečiosiomis šalimis gerinimas.
Ukraina parodė Europos Sąjungai energijos tiekimo saugumo svarbą
Debatai apie Ukrainą priminė Europos Sąjungai, kaip svarbu stiprinti savo nepriklausomybę energetikos politiko srityje, pareiškė penktadienį Briuselyje Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.
Pasak jo, Europos Sąjunga kuria „dabartinę europinę energetikos politiką su labai svarbiu šiame kontekste energijos tiekimo saugumo klausimu“.
„Turime tris aiškius tikslus: tiekimo saugumą, konkurencingumą ir patikimumą“, – aiškino Europos Komisijos pirmininkas.
„Laikomės globalaus, integruoto požiūrio“, – pridūrė jis, pažymėdamas, kad taip pat atsižvelgiama ir į kovą su klimato kaita.
Todėl, patikslino J.M.Barroso, dabartiniame ES vadovų susitikime energijos problematika buvo nagrinėjama kartu su klimato apsaugos problemomis.