Šalies vadovė sakė ir šiandieninėje Europoje matanti paralelių su praėjusio amžiaus pirmos pusės istoriniais įvykiais, hitlerizmo iškilimu – susitaikymą arba ignoravimą, kuris tuomet leido agresoriui įtvirtinti režimą.
Mes turime didžiulį tarptautinį terorizmą, toliau nuo Lietuvos sienų, arčiau mes matome atvirą agresiją kaimyno prieš kaimyną. Ir tai yra nusikaltimai prieš žmoniškumą – agresija, smurtas, ypač prieš civilius gyventojus, – sakė D.Grybauskaitė.
„Deja, ir šiandien Europoje galime matyti paralelių, kai kai kas nenorėtų matyti agresoriaus, tyliai susitaikyti arba ignoruoti, kas prasideda dabar Europoje ir pasaulyje. Mes turime didžiulį tarptautinį terorizmą, toliau nuo Lietuvos sienų, arčiau mes matome atvirą agresiją kaimyno prieš kaimyną. Ir tai yra nusikaltimai prieš žmoniškumą – agresija, smurtas, ypač prieš civilius gyventojus. Šiuo metu matome, kad kariniuose konfliktuose labiausiai nukenčia ne kariuomenė, ne ginkluoti žmonės, o būtent civiliai“, – Lietuvos radijui antradienį sakė D.Grybauskaitė.
„Taigi, tos (Holokausto – BNS) pamokos išlieka amžinos, jas reikia mokytis kasdien, jas turime žinoti kiekvienas. Būtent todėl turime prisiminti visus, ir tamsiausius, Europos istorijos puslapius, kad daugiau niekada tokios tragedijos nepasikartotų nei Antrojo pasaulinio karo metu, nei dabar, kurios vyksta netoli mūsų sienų“, – pridūrė šalies vadovė.
Minės 70-ąsias metines
Prezidentė antradienį Lenkijoje Aušvice su kitų šalių vadovais ir tarptautinių organizacijų atstovais dalyvauja Holokausto aukų atminimo dienos minėjime. Kaip pranešė Prezidentūra, minėjime dalyvaus apie 50 šalių atstovai – Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as, Vokietijos prezidentas Joachimas Gauckas, Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis, Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ir kitų Europos šalių vadovai.
Taip pat minėjime dalyvaus Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados atstovai, likę gyvi stovyklos kaliniai, Aušvice įkurto memorialinio muziejaus darbuotojai, tarptautinių organizacijų atstovai. Susirinkusieji pagerbs holokausto aukas ir padės žvakes prie Aušvico aukų memorialo.
Šiais metais minimos 70-osios Aušvico išlaisvinimo metinės.
Likę gyvi Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai buvo išlaisvinti 1945 metų sausio 27 dieną. Prieš 10 metų Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja sausio 27 dieną paskelbė Tarptautine holokausto aukų atminimo diena. Aušvicas buvo didžiausia nacių įkurta koncentracijos stovykla. 1940-1945 metais šioje koncentracijos stovykloje buvo nužudyta apie 1,5 mln. įvairių tautybių žmonių.