Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 01

Dalia Grybauskaitė: valstybės privalo užtikrinti branduolinį saugumą ir teikti informaciją apie projektus

Valstybės privalo imtis visų priemonių užtikrindamos branduolinį saugumą, bendradarbiauti teikiant informaciją apie branduolinės energetikos projektus, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė, dalyvaujanti Banduolinio saugumo viršūnių susitikime Vašingtone.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Branduolinės grėsmės peržengia valstybių sienas. Nelaimė ar teroristinis aktas vienoje šalyje gali turėti skaudžių pasekmių visam regionui. Todėl kiekviena valstybė privalo imtis visų būtinų priemonių, kad būtų užtikrintas branduolinis saugumas, vykdoma patikima radioaktyvių medžiagų ir infrastruktūros apsauga, saugiai eksploatuojamos atominės elektrinės ir jose taikomi tarptautiniai branduolinės saugos standartai. Tai labai rimti įsipareigojimai ne tik nacionaliniam, bet ir viso pasaulio žmonių saugumui“, – sako D.Grybauskaitė, cituojama pranešime spaudai.

Anot šalies vadovės, branduolinė sauga neatsiejama nuo skaidrumo. Todėl taip pat svarbu, kad branduolines technologijas plėtojančios valstybės geranoriškai ir skaidriai tarpusavyje bendradarbiautų, teiktų informaciją Tarptautinės atominės energetikos agentūrai (TATENA) ir kaimyninėms šalims apie įgyvendinamus projektus, leistų tarptautiniams inspektoriams vykdyti branduolinių objektų monitoringą. Prezidentės teigimu, tai ypač aktualu Lietuvai, nes mūsų pasienyje Astravo atominę elektrinę statanti Baltarusija neteikia jokios informacijos apie šiam projektui taikomus saugumo reikalavimus, poveikio aplinkai vertinimus ir saugumo testų įgyvendinimą, neįsileidžia TATENA stebėtojų.

Branduolinio saugumo viršūnių susitikime Jungtinėse Valstijose pasaulio lyderiai tariasi, kaip užkirsti kelią branduolinio terorizmo grėsmėms ir stiprinti pasaulinę branduolinio saugumo kultūrą. Tai – ketvirtasis ir jau paskutinis aukščiausio lygio vadovų susitikimas, kurio tikslas užtikrinti ilgalaikius valstybių įsipareigojimus saugiai vystyti branduolines technologijas.

Susitikimo pabaigoje 52 pasaulio šalių lyderiai patvirtins bendrą komunikatą, kuriuo pabrėžiamas išskirtinis TATENA vaidmuo stiprinant branduolinį saugumą ir saugą, branduolinis nusiginklavimas ir branduolinių ginklų neplatinimas įvardijamas nuolatiniu globalios bendruomenės tikslu, sutariama bendradarbiauti užkardant branduolinį terorizmą ir siekiant, jog radioaktyvios medžiagos nepatektų į teroristų rankas. Taip pat bus priimami veiksmų planai atskiroms organizacijoms – Jungtinėms Tautoms, TATENA, Interpolui ir kitiems kovos su branduoliniu terorizmu forumams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai