Su SAM susitarimo „dėl medikų ir kartu su jais dirbančių darbuotojų, teikiančių paslaugas dėl COVID-19 ligos darbo saugos ir darbo organizavimo užtikrinimo“ nesirašys Medicinos įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Lietuvos medikų sąjūdis, 15min teigė pastarosios organizacijos vadovo pavaduotoja Jurgita Sejonienė.
„Nepasirašom, nes dėl svarbiausių punktų susitarimo, tokio, kuris tenkintų, nepasiekta“, – pažymėjo ji.
Nepasirašom, nes dėl svarbiausių punktų susitarimo, tokio, kuris tenkintų, nepasiekta.
Lietuvos medikų sąjūdis, anot pavaduotojos, nepritaria norui medikus pririšti prie vienos sveikatos priežiūros įstaigos. Tai, pasak jos, pakenktų ir jiems, ir pacientams.
„Deklaracijos pagrindu bus priimami kiti sprendimai, nutarimai, įsakymai, kurie gali turėti neigiamos įtakos ne tik pačių darbuotojų darbo organizavimui, bet ir pacientams – ypatingai tai liestų periferijoje dirbančius medikus ir ten esančius pacientus. Panašu, kad labiausiai sutriktų periferijos įstaigų darbas“, – teigė J.Sejonienė.
Jos įsitikinimu, norint stabdyti pandemiją ir suvaldyti viruso židinius ligoninėse, svarbiausia užtikrinti, kad darbuotojai turėtų apsaugos priemones.
„Tai būtų pats kritiškiausias momentas stabdant šią epidemiją, o ne ribojant darbuotojų judėjimą“, – teigė Medikų sąjūdžio pirmininkės pavaduotoja.
Jai antrino Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė. Pasak jos, organizacija tokio susitarimo, koks parengtas dabar, nesirašys. Profsąjungos netenkina siūlymas įpareigoti medikus dirbti vienoje vietoje, nes dėl to galimai mažės medikų darbo užmokestis.
„Tokiam susitarimui, koks yra dabar, tikrai nepritariam. Visiškai neaišku, kaip bus užtikrinamas darbuotojų darbo užmokestis, nes jeigu jis dirba per tris darbovietes, gauna atitinkamą atlyginimą [...]. Tai kaip dabar tai bus užtikrinama? Nors tai įtvirtinama, kad kaip ir turėtų būti, bet skaičių nematom“, – 15min komentavo J.Keburienė.
Jei darbuotojai sutiktų dirbti tik vienoje sveikatos priežiūros įstaigoje, kai kurios greičiausiai liktų be darbuotojų, teigė pirmininkė ir pateikė Kaišiadorių ligoninės pavyzdį, kur visų reanimatologų pagrindinė darbovietė – Kaune arba Vilniuje.
„Jeigu darbo objektą jie pasirenka Vilniuje arba Kaune, reiškia į Kaišiadorius ir neatvažiuoja. Kaip ir neaišku, kaip funkcionuoja skyrius ir ką veikia tuo metu skyriaus slaugytojos, padėjėjos, valytojos. Jų padėtis neaiški“, – dėstė J.Keburienė.
Ji sutiko, kad siekiant suvaldyti COVID-19 plitimą ligoninėse, medikų judėjimas turėtų būti mažinamas, tačiau ne taip, kaip siūloma.
„Esant tokiems neaiškumams, mes tikrai negalime pasirašyti susitarimo“, – teigė J.Keburienė.
Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė Kristina Norvainytė po pokalbio su SAM teigė, kad susitarime atsirado korekcijų, dėl jų esą dar bus svarstoma, tačiau ir ji išsakė prieštarą bandymui pririšti medikus prie vienos įstaigos.
„Jeigu tai nebūtų toks imperatyvas, kad būtinai visiems be išlygų, turbūt pritartume. Bet šis imperatyvas... Pernelyg daug klaustukų lieka, kaip bus užtikrintos darbo sąlygos visiems“, – kalbėjo K.Norvainytė, pridurdama, kad susitarimą visgi svarstoma rašytis.
Lietuvos savivaldybių asociacija gydytojus ragina apsaugoti „priemonėmis ir testavimu, o ne draudimais dirbti keliose įstaigose“.
„Visiškai palaikome maksimalias pastangas apsaugoti medikus. Tačiau tai padaryti būtų galima ne atimant iš kai kurių šalies gyventojų teisę gauti sveikatos priežiūros paslaugas, o parūpinant visuose ligoninių skyriuose dirbantiems medikams tinkamas apsaugos priemones“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Derybose dėl raštiško susitarimo su SAM taip pat dalyvauja Lietuvos gydytojų sąjunga, Lietuvos sveikatos darbuotojų profesinė sąjunga ir Lietuvos gydytojų vadovų sąjunga.