Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 03 10 /14:42

Dalis socialdemokratų Mindaugą Bastį gynė iki galo, bet tai nepadėjo – Seimo vicepirmininku jis nebebus

Dalis socialdemokratų nutarė iki galo saugoti dėl ryšių su nusikalstamu pasauliu ir Rusijos energetikos kompanijų atstovais įtariamą, dėl to leidimo dirbti su slapta informacija negavusį ir atsistatydinti nusprendusį Mindaugą Bastį. Seimui balsuojant dėl M.Basčio atleidimo jie balsavo prieš arba susilaikė. Už atleidimą balsavo 85 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 10 Seimo narių.
Mindaugas Bastys
Mindaugas Bastys / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

VSD surinktą informaciją apie M.Bastį galite perskaityti čia.

Dauguma socialdemokratų frakcijos narių „balsavo kojomis“ – išvis nedalyvavo balsavime dėl M.Basčio atleidimo.

Kita dalis stojo atsistatydinančio kolegos ginti ir balsavo prieš jo atleidimą arba susilaikė. M.Bastį palaikė ir dauguma „tvarkiečių“ bei du Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai.

Socialdemokratas Artūras Skardžius vienintelis balsavo prieš M.Basčio atleidimą. Susilaikė socialdemokratų frakcijos nariai Juozas Bernatonis, Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė ir Julius Sabatauskas, „tvarkiečiai“ Rimas Andrikis, Kęstutis Bartkevičius, Algimantas Dumbrava, Petras Gražulis, Juozas Imbrasas, Vytautas Kamblevičius, „valstiečiai“ Raimundas Martinėlis ir Juozas Varžgalys.

Vienintelis už atleidimą balsavęs socialdemokratas buvo pats M.Bastys.

Nesuprato, kuo paremtas nepasitikėjimas

Viešai pasisakę socialdemokratai ėmė spausti nutarimo projektą registravusį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, kad šis esą savo siūlymo niekuo nepagrindė, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) išvada buvo paviešinta, bet neišdalinta jiems.

Jie svarstė, kad M.Basčiui leidimas dirbti su įslaptinta informacija visai nereikalingas, o atstatydinimas reikš, kad Lietuva esą tampa „pažymomis valdoma valstybe“.

„Nenoriu, kad parlamentas virstų manipuliavimų pažymomis įkaitu“, – sakė A.Skardžius.

Kiti Seimo nariai svarstė, ar leidimų dirbti su slapta informacija nevertėtų gauti visiems Seimo nariams, nes kartais gali būti tokių situacijų, kai šių leidimų prireiks greitai, o procedūra užtrunka iki 40 dienų.

V.Pranckiečio nuomone, gauti leidimus dirbti su slapta informacija visiems Seimo nariams poreikio nėra. „Jeigu būtų išskirtinis atvejis, turėčiau prašyti VSD suteikti tokią galimybę. Visų patikrinti ir VSD neturi galimybės“, – sakė Seimo pirmininkas.

15min jau rašė, kad leidimų dirbti su slapta informacija yra paprašę 89 šios kadencijos parlamentarai.

Konservatoriai: „Pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas tu“

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos nariai piktinosi, kad socialdemokratai bando klausimą pasukti procedūrinių vingrybių link.

„Gerbiami socialdemokratai, mes kalbame ne apie procedūras. Mes kalbame apie konkretų asmenį, apie kurį yra pateikta pažyma su visais jo ryšiais ir visais jo įsipareigojimais, ir kitais dalykais. Čia ne procedūrinis, o esminis klausimas“, – kalbėjo konservatorius Andrius Kubilius.

Konservatorius Kęstutis Masiulis kalbėjo, kad socialdemokratai per šio klausimo svarstymą puikiai parodė, kas jie yra.

„Patarlė sako: „pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas tu“. Aš galiu pasakyti, kas yra ponas M.Bastys. Ir aš galiu pasakyti, kas yra socdemai, kurie taip smarkiai gina jį. Jie yra M.Basčio draugai. Man labai daug pasako apie socdemus šita gynyba. Ir nieko gero nepasako“, – teigė Seimo narys.

Santykius aiškinsis etikos sargai

Emocijos dėl M.Basčio atstatydinimo penktadienį parlamente virte virė. Konservatorius Arvydas Anušauskas ir socialdemokratas A.Skardžius taip susikibo, kad jų santykius, greičiausiai, teks aiškintis Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.

A.Skardžius pareiškė, kad jis pats yra matęs konservatorių Arvydą Anušauską futbolo metų apdovanojimuose šalia Tauragės verslininko Arūno Pukelio-Šviniaus.

A.Anušauskas teigė, kad tokio asmens nepažįsta ir net nežino, kaip jis atrodo.

„Matau, kad yra žinančių, pažįstančių, matyt, bendravusių. Puikus kandidatas į Seimo pirmininko pavaduotojus nuo socialdemokratų partijos iki patikrinimo. Tada mes sužinotume, kokios yra dar aplinkybės, kurių mes greičiausiai nežinome. Girdėjome apie vieną sandorį šeimos versle, bet visų aplinkybių, matyt, nežinome. Ačiū už suteiktą garbę ir siūlau baigti minėti Kovo 11-osios išvakarėse pačią šią šventę, nes jūs jos nesate nusipelnęs“, – teigė konservatorius.

A.Skardžius atsakė, kad turi leidimą dirbti su slapta informacija.

„Atsiprašau, gerbiamasis, esate visą laiką melagis, šmeižikas ir, sakykime, esate moraliai kritęs žmogus“, – rėžė jis.

A.Anušauskas tikino ketinantis parašyti kreipimąsi į Etikos ir procedūrų komisiją.

VSD išvada neigiama

M.Bastys prašymą atsistatydinti įteikė penktadienį, kai negavo leidimo dirbti su slapta informacija dėl asmeninių ryšių su Rusijos energetikos kompanijų ir nusikalstamo pasaulio atstovais.

VSD medžiagoje aprašomi M.Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

VSD vertinimu, šie ryšiai daro M.Bastį pažeidžiamu ir keltų grėsmę jam patikėtos valstybės paslapties saugumui.

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai paskelbė pirmadienį pradėsiantys rinkti parašus po apkaltos M.Basčiui tekstu. Inicijuoti apkaltos procesą gali ne mažiau kaip 36 Seimo narių grupė. Kad M.Bastys turėtų sulaukti apkaltos, mano ir Seimo pirmininkas V.Pranckietis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų