2013 02 25

„Darbiečių“ ir „tvarkiečių“ susijungimas Vilniaus taryboje: Artūro Zuoko nuvertimas ar dar stipresnė dabartinė koalicija

Darbo ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijų tarybos sekmadienį pritarė planams sujungti šias politines jėgas. Vėliau surengtoje spaudos konferencijoje abiejų partijų lyderiai Viktoras Uspaskichas ir Rolandas Paksas neišvengė klausimų ir apie situaciją Vilniuje. Sostinės taryboje „darbiečiai“ yra tarp valdančiųjų, o „tvarkiečiai“ – opozicijoje ir itin aršiai kritikuoja visus mero Artūro Zuoko sprendimus. Tačiau kaip situacija keisis Vilniuje, kol kas niekas tiksliai nesako.
Artūras Zuokas
Jonas Pinskus (k.) į Artūro Zuoko kėdę nesiveržia, tačiau sprendimą dėl Vilniaus valdančiosios koalicijos priims ne jis. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

V.Uspaskichas sekmadienio popietę teigė, kad Jonas Pinskus jį užtikrino, jog beveik susitarta dėl šių partijų frakcijų Vilniaus taryboje jungimosi, todėl esą Vilniuje jie nemato didelių problemų.

R.Paksas, paklaustas, ar yra planų keisti sostinės merą, pradėjo girti „darbietį“ vicemerą J.Pinskų: „Kaip nuspręsime su Vilniumi, artimiausia ateitis parodys. Žinau, kad „darbiečiai“ turi aštuonis tarybos narius, kad vicemeras J.Pinskus gana gerai darbuojasi, gana gerai darbuojasi...“

Susitarimų dar nėra

Kadangi Vilnius yra sostinė, aš manau, bus tariamasi aukščiausiu lygiu – ar bus viskas palikta ir prisijungę „tvarkiečiai“ pastiprins koaliciją, ar bus svarstomi kiti variantai, – sakė J.Pinskus.

Pirmadienį J.Pinskus 15min.lt tvirtino, kad kol kas konkrečių sprendimų nėra, nors jis ir nemanąs, jog būtų problemų tariantis su „tvarkiečiais“ dėl bendros frakcijos. „Žiniasklaida labai keistai interpretavo pirmininko (V.Uspaskicho – aut.past.) žodžius, yra žymiai paprasčiau. Pirmininkas, žinodamas, kad mes esame pozicijoje, o „tvarkiečiai“ – opozicijoje, paklausė, kaip mes sutariame ir ar nebus problemų jungiantis mūsų skyriuje. Aš informavau, kad mūsų santykiai su „tvarkiečiais“ yra puikūs ir problemų jungiantis nematau“, – sakė J.Pinskus.

Anot Vilniaus vicemero, dėl kitų susitarimų, galbūt būsimos koalicijos, mero pakeitimų kol kas anksti kalbėtis. „Procesas yra sudėtingas, ilgas ir, kol partiniame lygmenyje tie procesai nepasibaigs, apie kažkokias kalbas ar susitarimus anksti kalbėti. Kadangi Vilnius yra sostinė, didžiausias ir svarbiausias miestas, aš manau, bus tariamasi aukščiausiu lygiu dėl ateities – ar bus viskas palikta ir prisijungę „tvarkiečiai“ pastiprins koaliciją, ar bus svarstomi kiti variantai. Bet kalbėti apie tai dar labai labai anksti“, – tvirtino J.Pinskus.

Vis dėlto Darbo partijos Vilniaus skyriaus lyderis neabejoja, kad šio sprendimo abiejų partijų Vilniaus atstovai priimti patys negalės.

Koalicija galima ir be A.Zuoko, ir be konservatorių

A.Zuoko frakcija „TAIP“, pasitraukus Rūtai Vanagaitei, sumažėjo iki 12 narių, tad „tvarkiečiams“ ir „darbiečiams“ susijungus abi frakcijos turės tiek pat narių. Todėl naujasis politinis darinys gali siekti didesnės įtakos Vilniaus taryboje.

Praeitą savaitę valdančioji dauguma turėjo 37 narius – 13 „TAIP“ atstovų, 9 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) bei 8 Darbo partijos atstovus, 5 socialdemokratus ir du frakcijoms nepriklausančius tarybos narius, atstovaujančius rusų tautinę mažumą. Dabar prie nepriklausančiųjų jokiai frakcijai prisijungė ir R.Vanagaitė, tad dar nežinia, ar ji bus tarp pozicijos, ar opozicijos atstovų.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) 10 narių frakcija ir 4 „tvarkiečiai“ šiuo metu yra opozicijoje.

Susijungus „darbiečiams“ ir „tvarkiečiams“, ši frakcija galėtų svarstyti galimybę burti valdančiąją daugumą be A.Zuoko ir jo šalininkų. Prisijungus keturiems „tvarkiečiams“, Darbo partija kartu su LLRA ir socialdemokratais turėtų minimalią persvarą – 26 balsus iš 51. Tiek, norint pakeisti A.Zuoką, gali būti per mažai. Be to, Vilniaus socialdemokratai gana vieningai remia A.Zuoką, tad nežinia, ar tikrai norės keisti politinių jėgų išsidėstymą sostinėje.

LLRA prie valdančiosios koalicijos prisijungė kiek vėliau, ne iš karto po 2011 metų savivaldybių tarybų rinkimų. Būtent šios politinės jėgos atėjimas į Vilniaus valdančiąją daugumą susilpnino „darbiečių“ pozicijas, o pastarieji po tokio A.Zuoko politinių jėgų pergrupavimo 2011-ųjų birželio vidury persigalvojo ir nepasitraukė iš valdančiųjų, nors buvo pasiryžę tai padaryti.

Sostinės „tvarkiečiai“, kurių frakcijai Vilniaus taryboje vadovauja Bronius Cicėnas, dar prieš partijoms priimant sprendimą jungtis, kalbėjo, kad su A.Zuoku nedirbs. Ar jiems į partnerius labiau tiktų TS-LKD, turinti 10 narių frakciją, B.Cicėnas irgi neskubėjo tvirtinti. Kaip aiškėja, galbūt sostinės politikų balsas net nebus svarbus sprendžiant dėl permainų Vilniuje, jiems gali tekti vykdyti iš aukščiau „nuleistą“ sprendimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis