D.Jauniškis Seimo nariams priminė, kad departamento vienas tikslų yra nustatyti ir šalinti pavojus ir grėsmes valstybei, kryptis VSD nustato Valstybės gynimo taryba.
Paaiškėjusius dalykus departamento vadovas pavadino galimybe.
„Dabar ieškome galimybių ginčytis ir kaltinti ką nors. Aš manau, kad žiūrėkime į tai, kaip į šansą. Informacija yra pateikta, aš manau, kad ji sukėlė didelį rezonansą ir politikoje, ir žiniasklaidoje, ir visuomenėje, ir mums tiesiog reikėtų galvoti, ką daryti toliau, o ne muštis tarpusavyje. Tiesiog galvoti, ką mes galime padaryti, norint užkardyti galimus blogus dalykus“, – sakė jis.
„O kodėl ne dabar?“
„Šiandien dažniausiai keliamas klausimas, kodėl tyrimo duomenys pateikti tik dabar. Atsakysiu į klausimą: O kodėl ne dabar? Geriau vėliau, negu niekada. Ir tik dabar susisteminus įvairių VSD tyrimų metu gautą informaciją, išryškėjo išbaigtas paveikslas“, – sakė jis.
VSD vadovas pridūrė, kad informacija įvairiu laiku buvo teikiama sprendimų priėmėjams ir ikiteisminio tyrimo institucijoms, nes pati VSD tokių tyrimų neatlieka.
Anot D.Jauniškio, visuomenėje buvo diskutuojama ir kai kurie politikai priekaištavo, kad VSD pažyma buvo paviešinta iškart po to, kai buvo paskelbti Eligijaus Masiulio ir D.Grybauskaitės laiškai.
Tačiau, pasak jo, departamentas informaciją NSGK pradėjo teikti dar pernai, o minėta pažyma Seimui pateikta 2018 metų kovo 9 dieną.
Balandžio 25 dieną NSGK paprašė išslaptinti informaciją, atsižvelgiant į prašymą, dalis informacijos buvo išslaptinta.
VSD vadovas pabrėžė, kad visa informacija, pateikta NSGK, buvo surinkta teisėtais būdais ir griežtai remiantis teisės aktais.
„Mes šios informacijos neišviešinome“
Jis apgailestavo, kad VSD pažyma išslaptinta be NSGK vykdomo tyrimo išvadų.
„Mūsų manymu, tai nėra gerai, nes mes nepalaukėme tyrimo išvadų, kurios, ko gero, būtų dar stipresnės ir nereikėtų VSD aiškintis, kodėl ir kaip čia taip atsitiko“, – paklaustas, kaip paplito išviešinta pažyma, žurnalistams sakė D.Jauniškis.
„Vis dar pasigendame atsakingo požiūrio į informacijos naudojimą ir tai yra pamoka visiems mums“, – teigė jis.
Informacija yra išslaptinta todėl, kad ji yra neaktuali: tyrimas yra pabaigtas ir bendras vaizdas yra susidarytas.
Jis pakartojo, kad pažyma buvo pateikta NSGK ir sprendimų priėmėjams, tai yra, aukščiausiems šalies vadovams.
„Kaip nutekėjo... Aš galiu atsakyti taip: mes šios informacijos neišviešinome“, – sakė jis. Paklaustas, ar tai padarė kažkas iš NSGK, D.Jauniškis teigė to nežinantis.
„Informacija yra išslaptinta todėl, kad ji yra neaktuali: tyrimas yra pabaigtas ir bendras vaizdas yra susidarytas“, – paaiškino jis.
Departamento vadovo teigimu, visa informacija, kurios prašė NSGK, komitetui jau yra pateikta ir dalis jos yra išslaptinta. NSGK pirmininkas Vytautas Bakas yra sakęs, kad paviešinta pažyma yra apie trečdalis visos medžiagos, gautos iš departamento.
VSD pažymai nutekėjus į žiniasklaidą politikai ėmė kalbėti, kad dalykai, kurie dokumente yra užtušuoti, turi tapti vieši, esą jei jau valytis, tai valytis iki galo.
Apie tai žurnalistų paklaustas D.Jauniškis teigė nenorintis kalbėti už NSGK. „Kiek išslaptinome, matyt, atsispindės išvadose“, – sakė jis.
Išvadas NSGK ketina pateikti netrukus, VSD vadovas vylėsi, kad kai bus paskelbta išviešinta VSD surinkta medžiaga, NSGK pateiks ir tam tikrus pasiūlymus, ką daryti, kad tokių dalykų nebebūtų.
„Valstybės vadovai nesikiša, nereguliuoja ir neįtakoja departamento veiklos“
Seime antradienį D.Jauniškis lankėsi pakviestas grupės parlamentarų.
Klausimus VSD vadovui suformulavo keli „tvarkiečiai“ ir socialdarbietis Artūras Skardžius. Jie teiravosi, ar VSD pažymose pateikta informacija nėra politiškai dozuojama, siekiant apsaugoti konservatorius ir prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tai D.Jauniškis griežtai paneigė: „Ne, ir dar kartą ne.“
Atsakydamas į klausimus D.Jauniškis neigė, kad VSD pareigūnams galėjo daryti įtaką „MG Baltic“, esą klausimų autoriams dabar tai turėtų būti akivaizdu.
„Paskutiniais metais susidarė pilnas paveikslas, dėl to informacija ir atsirado“, – į klausimus, kodėl tiek laiko vyko tyrimas, atsakė D.Jauniškis.
„Bet gi imtasi dabar, – klausiamas, kokios teisėsaugos institucijos kaltos, kad dešimtmetį nesiimta priemonių prieš susidariusią situaciją tarp verslo ir politikų, atsakė D.Jauniškis. – VSD pagal kompetenciją nevertina kitų institucijų darbo.“
Seimo nariai klausė, kokios jėgos siekė suskaldyti tiek buvusią Algirdo Butkevičiaus, tiek dabartinę Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio valdančiąją daugumą. D.Jauniškis į šį klausimą atsakyti nenorėjo ir paragino palaukti galutinių NSGK išvadų.
Klausiamas, kaip vertina, jog verslo grupuočių Lietuvos užvaldymas susiformavo D.Grybauskaitės valdymo metais, D.Jauniškis aiškino, kad valstybės vadovai nesikiša, nereguliuoja ir neįtakoja departamento veiklos.
„Ir to nedarys, kol aš būsiu direktorius“, – pridūrė jis.
Kalbėdamas Seime VSD generalinis direktorius pabrėžė, kad departamentas yra teisingame kelyje, o institucija – stipri.
„Pasitikiu visais žmonėmis, kurie dirba atsakingai, mąsto valstybiškai ir dirba Lietuvos labui“, – sakė jis.
Kodėl E.Masiuliui leista tapti ministru?
Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas klausė, ar VSD nekilo klausimų, ar suteikti leidimą dirbti su slapta informacija E.Masiuliui ir kitiems Seimo nariams, kurie kėlė įtarimų.
E.Gentvilas pabrėžė, kad E.Masiulis iki pat karjeros saulėlydžio šį leidimą turėjo. „Ta prevencija veikia ar neveikia? Nes Mindaugo Basčio atveju matėme, kad suveikė. Kodėl nesuveikė kai kurių politikų atžvilgiu čia?“, – klausė jis.
„Pirmiausia žiūrima baudžiamosios atsakomybės prizmėje, o toliau ieškoma kitų būdų, kaip apriboti veiksmus Seimo nario ar žmogaus, darančio nusikaltimus“, – į tai atsakė D.Jauniškis.
Per tyrimo laikotarpį E.Masiulis ir Gintaras Steponavičius spėjo pabuvoti ministrais, kai tuo metu prieš skiriant žmogų į pareigas specialiosios tarnybos patikrina jo reputaciją. Tačiau VSD turima informacija jiems kelio į ministrus neužkirto.
Apie tai paklaustas D.Jauniškis priminė, kad tuo metu nebuvo VSD vadovas, todėl nesiėmė to komentuoti: „Matyt, buvo kažkokios aplinkybės.“
A.Skardžiui užkliuvo VSD atstovė spaudai
„Socialdarbietis“ Artūras Skardžius klausė D.Jauniškio, ar viskas gerai, kad VSD atstove spaudai dirba Aurelija Katkuvienė, viešųjų ryšių įmonės „Fabula“ savininko Mykolo Katkaus žmona. A.Skardžius dėstė, kad „Fabula“ esą turi negerą šleifą, M.Katkus turėjo teisinių problemų Kazachstane, ir klausė, ar tai D.Jauniškiui yra žinoma.
VSD vadovas pabrėžė, kad darbinimasis VSD – ilgas procesas, kartais galintis trukti ir visus metus, o kandidatai kruopščiai tikrinami.
„Tuo metu tos informacijos nebuvo, paaiškėjus tam tikroms aplinkybėms, be jokios abejonės, bus imamasi sprendimų, bet mes tos informacijos neturėjome“, – pabrėžė jis.
Suprasti akimirksniu
- Paviešintoje VSD pažymoje aprašoma, kaip „MG Baltic“ vadovai turėjo ambicijų valdyti procesus politikoje, versle ir žiniasklaidoje koncerno naudai.
- Liberalų sąjūdžio vadovas Eugenijus Gentvilas kategoriškai atmetė VSD vertinimą, jog Liberalų sąjūdis – „MG Baltic“ politinis projektas.
- „MG Baltic“ vadovų tarpininku, užsiėmusiu šantažo požymių turinčia veikla, dokumente vadinamas žurnalistas Tomas Dapkus teigė nevykdęs jokių „MG Baltic“ protegavimo užduočių.
- Kilus klausimams, kodėl šie procesai tiek laiko buvo stebimi nieko nedarant VSD teisinosi, kad pati ikiteisminių tyrimų nevykdo, o buvęs STT vadovas pareiškė, kad VSD jiems neteikė sukramtytos informacijos ant lėkštutės.
- VSD ataskaitoje buvo užtušuoti „MG Baltic“ draugai ir priešai teisėsaugoje. 15min domėjosi, kas jie tokie.
- Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad VSD pažymoje atskleista „MG Baltic“ koncerno veikla – klasikinis oligarchijos pavyzdys.
Parlamentinio tyrimo vadovas Vytautas Bakas sako, kad paviešinta informacija yra mažiau nei trečdalis visos tyrimo medžiagos.
„MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus VSD raštą pavadino nuomonių ir prielaidų kratiniu bei surežisuota pažyma. Koncernas sako, kad imsis teisinių priemonių savo interesams ginti. Tomas Dapkus sako, kad prieš jį vykdoma šmeižto kampanija.