2011 01 26

„Darželinuko krepšelis“ verslininkų neįkvepia

Nuo šių metų pradžios įsteigtas ikimokyklinuko ugdymo krepšelis, kurį gauna valstybinės ir privačios ikimokyklinio ugdymo įstaigos, vilniečius ir kauniečius įkvėpė aktyviau svarstyti privačių darželių steigimo galimybę. Tačiau uostamiestyje, kur iki šiol nėra nė vieno privataus darželio, didelių pokyčių neprognozuojama.
Privačios mokyklos direktorės R.Kontautienės teigimu, Klaipėdoje yra privataus ugdymo poreikis. Jos vadovaujamos ugdymo įstaigos darželio grupėse vaikų nesumažėjo net sunkmečiu.
Privačios mokyklos direktorės R.Kontautienės teigimu, Klaipėdoje yra privataus ugdymo poreikis. Jos vadovaujamos ugdymo įstaigos darželio grupėse vaikų nesumažėjo net sunkmečiu. / Ginos Kubiliūtės/15min.lt nuotr.

Valdininkai ir privačiu ugdymu užsiimantys verslininkai skirtingai vertina nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų poreikį uostamiestyje. Valdininkai tvirtina, esą nėra tokios paslaugos poreikio, tačiau privačia ugdymo veikla užsiimantys žmonės tvirtina priešingai.

Kaip teigė privačios mokyklos „Universa Via“, kurioje įsteigtos ir kelios darželio grupės, direktorė doc. dr. Regina Kontautienė, vaikus čia gali leisti ne tik pasiturintys miestiečiai.

„Pas mus savo atžalas leidžia vidutines pajamas gaunantys tėvai. Šiuo metu turime keturias darželio grupes, jos visos pilnos. Per sunkmetį nerimavome, kad vaikų gali sumažėti, bet taip neatsitiko. Matyt, tėvai taupo kitose srityse, o vaiko ugdymui negaili. Privačių darželių paklausa Klaipėdoje tikrai yra. Tačiau patirties šioje srityje neturintiems žmonėms gali būti sudėtinga steigti privačią ikimokyklinio ugdymo įstaigą, nes neaišku, ar pavyktų surinkti vaikų. Mūsų įstaiga veikia 15 metų, turime patirties. O naujokams būtų sunku konkuruoti, jie jau turėtų pasiūlyti tokių paslaugų, kokių kiti nesiūlo“, – samprotavo R.Kontautienė.

Privačios mokyklos „Universa Via“ direktorė R.Kontautienė tvirtino, kad privačius darželius slegia kur kas didesni mokesčiai nei valdiškus. Į jos vadovaujamą privačią įstaigą atžalas leidžiantys tėvai per mėnesį už vaiką moka 400–600 Lt.  R.Kontautienė pripažino, kad, anksčiau, kai dar nebuvo įvestas „darželinuko krepšelis“, priešmokyklinukų gupes pavykdavo išlaikyti tik todėl, kad patiriami nuostoliai būdavo padengiami iš mokyklos pajamų.  Anot direktorės, vargu ar privatus darželis kaip atskira įstaiga būtų galėjęs išsilaikyti. Dabar situacija pasikeitė, nes jau gaunama parama ir iš valstybės.

Vietų užtenka ir valstybiniuose darželiuose

Komentuodama, kodėl uostamiestyje niekas nesteigia privačių darželių, Klaipėdos savivaldybės Ugdymo kokybės ir kaitos poskyrio vedėja Virginija Kazakauskienė teigė, kad nėra poreikio.

„Nėra paklausos, nes poreikį tenkina savivaldybės darželiai. Be to, ar privačių darželių savininkams bus paprasta konkuruoti su valdiškais, kai juose pakankamai gera kokybė?“ – retoriškai klausė specialistė. Jos teigimu, valdiški darželiai uostamiestyje nėra perpildyti, vietų pakanka, o į privačias ugdymo įstaigas vaikus leidžia tėvai, vertinantys prestižą.

Klaipėdoje iš viso yra 53 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, jas šiuo metu lanko apie 6230 vaikų.

V.Kazakauskienė patvirtino, kad žmonės domėjosi privačių darželių steigimo galimybėmis, reikalavimais, tačiau iki šiol nė viena panaši iniciatyva nėra įgyvendinta.

Kaip pasakojo Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė, galimybėmis įkurti privatų darželį kelis kartus domėjosi viena klaipėdietė. „Tačiau ji norėjo atidaryti darželį 9-ame ar 12-ame daugiabučio aukšte. Toks aukštingumas netinkamas, negalima išduoti leidimo. Privataus darželio įkūrimo galimybėmis taip pat domėjosi viena pora, prašiusi pradinės informacijos. Tačiau nieko konkretaus dar neturime, sunku pasakyti, ar iš to domėjimosi kas nors gims“, – svarstė A.Šlepetienė.

Supaprastino reikalavimus

Pasak A.Šlepetienės, privačių darželių steigimui taikomi tokie pat reikalavimai kaip ir valdiškiems.
Be to, pernai įsigaliojo nauja higienos norma priešmokykliniam ir ikimokykliniam ugdymui.

„Reikalavimai buvo supaprastinti. Šiuo metu įsteigti privatų darželį nėra sunku. Kitas klausimas – kaip jį išlaikyti?“ – sakė A.Šlepetienė. Anot jos, privatus darželis gali būti įrengtas ne tik specialiose patalpose, bet ir daugiabučiame name, tačiau jam reikia atskiro įėjimo.

„Pagal naujas taisykles, nebereikia, kad patalpa būtinai būtų pirmame aukšte, kad lauke būtų įrengta žaidimų aikštelė. Dėl miegamųjų taip pas viskas paprasčiau – dabar vaiką galima guldyti kone ant grindų. Prieš tai reikalavimai buvo kur kas griežtesni“, – pokyčius vardijo pašnekovė.

Žinoma, tam tikrus reikalavimus ir toliau būtina įgyvendinti: turi būti specialiai pritaikyti unitazai, kriauklės, baldai, natūralus apšvietimas, tarp darbuotojų privalo būti bent vienas pedagogas ir pan.  Jei organizuojamas maitinimas, jam keliama papildomų reikalavimų, kuriuos reikia derinti jau su Maisto ir veterinarijos tarnyba.

Absoliutus lyderis – Vilnius

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra įregistruota 21 privati ikimokyklinio ugdymo įstaiga, iš jų 14 lopšelių-darželių ir 7 darželiai, taip pat 1 darželis-mokykla. Vilniuje šiuo metu veikia 16 nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Kaune veikia vienas privatus darželis, planuojama įsteigti dar dvi įstaigas.

Sostinėje leisti vaiką į privačią ugdymo įstaigą kainuoja apie 900–1200 Lt, Kaune – 880 Lt, uostamiestyje už mėnesį privačios mokyklos darželio grupėje teks sumokėti 400–600 Lt.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis