Socialiniuose tinkluose dalijamasi tamsiai mėlyno prezervatyvų „Durex“ pakelio nuotrauka. Jis atrodytų įprastai, jei ne didelėmis raidėmis parašytas žodis „Reversible“ (angl. „Išverčiamas“).
Apačioje paaiškinta, kad viduje yra 3 dvipusiai prezervatyvai pakartotiniam panaudojimui. „Kaip 2 prezervatyvai viename!“ – pridėtas ir toks reklaminis šūkis.
Nuotrauką lydi įvairūs komentarai: „Pagaliau“, „Kai trūksta pinigų, naudok dvipusius prezervatyvus. Tiesiog išversk į kitą pusę kaip apatinius ar kojines“, „Vis dar yra vilties šioje vargingoje šalyje. Sakiau jums, vaikinai, turėkite kantrybės“, „Nejuokauju!!! Išverčiamas? O kodėl ne naudoti pakartotinai visą gyvenimą?“, „Ieškantiems malonumo ir taupantiems vienu metu“.
Internete galima rasti panašų to paties produkto pakelį, ant kurio vietoj „Reversible“ parašyta „Comfort“ (angl. „Komfortas“). Žemiau nurodyta, kad jame taip pat yra 3 prezervatyvai.
Tvaraus vartojimo šalininkams nereikėtų skubėti džiaugtis – pirmoji dėžutė tik primena žinomų apsaugos priemonių pakuotę. Tokie – išverčiami – prezervatyvai neparduodami.
„Durex“ tinklalapyje minimi įvairių rūšių prezervatyvai, tačiau apie jokius panaudojamus dar bent vieną kartą nekalbama.
Internete paieškojus produktų su minėtu apibūdinimu, galima rasti straipsnį anglų kalba apie neįvardytą „Durex“ produktų inžinierių, kuris esą pamiršo išverčiamų prezervatyvų bandomąjį pavyzdį baro tualete. Jų pakelį radęs barmenas atrado naujovę, tad kompanijai esą teko patvirtinti, kad sukūrė aplinkai draugiškų apsaugos priemonių liniją.
Mintis apie tokius produktus tariamai gimė reaguojant į kai kurių vienkartinių gaminių uždraudimą Europos Sąjungoje.
Bet šis straipsnis yra satyrinis, pasirodęs tinklalapyje „News Spoilers“, kuris su humoro doze teigia skelbiantis „išankstines naujienas erai po tiesos“: nutekintą informaciją, išskirtines naujienas, įspėjimus, pateiktus kaip satyrą.
Išgalvota naujiena dar daugiau dėmesio sulaukė, kai straipsnelis apie neregėtą produktą pasirodė tinklalapyje „Opera News“. Jame suabejota, ar tokios apsaugos priemonės tikrai yra saugios ir neatneštų priešingo rezultato, nei laukiama.
„Durex“ gaminančios kompanijos „Reckitt“ atstovė spaudai Andrea Riepe naujienų agentūrą AFP patikino, kad žinia apie daugkartines apsaugos priemones yra melagiena.
„Žinome apie pakeistą nuotrauką ir klaidinančius pranešimus, kad „Durex“ sukūrė išverčiamus prezervatyvus“, – teigė jis.
Anot įmonės, jos gaminami prezervatyvai sukurti panaudoti vieną kartą ir išmesti – neteisingas naudojimas sumenkina apsaugą dėl galimo įplyšimo, nusmukimo ar pratekėjimo.
Tai – ne vienintelis atvejis, kai „reklamuojami“ tariamai daugkartiniai prezervatyvai. Dar anksčiau internete buvo pasirodžiusi kompanijos „Trojan“ tariamai gaminamų tokių apsisaugojimo priemonių pakelio nuotrauka.
Jie esą jau buvo panaudoti, bet „išplauti tris kartus ir dezinfekuoti“, todėl esantys kaip nauji. Nuotrauka pasidalijęs „Twitter“ vartotojas pristatė: „Kai kas ypatingo šiam vakarui“.
Greičiausiai jos autorius, vardu Adamas Padilla, savo paskyroje skelbia: „Kuriu memus, todėl aš esu“. Ji pilna įvairių šmaikščių paveikslėlių – pakeistų nuotraukų, vadinamųjų memų, įskaitant dar vieną neegzistuojantį „Trojan“ produktą.
Ši kompanija taip pat negamina prezervatyvų, kuriuos būtų galima naudoti pakartotinai, ir nesiūlo klientams jau naudotų. Jos tinklalapyje nėra informacijos apie jokius panašius produktus.
Tinkamai naudojant prezervatyvus, galima sumažinti, nors ir ne 100 proc., lytiškai plintančių ligų, įskaitant žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), riziką ir išvengti nėštumo.
Specialistai primygtinai rekomenduoja naudoti tik naujus prezervatyvus – pakartotinis naudojimas gerokai sumažina jų efektyvumą.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.