Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2021 07 05

„Debunk EU“: Rusija vaizduojasi kaip pasaulio gelbėtoja, kovos su COVID-19 lyderė

Platus Kremliaus propagandos kanalų tinklas dažnai sustiprinamas ir aukštų režimo pareigūnų, aktyviai prisidedančių prie melagingų naratyvų platinimo – gegužę Rusijos saugumo tarnybos paskelbė, kad Europos Sąjungą ruošiasi paleisti šmeižto kampaniją ir apkaltinti Maskvą antivakserių judėjimo užsienyje kurstymu. DebunkEU.org duomenimis, taip pat siekta gilinti žmonių nepasitikėjimą vakcinomis pasitelkiant Nobelio premijos laureato citatas ir manipuliacijas statistika apie šalutinius efektus.
Maskva per pandemiją
Maskva per pandemiją / Imago / Scanpix nuotr.

Gegužės 1-31 d. DebunkEU.org analitikai išnagrinėjo 2,004 melagingus ir klaidinančius straipsnius iš 265 žiniasklaidos šaltinių (iš kurių 142 buvo Facebook grupės) anglų, estų, latvių, lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis. Šis turinys pasiekė potencialią 812,1 milijono kontaktų auditoriją.

Pasak organizacijos vyr. analitikės Laimos Venclauskienės, didžiausią auditoriją pasiekė turinys su žinutėmis, kad Rusija pirmauja kovoje su COVID-19.

„Šį naratyvą labiausiai sustiprina Rusijos valdžios atstovų ir institucijų oficialūs pasisakymai. Pavyzdžiui, gegužės 18 d. Rusijos žiniasklaida plačiai citavo Išorinės žvalgybos tarnybos vadovą, pareiškusį, kad Vakarų šalys ruošia dar vieną šmeižto kampaniją, kuria sieks apkaltinti Maskvą antivakserių judėjimo kurstymu“, – teigia ekspertė.

DebunkEU.org grafikas/COVID-19 Naratyvai ir žinutės pagal potencialią auditoriją 2021 05
DebunkEU.org grafikas/COVID-19 Naratyvai ir žinutės pagal potencialią auditoriją 2021 05

Kitas bandymų pabrėžti Rusijos pranašumą pavyzdys – Rusijos Dūmos Užsienio reikalų komiteto narės Jelenos Paninos straipsnis. RIA FAN pasirodžiusioje publikacijoje politikė teigia, kad „nepaisant JAV politinio elito vykdomos agresyvios rusofobiškos politikos ir šalies įvaizdžio demonizavimo, Elonas Muskas dalyvavo Rusijos edukaciniame maratone. Jis žino, kad Rusija, kuri sukūrė geriausią pasaulio vakciną nuo koronaviruso ir ruošiasi paleisti savo kosminę stotį į Žemės orbitą, yra labai svarbi pasaulinės pažangos kontekste“. Anot L.Venclauskienės, šiame straipsnyje siekta vaizduoti Rusiją kaip pasaulio gelbėtoją nuo pandemijos. „Toks bandymas pabrėžti supervalstybės įvaizdį primena Šaltojo karo laikus. Dabar vykstančiame vakcinų kare, propagandiniuose šaltiniuose Rusija vaizduojama kaip altruistiška vakcinų arba jų gamybos technologijų donorė, besipriešinanti gobšioms JAV farmacijos korporacijoms ir rusofobijai“, – sako analitikė.

Melaginguose ir klaidinančiuose straipsniuose apie COVID-19 kuriamas ir teigiamas Baltarusijos įvaizdis – kad nepaisant garsios kritikos ir sankcijų iš ES, Minskas vis tiek pasiryžęs padėti lėčiau gyventojus skiepijančioms kaimynėms. Pavyzdžiui, gegužės 28 d. RT pasirodžiusiame straipsnyje pranešta, kad Baltarusija pastatys palapines pasienyje su Lietuva, Lenkija bei Ukraina, kad iš ten atvykę žmonės, norintys būtent Sputnik V, galėtų laisvai pasiskiepyti.

Šis sprendimas grįstas teiginiais, neva kaimyninėse šalyse, ypač Ukrainoje, vakcinacija vyksta labai lėtai, todėl Aliaksandras Lukašenka pareiškė norintis padėti: „nepaisant to, kad Vakarų šalių vyriausybės pastaruoju metu elgiasi nepagarbiai Baltarusijos atžvilgiu, akivaizdu, kad paklausa Sputnik V vakcinai tose valstybėse yra ir labai daug žmonių atvyksta skiepytis pas mus“.

Anot L.Venclauskienės, pasisakymai, kad „daugybė kaimyninių Baltarusijos šalių sunkiai tvarkosi su skiepijimo programomis“ yra pavyzdys, kaip tik iš dalies teisingi teiginiai tyčia išpučiami siekiant sudramatinti situaciją. „Iš visų straipsnyje paminėtų šalių, tik Ukrainoje skiepijimo mastai yra lėtesni nei Baltarusijoje. Visa ši A.Lukašenkos citata naudojama sukurti įspūdžiui, kad Sputnik V yra geidžiamiausia vakcina, o Baltarusija, kartu su Rusija, gelbėja pasaulį nuo pandemijos“, – vardija ekspertė.

DebunkEU.org grafikas/COVID-19 Naratyvai ir žinutės pagal paminėjimus 2021 05
DebunkEU.org grafikas/COVID-19 Naratyvai ir žinutės pagal paminėjimus 2021 05

Tyrimo duomenimis, pagal išplatintų straipsnių skaičių vyravo žinutė apie neva nereikalingus ar neveiksmingus kovos su pandemija būdus. „Tokiu turiniu daugiausiai siekiama sėti abejones skiepų veiksmingumu, stengtasi įteigti, kad vakcinos sukurtos neatlikus išsamių bandymų. Kad suteiktų tokiems teiginiams patikimumo, dezinformaciją kuriantys ir skleidžiantys šaltiniai dažnai selektyviai naudoja pripažintų sveikatos specialistų citatas“, – sako ekspertė.

Pavyzdžiui, gegužės 22 d. Facebook išplito įrašas, neva cituojantis Nobelio premijos laureatą, virusologą Lucą Montagnierį, kad „tiems, kas pasiskiepijo nuo koronaviruso, šansų išgyventi nėra“. Vėliau šią istoriją pasigavo ir kenkėjiški portalai Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje.

Publikacijose bei Facebook įrašuose naudoti tiek tikri, tiek pramanyti eksperto pareiškimai – virusologas iš tiesų kėlė rimtų klausimų dėl vakcinavimo proceso ir ilgalaikių pasekmių. Anot L.Venclauskienės, tuo, kad taip kalba Nobelio premijos laureatas, naudojasi dezinformaciją skleidžiantys portalai. Tačiau šiuo atveju pridėtos ir išgalvotos citatos – L.Montagnieris niekada nesakė, kad paskiepytiems žmonėms gresia mirtis.

Anot analitikės, šis atvejis buvo demaskuotas jau kelis kartus, tačiau juo vis tiek pasinaudota siekiant suteikti pagrindą teiginiams, kad didelės korporacijos jau ieško naujų darbuotojų, kurie pakeistų paskiepytuosius, kurie esą netrukus mirs.

Gegužę didžiausia melagingų ir klaidinančių straipsnių dalis publikuota lenkų kalba (35,5% arba 711 straipsniai), toliau sekė rusų (31,2%) ir lietuvių (16,3%). Tačiau didžiausią potencialios auditorijos dalį pasiekė turinys rusų kalba (76,5% arba 620 milijonų), o angliški, į tarptautinę auditoriją nukreipti šaltiniai, pasiekė 21,7% skaitytojų.

DebunkEU.org grafikas/Šaltiniai pagal potencialią auditoriją 2021 05
DebunkEU.org grafikas/Šaltiniai pagal potencialią auditoriją 2021 05

Rusijos tarptautinis žiniasklaidos tinklas ir valstybinės propagandos kanalas RT (rt.com), keliantis susirūpinimą Europos bei Šiaurės Amerikos šalių vyriausybėms ir saugumo tarnyboms dėl nuolatos vykdomų įtakos operacijų, išplatino didžiausią su COVID-19 susijusios dezinformacijos kiekį bei pasiekė daugiausiai potencialių skaitytojų (202,3 milijono žmonių, arba beveik ketvirtadalį visos auditorijos).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas