Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 01 27 /14:31

Dėl kiaulių maro ketinama skelbti ekstremalią padėtį

Dėl Lietuvoje nustatyto kiaulėms ypač pavojingo afrikinio maro, ekstremalią padėtį ketinama paskelbti Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų ir Trakų rajonuose.
Kiaulės
Kiaulės / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Tai po pirmadienį vykusio Vyriausybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio žurnalistams pranešė vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.

Šernų populiaciją mažins dešimt kartų

„Šiandien priimtas sprendimas siūlyti skelbti Vyriausybei ekstremalią situaciją Alytaus, Druskininkų, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų ir Trakų rajonuose dėl situacijos su kiaulių afrikiniu maru ir mes aptarėme šiandien praktiškai visus klausimus, kas turėtų būti padaryta. Lauksime trečiadienį Vyriausybės sprendimo. (...) Šiandien paskirtas operacijų vadovas – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius“, – pirmadienį po komisijos posėdžio žurnalistams sakė ministras.

Dabartinę 60 tūkst. šernų populiaciją visoje Lietuvoje, anot ministro, planuojama sumažinti iki 6 tūkstančių

D.A.Barakauskas sakė, kad planuojama įsigyti mobilią deginimo įrangą, kuri padėtų naikinti sumedžiotus ir kritusius šernus, taip pat planuojama vėl prašyti Europos Komisijos lėšų sienos su Baltarusija statybai.

„Bus išleistas aplinkos ministro įsakymas, draudžiantis įrengti laukinių gyvūnų masinimo-šėrimo vietas 10 kilometrų iki sienos. (...) Patvirtinti tikslinės medžiotojų grupės nurodymai dėl šernų medžioklės, joms leista papildomai naudoti įrankius ir priemones, tai numatys Aplinkos ministerija, kaip mažinti šernų populiaciją. Kitas klausimas, tai medžioklės plotų naudojamose grėsmės zonose yra numatyta mažinti šernų populiaciją – praktiškai visai juos išnaikinti“, – teigė D.A.Barakauskas.

Dabartinę 60 tūkst. šernų populiaciją visoje Lietuvoje, anot ministro, planuojama sumažinti iki 6 tūkstančių.

Tvorai – 15 mln., pašarams – dar 800 tūkst. litų

Anot Veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus, tvorai prašoma suma sieks apie 15 mln. litų. Pasak jo, siena padės, net jeigu ir Lietuvoje jau aptiktas užkratas, nes išnaikinus židinius, būtų apsisaugoma ateityje nuo ligos.

„Mes tikimės, kad operatyviai likviduosime židinį, o šernų judėjimas nėra labai didelis. Žiemą jie yra sėslūs, tad jeigu mes už mėnesio pradėtume, tada būtų tinkamas periodas, nes jų judėjimas yra spalio mėnesį“, – po komisijos susirinkimo žurnalistams sakė J.Milius.

Užkrėstose teritorijose planuojama suformuoti nuolatines medžiotojų grupeles, kurios šernų naikinimu užsiimtų tik tam tikroje teritorijoje

Pasak jo, taip pat apie 800 tūkst. litų reikės šiuo metu planuojamiems įsigyti pašarams ir mobiliai šernų naikinimo įrangai. Pastarosios planuojama įsigyti du vienetus (vieno kaina apie 100 tūkst. eurų), o pašarams reikės dar 100 tūkst. litų.

Problema - visoje Europoje

J.Miliaus teigimu, afrikinio kiaulių maro užkratas yra visos ES problema.

„Tai yra Europos Sąjungos visos reikalas, mes saugome sieną ir rinką. Jeigu pasireiškia nors vienoje Europos Sąjungoje liga, tai veislinių kiaulių negalima vežti iš visos Europos Sąjungos“, – teigė J.Milius.

Veterinarijos tarnybos vadovas taip pat sakė, kad užkrėstose teritorijose planuojama suformuoti nuolatines medžiotojų grupeles, kurios šernų naikinimu užsiimtų tik tam tikroje teritorijoje.

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas teigė, kad šiuo metu svarbu apsaugoti kiaulių kompleksus nuo užkrato. Pasak jo, kol kas šalies augintojai nesulaukė iš užsienio partnerių atsisakymų įsigyti mėsos.

2011 metais Lietuvoje nustačius klasikinį kiaulių marą, mėsos kainos keletą mėnesių buvo smuktelėjusios

„Iš tikrųjų nespėjome sulaukti, nes viskas vyko labai greitai, penktadienį paaiškėjo, tada savaitgalis. Mes net nežinome, kaip pasikeis kainos, pigs ar brangs, tačiau per porą dienų tie dalykai nevyksta. Kitas dalykas, mes nežinome, kaip Rusija ir Baltarusija sureaguos Europos Sąjungos atžvilgiu. O tai turės įtakos“, – teigė A.Baravykas.

Pasak jo, 2011 metais Lietuvoje nustačius klasikinį kiaulių marą, mėsos kainos keletą mėnesių buvo smuktelėjusios.

Pasak A.Baravyko, nors Rusija dėl afrikinio maro uždraudė įvežti kiaules į šalį, tai situacijos iš esmės nepakeitė, nes kaimyninė valstybė gyvų kiaulių neįsileido dar nuo 2011 metų. Tačiau, pasak jo, problema, kad dabar kiaulių eksporto į Rusiją atnaujinmas tikriausiai dar keletą metų nebus galimas dėl afrikinio maro protrūkio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais