Seimo narių įsitikinimu, nutarime nėra suformuluotas vienas ar keli konkretūs valstybinės svarbos klausimai, todėl tokios komisijos sudarymas esą prieštarauja laikinųjų tyrimo komisijų ir parlamentinės kontrolės sampratai. Parlamentarų teigimu, „numatoma tirti iš esmės viską, kas vyko politiniame procese aštuonerius metus“.
G.Landsbergis: Seimas nori tirti opozicijos veiklą
„Visuose Seimo priimamuose sprendimuose atsispindi Seimo narių daugumos politinė valia, todėl vieno Seimo politinei daugumai atliekant buvusio Seimo(ų) veiklos tyrimus sunktu tikėtis objektyvaus atitinkamų sprendimų politinio įvertinimo, juo labiau – teisinio vertinimo, – pranešime žiniasklaidai cituojamas G.Landsbergis. – Iš komisijos sudarymo tikslų matosi, kad šio Seimo nutarimo pagrindu parlamento dauguma siekia tirti esamos parlamento opozicijos, atskirų jos narių politinę veiklą bei pateikti subjektyvų (politizuotą) tos veiklos vertinimą. Be to, komisijos išvadų pateikimo data sutampa su Prezidento rinkimų data, kas tokias prielaidas – siekti akivaizdžių politinių tikslų – dar labiau sustiprina“.
Seimo nutarimu numatyta, kad laikinoji komisija dirbs iki 2019 gegužės 1 dienos – 8 mėnesius.
Tai, parlamentarų tikinimu, rodo, kad prisidengiant šia komisija gali būti bandoma daryti poveikį kitąmet vyksiantiems rinkimams.
Anot G.Landsbergio, susidaro įspūdis, kad tokios komisijos valdantiesiems reikalingos kovai su opozicija ir premjero Sauliaus Skvernelio ruošimui Prezidento rinkimams, o ne menamos tiesos išaiškinimui.
Komisija, atlikdama tyrimą, turės galimybę gauti įslaptintą teisėsaugos ir žvalgybos institucijų informaciją, kurią per aštuonerius metus institucijos pagal kompetenciją teikė prezidentui, Seimo pirmininkui, ministrui pirmininkui.
Tai, kaip rašoma pranešime, parlamentarams kelia nerimą – esą Seimas siekia gauti šią informaciją.
S.Šedbaras: įslaptintos informacijos negali būti reikalaujama iš smalsumo
„Toks Seimo nutarimo tikslas – siekis gauti ir viešai paskelbti pagal įstatymus įslaptintą informaciją (žvalgybinę informaciją, ikiteisminio tyrimo duomenis) – nedera su konstituciniais Seimo parlamentinės kontrolės įgyvendinimo tikslais. Pagal teisės aktus įslaptintos informacijos negali būti reikalaujama smalsumo patenkinimo tikslais, o Seimo laikinosios tyrimo komisijos negali būti naudojamos kaip įrankis rinkimų politinėse kampanijose, tarnauti tam tikrų partijų ar atskirų politikų interesams“, – dėsto vienas iš kreipimosi autorių Seimo narys Stasys Šedbaras.
Laikinąją komisiją, kuri tirs 2008–2016 metais vykdytą verslo įtaką politiniams procesams, Seimas sukūrė antradienį. Už komisiją balsavo 67 parlamentarai, prieš buvo 28, 3 susilaikė. Tarp susilaikiusiųjų – laikinosios komisijos įkūrimu abejojęs „valstietis“ Vytautas Bakas.
Socialdemokratų, konservatorių ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai komisijos darbe dalyvauti atsisakė.
Seimas sutiko, kad komisijos pirmininke būtų paskirta „valstietė“ Agnė Širinskienė.
Balsuojant dėl komisijos, parlamentaras „valstietis“ Mindaugas Puidokas aiškino, kad komisijos reikia ne tik tam, kad būtų paviešinti korupcinių įstatymo projektų autoriai, kurių, anot šio Seimo nario, politikoje turėtų nelikti, bet ir esą tam, kad panašių problemų būtų išvengta ateityje.
Ką siūlo tirti?
Seimo nutarimo projekte siūloma komisiją įpareigoti ištirti 2008–2016 metais vykusią asmenų ar grupių darytą neteisėtą įtaką politiniams procesams, rinkimų eigai, koalicijų formavimui, frakcijų, atskirų politikų darbui, partijų ir visuomeninių judėjimų veiklai ir finansavimui.
Taip pat – suinteresuotų asmenų galbūt darytą įtaką teisėkūros procesui, valstybės institucijų vadovų, valstybės tarnautojų rinkimui ar skyrimui ir (ar) jų veiklai, valstybės valdomų įmonių (jų dukterinių bendrovių), viešųjų įstaigų vadovų, valdymo ar priežiūros organų narių rinkimui ar skyrimui ir (ar) jų veiklai.
Komisiją siūloma įpareigoti aiškintis teisėsaugos ir žvalgybos institucijų vykdytą turimos informacijos teikimą kompetentingoms institucijoms, kokios pateiktos informacijos pagrindu buvo daromos išvados, kokie teisės aktai inicijuojami, kokių kitų priemonių buvo imtasi.