Šis portalas cituoja Simono Wiesenthalio centro atstovą, prieštaringai Lietuvoje vertinamą Efraimą Zuroffą, kuris teigia, kad A.Ramanauskas-Vanagas vadovavo gaujai, persekiojusiai žydus po 1941-ųjų nacių invazijos į Lietuvą, ir esą net savo atsiminimuose rašė apie žydų bendruomenę Druskininkuose.
Jokių įrodymų, kad A.Ramanauskas asmeniškai dalyvavo žydų žudynėse, nėra. Lietuva tikina, kad partizanų vadas su bendražygiais pora 1941-ųjų birželio ir liepos savaičių saugojo namus ir parduotuves bei žydų nelietė.
Kaltinimų A.Ramanausko-Vanago adresu pažėrė ir Rusijos diplomatai, o Lietuvos užsienio reikalų ministerija apkaltino Rusiją skleidžiant klaidingus teiginius.
Rusijos ambasada Jungtinėse Valstijose išplatino pareiškimą apie tariamą jo prisidėjimą prie Holokausto. Pareiškime teigta, kad „ypač ciniška“ paminklą A.Ramanauskui-Vanagui atidengti dieną, kuri beveik sutampa su Holokausto aukų atminimo diena.
Ministerija antradienį išsikvietė Rusijos ambasados atstovą ir pareikalavo liautis skleisti dezinformaciją, nes A.Ramanausko-Vanago reputacija esanti nepriekaištinga.
Lietuvos URM nurodė paraginusi Rusiją neskleisti ir susilaikyti nuo dezinformacijos apie pasipriešinimo okupacijai dalyvius, nebandyti perrašinėti istorijos, remiantis okupacinės sovietinės valdžios represinių struktūrų sufabrikuotais kaltinimais.
Oficialusis Vilnius išreiškė nusivylimą ir S.Wiesenthalio centro, kuris nagrinėja Holokaustą, atstovo pasisakymais. Bet E.Zuroffas BBC teigė, kad Lietuva turi nebijoti savo istorijos.
„Jie nesako žmonėms tiesos ir jie nesusiduria su tiesa. Kalbame apie svarbų (1941-ųjų vasaros, – red. past.) laikotarpį, kai daugelyje vietų gatvėse klajojo gaujos, o žydai buvo užpulti daugiau nei 40-yje vietų dar prieš naciams parodant veidus“, – kalbėjo E.Zuroffas.
Jis BBC kalbėjo ir apie Joną Noreiką-Generolą Vėtrą, kuris daugelio ekspertų laikomas nacių kolaborantu. J.Noreikos atsakomybę už žydų žudynes Lietuvoje pripažįsta ir jo anūkė Silvia Foti.
BBC kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, kurio atstovai portalui tvirtino, kad A.Ramanauskas-Vanagas niekada nekolaboravo su naciais ir kad melą apie partizanų vadą pradėjo skleisti dar sovietinė KGB.
2017 metais Lietuvoje kilo didžiulis skandalas dėl rašytojos Rūtos Vanagaitės teiginių apie A.Ramanauską-Vanagą. R.Vanagaitė, kurią tuo metu lydėjo būtent E.Zuroffas, vėliau atsiprašė dėl šmeižto ir prisipažino, kad rėmėsi būtent KGB dokumentais.
Lietuvos istorikai bendrai sutaria, kad A.Ramanauskas-Vanagas dėl kovos už Lietuvos laisvę buvo žiauriai nukankintas sovietų pareigūnų, ir nėra jokių duomenų, kad jis būtų prisidėjęs prie Holokausto.
Lietuvos žydų bendruomenė taip pat nurodė neturinti jokios informacijos, kurie patvirtintų E.Zuroffo kaltinimus.
Viešai skelbiamos pažymos rodo, kad A.Ramanauskas-Vanagas per kankinimus buvo iškastruotas, išdurta jo akis, kankinimų metu jis buvo patekęs į komą.