Pasak draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ Turto draudimo departamento direktoriaus Tomo Nenartavičiaus, pernai draudimo bendrovė registravo beveik 700 klientų žalų, kurias jie patyrė, kuomet tekantis vanduo sugadino jų turtą. „Vidutiniškai dėl tekančio vandens gyventojai patiria apie 2 tūkst. litų nuostolių. Pastebima, kad žalos dydis linkęs augti – šiemet vandens sukeliami nuostoliai, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jau ūgtelėjo 6 proc.“, – teigia T. Nenartavičius.
„Dėl užliejimo patirti nuostoliai gali būti dvejopi: jeigu vanduo sukelia žalą savam turtui, nuostoliai atlyginami pagal turto draudimo vandens riziką, tuo tarpu, jeigu vanduo prateka pas kaimynus – kyla civilinė atsakomybė ir tokie nuostoliai atlyginami pagal asmens civilinės atsakomybės draudimą“, – teigia T. Nenartavičius. Pernai draudimo bendrovė „ERGO Lietuva“ už vandens sukeltą žalą pernai turto draudimo klientams pagal vandens riziką išmokėjo 1,4 mln. litų, tuo tarpu civilinės atsakomybės draudime – daugiau kaip 230 tūkst. litų.
T. Nenartavičius atkreipia dėmesį, kad itin didelius nuostolius dėl užliejimų klientai patiria tuomet, kai nelaimė atsitinka jiems nebūnant namuose. Laiku nepastebėjus tekančio vandens, jis gali ne tik užtvindyti namus, bet ir prasiskverbti per kelis aukštus – tai reiškia, kad iš savo kišenės teks remontuoti kelis kaimynų butus. Draudimo bendrovės „ERGO Lietuva“ statistika atspindi, kad užliejimo žalos dažniausiai kyla dėl darbų ir medžiagų defekto ar netinkamos techninės priežiūros. Neretai žalos registruojamos, trūkus lanksčiosioms žarnelėms, plastmasinėms detalėms, atsilaisvinus, išsinėrus įvairiems sujungimams, žiemą – dėl šalčio sprogus vamzdžiams.
Neringoje – rekordinė žala
Draudimo bendrovė „ERGO Lietuva“ šį mėnesį baigė administruoti didžiausią įmonės draudimo istorijoje žalą privačiam asmeniui, kurią sukėlė tekantis vanduo. „Kliento trijų aukštų vasarnamyje Neringoje vasarį nuo šalčio sprogo vamzdis. Kadangi vasarnamyje nebuvo nuolat gyvenančio žmogaus, problema laiku nebuvo pastebėta – trečiame aukšte tekėti pradėjęs vanduo per kelias dienas užtvindė visus aukštus, o nuostolių suma siekė daugiau kaip 430 tūkst. litų“, – teigia T. Nenartavičius.
T. Nenartavičius pasakoja, kad tekantis vanduo nepataisomai sugadino visų namų apdailą – išbrinko, išsikraipė bei atsiklijavo medžiu dekoruotos sienos, mediniai laiptai ir grindys, taip pat atšoko šakučių lizdai, vanduo sugadino baldus ir šviestuvus. Vėliau pradėjo viskas pelyti.
„Prieš išvykstant atostogauti ir paliekant tuščius namus vertėtų paprašyti, kad kas nors kartas nuo karto užeitų ir pažiūrėtų, ar viskas namuose gerai. Taip pat dėl išvykimo svarbu įspėti ir kaimynus, paprašyti, kad jie būtų budresni ir pastebėję kažką negero, iškart informuotų. Tačiau bene patikimiausia apsauga, norint išvengti užpylimo atostogų metu, – įvadinių vandens tiekimo ventilių užsukimas“, – atkreipia dėmesį draudimo ekspertas.