„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 10 13

Dėl prarastų 100 eurų už darželį įsiutę klaipėdiečiai: negi reikės „kraustytis“ į rajoną?

Šį rudenį Klaipėdoje įsigaliojusi kompensavimo tvarka privačius darželius lankančių vaikų tėvus gerokai įsiutino. Dalis jų neteko kompensacijos ir kaltina savivaldybę, kuri apie priimtus sprendimus pranešė kone paskutinę akimirką ir suklaidino dėl taikomų terminų.
Vaikai
Vaikai darželyje / 123RF.com nuotr.

Nuo šių mokslo metų dalis tėvų, vedančių savo atžalas į privačius Klaipėdos darželius, nebegauna 100 eurų kompensacijos. Tokios piniginės paskatos neteko tie tėvai, kurių deklaruota gyvenamoji vieta – ne Klaipėdos miestas, bei tie, kurie jau buvę gavę vietą valstybiniame darželyje, tačiau jos atsisakė.

Klaipėdos vadovai skaičiuoja dėl to sutaupysiantys apie 145 tūkst. eurų, o tėvai skundžiasi apskritai galvosiantys, ar neverta išeiti iš darbo ir likti namuose su vaikais.

Kiti gi svarsto, kad teks „emigruoti“ į rajoną ir taip išlaikyti kompensaciją. Tačiau ją jau mokėtų ne miesto, o rajono savivaldybė.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Vietoje 445 – 645 eurų

Klaipėdietė Rita pasakojo, kad nuo šio rudens jų šeimai gerokai išaugo išlaidos už darželį. Dar praėjusiais mokslo metais dviejų mažamečių atžalų ugdymas viename uostamiesčio privačiame darželyje šeimai atsiėjo apie 445 eurus. Dabar, netekus kompensacijos, šeima turės mokėti 645 eurus.

Ritos teigimu, jų vyresnioji duktė kurį laiką lankė valstybinį darželį.

Negalėjau žiūrėti, kaip skriaudžiamas mano vaikas, todėl nusprendėme pakeisti darželį.

„Grupėje buvo vaikas, kuris smurtaudavo. Auklėtojos akivaizdžiai su juo nesusitvarkė. Situacija ir po skundų nesikeitė. Negalėjau žiūrėti, kaip skriaudžiamas mano vaikas, todėl nusprendėme pakeisti darželį. Pasirinkome privatų gamtos darželį, netrukus paskui sesę jį ėmė lankyti ir mažasis“, – argumentus dėstė Rita.

Anot jos, valstybinis darželis negebėjo užtikrinti vaiko saugumo, todėl šeima ir pasirinko privatų, į kurį vaikai eina su malonumu.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Kita pašnekovė – Marija – teigė, kad privatų darželį pasirinkusi dėl gana paprastos priežasties. Šiaurinėje miesto dalyje gyvenanti šeima gavo vietą darželyje kitame miesto gale. Pusmetį pavežioję vaiką į darželį įvertino ir švaistomas lėšas degalams, ir gaištamą laikas spūstyse.

„Paskaičiavome, kad mūsų šeimai išlaidos privačiam darželiui bus panašios, kiek kainuotų vežioti į valstybinį darželį keliolika kilometrų kiekvieną rytą“, – teigė moteris 15min.

Pasikeitus tvarkai, moterys kompensacijos darželiams nebeteko.

„Taip, yra galimybė deklaruoti gyvenamąją vietą kur nors rajone, bet ar to reikia? Ar reikia apgaudinėt? Po kurio laiko problema gali būti dar didesnė, kai reikės mokyklos“, – teigė Rita.

Tačiau dalis tėvų iš tiesų, siekdami gauti 100 eurų kompensaciją, „emigravo“ į rajoną.

Daugiau nei pusė – be kompensacijos

Privačių darželių „Pasakėlė“, veikiančių Klaipėdos mieste ir rajone, vadovė Sonata Mockuvienė neslėpė, kad naujoji tvarka palietė nemažai tėvų. Jos vadovaujamame darželyje Klaipėdos mieste kompensaciją toliau gaus 21 vaiko tėvai iš 50 lankančiųjų.

Turime medikų šeimą, kurie atvyko dirbti ir gyventi į Klaipėdą kovo mėnesį. Žmonės gydo sunkius mūsų pacientus, o iš jų atimama kompensacija.

„Situacijos yra labai skirtingos. Turime medikų šeimą, kurie atvyko dirbti ir gyventi į Klaipėdą kovo mėnesį. Žmonės tikrai sunkiai triūsia ir jie dabar negali gauti kompensacijos, nes atsikraustė kovą. Dar užtruko gyvenamosios vietos deklaravimo procesas.

Žmonės gydo sunkius mūsų pacientus, o dabar iš jų atimama kompensacija“, – pavyzdį pateikė darželio vadovė.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Anot jos, privačius darželius didžioji dalis šeimų renkasi ne todėl, kad jiems tai būtų prestižo reikalas ir mokestis nekeltų problemų. Neretai tėvai tiesiog atsižvelgia į vaiko poreikius – uždaresniems, sveikatos problemų turintiems vaikams pritapti dideliame kolektyve gali būti sudėtinga.

Privačius darželius tėvai renkasi ir dėl patogumo – gavę vietą pietinėje miesto dalyje, jie paskaičiuoja, kad važinėdami ir gaišdami laiką spūstyse praras daugiau.

„Argumentas, kurį pasakė savivaldybės atstovės, kad mūsų klientai gali susimokėti ir jiems tai nesukels problemų, yra klaidinantis. Iš tiesų kiekviena šeima – skirtinga istorija.

Yra tėvų, kurie, negavę tos kompensacijos, ima mąstyti, ar jiems apskritai dar verta eiti dirbti. Ar mums reikia dar bedarbių?“ – retoriškai klausė S.Mockuvienė.

Jaučiasi apgauti ir apgavę tėvus

Klaipėdoje veikiantys nevalstybiniai darželiai susivienijo ir raštu kreipėsi į Klaipėdos miesto savivaldybę su pretenzija dėl teisėtų lūkesčių principo pažeidimo.

Darželių atstovai įsitikinę, kad savivaldybė apie pokyčius komunikavo netinkamai. Paskutinėmis vasario dienomis darželius pasiekė raštas apie tarybos priimtą sprendimą dėl kompensacijų.

Virtualus susitikimas apie tai su darželių vadovais įvyko tik kovo 15-ąją.
Naujoji tvarka buvo numačiusi, kad vaikas bent pusmetį turi stovėti eilėje valstybiniam darželiui gauti. Tad šeimos eilėje jau turėjo stovėti bent nuo kovo 1-osios. Kovo 15-ąją jie jau būtų pavėlavę.

Kaip akcentavo privačių darželių vadovai, iš priimto sprendimo nebuvo galutinai aišku, ar naujosios sąlygos bus susijusius su visais vaikais, ar tik naujai į įstaigas ateinančiais.

Kompensacija neskirta 362 vaikams.

Iš savivaldybės atstovų nuskambėjo raminimas, kad į terminus bus žiūrima atlaidžiai. Tą pačią dieną apie tai buvo informuoti tėvai.

„Taigi, turėjome pagrįstą lūkestį tikėtis 100 eurų savivaldybės kompensacijos vaikams pagal naują neiškomunikuotą ir neišaiškintą savivaldybės tvarką, todėl visi tėvai prašymą pateikė per kelias dienas ar savaites po minėto vadovų susitikimo“, – pažymi privačių darželių atstovai.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Anot S.Mockuvienės, kuri darželį turi ir rajone, netinkama komunikacija paaštrino problemą.

„Dirbame ir rajone, galiu pasakyti, kad ten dirbti lengviau, nes valdininkai kalbasi. O Klaipėdoje matome pasityčiojimą. Į valdišką darželį vaikas gali pretenduoti, jei bent vienas iš tėvų yra deklaravęs gyvenamąją vietą mieste.

Privatiems darželiams reikia, kad būtų deklaravę abu. Kodėl? Kartu kyla klausimas, ar atsisakius šeimai vietos valstybiniame darželyje, vieta liko laisva. Jei yra darželių trūkumas, abejotina, ar vieta liko laisva“, – svarstė pašnekovė.

Į valdišką darželį vaikas gali pretenduoti, jei bent vienas iš tėvų yra deklaravęs gyvenamąją vietą mieste. Privatiems darželiams reikia, kad būtų deklaravę abu. Kodėl?

Kompensacijos neteko 362 vaikai

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Planavimo ir analizės skyriaus vedėja Jolanta Ceplienė pažymėjo, kad pokyčiai įsigaliojo nuo rugsėjo 1-osios.

Paaiškėjo, kad įsigaliojusi nauja tvarka paveiks362 vaikus – tiek jų neteko kompensacijos. Tad skaičiuojama, kad savivaldybė dėl šios priežasties sutaupys apie 145 tūkst. eurų per metus.

Pagal naująją tvarką kompensacija privatiems darželiams gali gauti šeimos, kurių abu tėvai yra deklaravę gyvenamąją vietą mieste arba vienas tėvų, jei vaikas gyvena tik su juo. Dar viena sąlyga – vaikas bent pusmetį turi būti įregistruotas į eilę gauti vietą valstybiniame darželyje. Ši nuostata įsigaliojo nuo rugsėjo.

Kaip pažymėjo J.Ceplienė, tėvai, kurių vaikas pretendavo į valstybinį darželį ir į jį pateko, bet jo buvo atsisakyta, pagal šią tvarką neturi teisės gauti mokesčio kompensacijos.

Tačiau rugsėjį laukė nemaloni staigmena. Paaiškėjo, kad bus taikomas kitoks terminas, nei kalbėta kovą: tėvai turi būti užregistravę vaikus į eilę iki kovo 1-osios.

Darželių atstovai neslepia pasijautę apgauti, taip pat suklaidinę ir tėvus.

Beveik 200 iš rajono važiuoja į miestą

Klaipėdos rajono savivaldybė liepą priėmė sprendimą didinti dotaciją tėvams, vedantiems vaikus į privačius darželius.

Ji padidinta iki 250 eurų per mėnesį.

Toks sprendimas priimtas susidūrus su darželių trūkumu rajone. Ilgainiui viliamasi, kad šis klausimas spręsis įrengus daugiau grupių Sendvaryje, Gargžduose, Jakuose.

Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Klaipėdos rajonas
Aurelijos Jašinskienės / 15min.lt nuotr./Klaipėdos rajonas

Rajone iš viso veikia dešimt privačių darželių. Juos lanko apie 520 vaikų.

Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius teigė, kad iš viso 712 vaikų lanko privačias ugdymo įstaigas. Iš jų 192 – darželius mieste.

Rajono savivaldybė yra pasirašiusi sutartis ir su 13 privačių ugdymo įstaigų uostamiestyje. Tačiau tėvams, pasirinkus vežioti vaikus į privatų darželį mieste, skiriama ne 250 eurų kompensacija, o 100 eurų.
Skaičiuojama, kad Klaipėdos rajono savivaldybė kas mėnesį kompensacijoms skiria apie 149,2 tūkst. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“