Rugpjūčio 10 dieną prie Seimo vyko protestas, kurio metu parlamentarai Mindaugas Puidokas, Aidas Gedvilas, Valdemaras Valkiūnas, Dainius Kepenis, Valius Ąžuolas ir Petras Gražulis lipo į sceną ir sakė kalbas.
P.Gražulis ir jo padėjėjas Naglis Puteikis iš protesto nesitraukė net tada, kai jos virto riaušėmis.
Ketina imtis parlamentinio tyrimo
Ar kuriems nors Seimo nariams, dalyvavusiems proteste, riaušėse gali grėsti apkalta, paaiškės tik po teisėsaugos tyrimo, teigė L.Kasčiūnas.
Tada, pasak jo, gali būti imtasi ir parlamentinio tyrimo.
„Mes iš esmės sutarėm, kad dabar paliksim laisvas rankas ikiteisminiam tyrimui. Jis vyksta ir dar tikrai kurį laiką vyks, nes tam tikri parlamentiniai tyrimai gali šiek tiek politizuoti situaciją. Siekiant to išvengti, paliekame viską teisėsaugai.
Kai bus atsakyti klausimai teisėsaugos požiūriu, bus galima grįžti prie idėjos dėl parlamentinio tyrimo, pavyzdžiui, dėl Seimo narių dalyvavo vienokiuose ar kitokiuose procesuose“, – penktadienį po susitikimo su žvalgybos tarnybų atstovais žurnalistams komentavo L.Kasčiūnas.
Paklaustas, kas tuomet stabdo nuo politinio tyrimo ir elgesio vertinimo, politikas nurodė, kad tai gali paveikti teisėsaugos tyrimo eigą:
„Kad jokio poveikio nebūtų, mes palauksime ikiteisminio tyrimo pabaigos.“
Seimo narių, kurie dalyvavo mitinge, virtusiame riaušėmis, vaidmuo buvo skirtingas, pažymėjo NSGK pirmininkas.
Vieni, matyt, pasišildė šlovės spinduliuose, kiti galbūt prisidėjo prie organizavimo.
„Seimo narių, kurie dalyvavo mitinguose ar kitokiose situacijose, vaidmuo nėra vienodas. Vieni, matyt, pasišildė šlovės spinduliuose, kiti galbūt prisidėjo prie organizavimo, o kiti galbūt darė tokius sprendimus, kurie moraliai nepateisinami.
Kaip moraliai ar kaip politiškai vertinti, dėl to mes turėsime apsispręsti“, – sakė jis.
L.Kasčiūno komentaras:
Žinių, kad kuriems nors mitinge prie Seimo dalyvavusiems parlamentarams galėtų būti pareikšti įtarimai, L.Kasčiūnas teigė neturintis.
Bet teigė, jog „yra tam tikrų dalykų, kurie ateityje galbūt galėtų paaiškėti“ apie parlamentarų, dalyvavusių mitinge, sąsajas su jų organizatoriais, riaušių kurstymą.
Palauks teisėsaugos išvadų
Kad šiuo metu nesvarstoma kokiam nors Seimo nariui, dalyvavusiam mitinge, organizuoti apkaltos, patvirtino ir Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen.
„Tokių svarstymų konkrečių dabar nėra. Vyksta ikiteisminiai tyrimai, vyksta teisėsaugos darbas. Manau, būtų išmintinga palaukti jų išvadų“, – žurnalistams komentavo Seimo pirmininkė.
Tačiau ji teigė iš žvalgybos tarnybų išgirdusi neviešą informaciją apie kai kurių Seimo narių indėlį mitinge.
Informacija, kurią išgirdau, mano galva, prasilenkia su bet kokiais moraliniais reikalavimais.
„Ta informacija, kurią išgirdau, mano galva, prasilenkia su bet kokiais moraliniais reikalavimais ar tuo, ko galima būtų tikėtis iš Seimo narių. Tačiau teisinę dalį, manau, kad turėtų vertinti teisėsauga“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Pagal Seimo statutą, apkaltos Seimo nariui procesas gali būti pradėtas, jei yra įtarimų, kad Seimo narys galimai šiurkščiai pažeidė Konstituciją, sulaužė priesaiką ar padarė nusikaltimą.