„Jau keletą mėnesių besitęsiantis Vijūnėlės dvaro skandalas menkina pasitikėjimą Vyriausybe. Pažadus atsakingai įvertinti situaciją lydi nauji pažadai. Jau beveik pusę metų negebama prisiimti nei politinės atsakomybės, nei aiškaus sprendimo dėl neskaidriai priimto nutarimo, kuris buvo panaudotas teisme. Tik toliau grimztama į išsisukinėjimų ir vis naujų neįgyvendinamų pažadų liūną. Daugiau tikėti pažadais įvertinti situaciją negalima. Tik Konstitucinis Teismas gali išsklaidyti abejones ir padėti tašką šioje istorijoje“, – sako prezidentė.
Šalies vadovei abejonių dėl atitikimo Konstitucijai kelia šio Vyriausybės nutarimo priėmimo procedūra. Konstituciniai teisinės valstybės ir atsakingo valdymo principai reikalauja priimant teisės aktus laikytis nustatytos teisėkūros tvarkos. Vyriausybė, priimdama nutarimus jos kompetencijai priskirtais klausimais, privalo laikytis Konstitucijoje, įstatymuose ir pačios Vyriausybės patvirtintame Vyriausybės darbo reglamente nustatytų procedūrų ir terminų.
Ginčijamo nutarimo projektas Vyriausybei buvo pateiktas, posėdyje apsvarstytas ir priimtas tą pačią dieną – 2015 m. rugsėjo 23 d., vos per kelias valandas. Pažeidžiant procedūrinius teisėkūros reikalavimus, šis teisės aktas buvo priimtas jo nesuderinus nei su jokiomis kitomis kompetentingomis valstybės institucijomis – Ūkio ir Teisingumo ministerijomis, nei su visuomene, jam nebuvo pateikta Vyriausybės kanceliarijos Teisės departamento išvada.
Taip pat nebuvo atliktas antikorupcinis teisės akto projekto vertinimas, nors tai yra privaloma pagal Korupcijos prevencijos įstatymą. Abejones šio nutarimo priėmimo skaidrumu dar labiau sustiprina paviešinti telefoniniai pokalbiai, atskleidę, kaip buvo inicijuotas ypač skubus nutarimo parengimas ir jo priėmimas.
Premjeras kalba apie teisę
Premjeras Algirdas Butkevičius ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė, kad Vyriausybė savo darbe vadovaujasi teisininkų išvadomis, rašo BNS.
„Aš teisinėje demokratinėje šalyje vadovaujuosi specialistų rekomendacijomis ir išvadomis“, – teigė jis, paprašytas pakomentuoti prezidentės vertinimą.
A.Butkevičius tvirtino, kad Vyriausybės ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išvados sutapo.
„Informacija, kuri yra pateikta, pateikta Vyriausybės teisininkų. Tai reiškia, kad turėčiau nepasitikėti teisininkais, kurie dirba ministerijose, teisininkais, kurie dirba Vyriausybėje. VTEK (...) lygiai tą patį pasakė. Aš nebežinau, kuriais teisininkais Lietuvoje tikėti“, – kalbėjo premjeras.
Jeigu Konstitucinis Teismas priims nagrinėti prezidentės kreipimąsi, Vyriausybės nutarimas dėl kurortinių apsaugos zonų panaikinimo nustos galioti.
Premjeras Algirdas Butkevičius trečiadienį siekdamas pašalinti abejones dėl Vyriausybės sprendimo teisingumo ir teisėkūros procedūrų teisėtumo, kreipėsi į Aplinkos ministeriją, pavesdamas parengti ir pateikti Vyriausybės 2015 m. rugsėjo 23 d. nutarimo Nr. 1025 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimo Nr. 343 „Dėl Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo“ pakeitimo“ pripažinimo netekusiu galios projektą.
Ministrų kabinetas dar pirmadienį pasitarime pavedė Aplinkos ministerijai iki gegužės 1 d. parengti ir pateikti Vyriausybei atskiro įstatymo ir su juo susijusių kitų įstatymų pakeitimų projektus, kad specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas reglamentuotų ne Vyriausybės nutarimas, kaip iki šiol, o įstatymas.