Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 04 12 /17:26

Dėl slogos – į reanimaciją: politikų ligos stebėtinai sutampa su jų bandymais išsisukti nuo teisingumo

Dreba širdis, pakilo temperatūra, kraujospūdis, skauda skrandį, kankina valstybės apgultis. Tokiomis ligomis dangstydamiesi žinomi politikai ir vieši asmenys bando išvengti atsakomybės, akistatos su teisėsaugos pareigūnais ar bent laimėti laiko.
V.Vonžutaitė suserga tada, kai labiausiai reikia
V.Vonžutaitė suserga tada, kai labiausiai reikia / V.Skaraičio/BFL nuotr.

Jei tokiomis ligomis serga paprasti žmonės, greitoji pagalba pas juos net nevažiuoja, nes dėl tokių negalavimų reikia eiti pas šeimos gydytoją. Tuo tarpu politikai daug lepesni – dėl tokių susirgimų jie tuoj pat velkasi ligonių pižamas.

Ligų lyderė

Valstybės apgultis – tokia netikėta liga Seimo narę Neringą Venckienę nežinia kur pradangino būtent tada, kai Seime buvo balsuojama dėl jos teisinės neliečiamybės panaikinimo. Net artimiausi jos bendražygiai nežinojo, kur dingo buvusi teisėja. Jos vardu Seime įgaliotas kalbėti partijos „Drąsos kelias“ pirmininkas Jonas Varkala tepasakė, kad N.Venckienė serga „valstybės apgultimi“, „šita okupacija“.

Ši į psichiatrijos vadovėlius tikriausiai pateksianti diagnozė N.Venckienei nepadėjo – jos teisinė neliečiamybė buvo panaikinta.

„Valstybės apgulties“ nėra oficialiai pripažįstamų ligų sąraše, tad jei N.Venckienė nenorės akistatos su prokurorais, teks ieškoti naujų negalavimų.

Netikėtos ligos „Drąsos kelio“ lyderę kankina dar nuo tada, kai ji vilkėjo teisėjos mantiją. Moteris pernai aštuonis kartus išsisuko nuo prokurorų apklausos dėl trukdymo antstolių veiklai, nepagarbos teismui, pasipriešinimo valstybės tarnautojams, piktnaudžiavimo vaiko globėjos teisėmis ir kt. Tuomet N.Venckienei skaudėjo koją, ji buvo operuota, bet prastai gijo.

Medikų pažyma yra pateisinama priežastis, dėl ko galima neatvykti į apklausą ar teismo posėdį, todėl N.Venckienė sirgo daugiau nei du mėnesius. Prokurorai nebeištvėrę patikrino jos ligos kortelę, bet nusikaltimo ar ligos simuliavimo požymių nerado.

Teisėja dirbusi N.Venckienė, nors ir pagal medikų pažymas sirgo ir nėjo į darbą, surengė spaudos konferenciją.

Dar anksčiau – 2012-ųjų sausio 22-ąją ir gegužės 17-ąją – teisėja dirbusi N.Venckienė, nors ir pagal medikų pažymas sirgo ir nėjo į darbą, kaip niekur nieko surengė spaudos konferenciją. „Sodra“ buvo gavusi anoniminį skundą dėl galimo elgesio taisyklių pažeidimo N.Venckienės laikinojo nedarbingumo metu, todėl atliko tyrimą. Jo detalės neviešinamos.

Kiekvienam gali pasitaikyti susirgti, ypač tiems, kurie patiria daug streso. Bet kai kuriomis ligomis vieši asmenys suserga tinkamu laiku ir ilgam – kai reikia stoti į akistatą su teisėsauga ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

N.Venckienė – ne pirma ir ne paskutinė, kuriai taip sekasi.

Serga pakaitomis

Darbo partijos byloje nuo 2012-ųjų kovo vis kas nors suserga. Politikai jau juokauja, kad reikėtų dezinfekuoti teismo salę, kurioje vyksta posėdžiai. Kiekvieną kartą susirgus vienam iš šios bylos kaltinamųjų posėdis atidedamas. Taip vilkinama byla.

Iš pradžių dėl ligos į teismo posėdį neatvyko viena iš juodosios buhalterijos bylos kaltinamųjų Vitalija Vonžutaitė. Po mėnesio posėdyje nepasirodė kita kaltinamoji Marina Liutkevičienė. Dar po mėnesio vis dar nesirodė V.Vonžutaitė – ji ligos lapelius pateikinėjo beveik du mėnesius.

Po dar vieno mėnesio – birželį – staiga susirgo kitas kaltinamasis Vytautas Gapšys. Teismo posėdžio išvakarėse V.Gapšys aktyviai dalyvavo Seimo posėdyje, bet vakare jam staiga taip pakilo temperatūra, kad parlamentaras atsidūrė ligoninėje. Netikėta liga sukėlė abejonių ir prokurorui, ir teisėjai, bet iki tyrimo nebuvo prieita, nes V.Gapšys gana greitai pasveiko.

V.Vonžutaitė sirgo daug ilgiau, nors tuo pat metu sėkmingai vadovavo žiniasklaidos bendrovei ir, pasak šaltinių, net važinėjo į užsienį. Rugsėjį Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl „AND Klinikos“ direktorės Eglės Galgauskienės galimo piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo. Tuomet buvo pateiktos ir teisėjams įtarimų keliančios V.Vonžutaitės medicinos pažymos. Paaiškėjo, kad jai privačios klinikos gydytoja net nematavusi temperatūros nustatė gripą.  

Spalį vyko Seimo rinkimai ir į Seimą išrinkti kaltinamieji V.Vonžutaitė, V.Gapšys bei Viktoras Uspaskichas įgijo teisinę neliečiamybę. Džiaugėsi neilgai – gruodžio mėnesį ji buvo panaikinta, todėl dabar jau parlamentarų sveikata vėl pašlijo.

Susirgimai, kaip opaligė, negali būti laikomi tokiomis ligomis, dėl kurių ilgai negali dalyvauti teismo posėdyje.

Šių metų vasario pabaigoje, užuot atvykęs į teismo posėdį, Darbo partijos lyderis V.Uspaskichas buvo paguldytas į Kauno medicinos universitetinės ligoninės Kauno klinikas. Iš pradžių buvo įtartas net miokardo infarktas, bet vėliau Seimo nariui buvo nustatyta tik opa ir krūtinės angina. Šios ligos nuo teismo posėdžių jį atleido kelioms savaitėms.

Teisėjas Linas Šiukšta tuomet teigė: „Susirgimai, kaip opaligė, negali būti laikomi tokiomis ligomis, dėl kurių ilgai negali dalyvauti teismo posėdyje.“

Praėjusį pirmadienį turėjo vykti teismo posėdis, kuriame prokuroras rengėsi pasiūlyti  bausmes kaltinamiesiems.

Pasveikęs V.Uspaskichas jau pasirodė teisme, tačiau tokio streso neištvėrė V.Vonžutaitė. Naktį iš sekmadienio į pirmadienį ji greitosios pagalbos automobiliu buvo išvežta į Santariškių klinikas. Vilniaus apygardos teismas pareikalavo medikų pažymos. Gavo. Oficiali versija – gastritas. Dėl šios ligos V.Vonžutaitė dviem dienoms atgulė į ligoninę. Trečiadienį ji jau lyg niekur nieko sėdėjo teisme, bet, likimo ironija, į ligos patalą atgulė teisėja, tad bylos nagrinėjimas vėl buvo atidėtas.

Ne ta liga, kurią gydo ligoninėje

Ar tikrai gastrito kamuojami žmonės guldomi į ligoninę? Apie tai „15min“ paklaustas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Limas Kupčinskas teigė, jog medikai stengiasi atsiriboti nuo klausimų apie ligas, kuriomis suserga žinomi asmenys. Tačiau klausimas jį  prajuokino.

Sunkiai tramdydamas juoką profesorius papasakojo, kad gastritas gali būti lėtinis ir ūminis. Pastarasis sudėtingesnis. Jei pacientą pykina, jam labai skauda, daug vemia, viduriuoja, jis gali būti paguldytas į ligoninę tyrimams siekiant išsiaiškinti ligos priežastį ir atstatyti elektrolitų bei skysčių pusiausvyrą.

Aš su tokia pat liga – eroziniu gastritu – vaikštau trejus metus. Į ligoninę gultis net nesiūlė, tai ambulatorinis gydymas.

Gastroenterologas teigė, kad tokie ligoniai guldomi pakankamai trumpam laikui.

Tuo tarpu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas, buvęs medikas Antanas Matulas neslėpė pasipiktinimo.

„Aš su tokia pat (kaip V.Vonžutaitės, – aut. past.) liga – eroziniu gastritu – vaikštau trejus metus. Dukart per metus geriu gydytojo paskirtą vaistų kursą. Į ligoninę gultis net nesiūlė, tai yra ambulatorinis gydymas. Bet prireikus, aišku, galiu atsigulti. Man, kaip medikui, gėda žiūrėti į tokius dalykus“, – širdo A.Matulas.

Pasislėpė ligoninėje

Prieš metus Santariškių klinikose slėpėsi dar vienas garsus politikas. Tuometis Seimo narys Vincas Babilius 2012-ųjų kovo 19-ąją vėlai vakare Vilniuje savo visureigiu rėžėsi į sankryžoje stovintį automobilį ir nulaužė šviesoforo signalą. Avariją padaręs politikas nukentėjusiuosius bandė įkalbėti nekviesti policijos, bet susitarti nepavyko. Tuomet Seimo narys pasikišo nukritusį savo automobilio numerį po pažastimi ir dingo. Pasak nukentėjusiųjų, Seimo narys atrodė neblaivus, nuo jo sklido alkoholio kvapas.

V.Babilių pavyko atrasti ne kur kitur, o Santariškių klinikose. Ten jis atsidūrė neva dėl sutrikusios širdies veiklos. Politikas ten slapstėsi ne tik nuo žurnalistų, bet ir nuo jį apklausti norėjusių teisėsaugos pareigūnų.

Pas policininkus V. Babilius atėjo tik po savaitės, kai jau nebuvo įmanoma nustatyti, ar avarijos metu jis buvo girtas. Medikai taip ir neatskleidė, ar paguldę V.Babilių tyrė jo kraują ir ar rado jame alkoholio. Viešojoje erdvėje V.Babilius dievagojosi, kad tauriųjų gėrimų nevartoja jau metus, nors „15min“ žurnalistai ne kartą per tą laiką yra matę jį geriantį alkoholį.

Vėliau žurnalistai iškėlė versiją, kad Seimo narys galėjo Santariškėse pasislėpti pas savo netikrą brolį kardiologą Vytautą Beniušį. Ši versija nebuvo nei patvirtinta, nei paneigta.

Prieš dvylika metų nutiko panaši istorija: tuometis užsienio reikalų ministro patarėjas, Kovo 11-osios signataras Egidijus Bičkauskas padarė avariją ir pasišalino įvykio vietoje palikęs automobilio valstybinį numerį – „LRS 152“.

Tik kitą dieną jis pasirodė policijos nuovadoje, kurioje susmuko ant grindų ir pareigūnams teko vyrą vežti į ligoninę. Diagnozė – aukštas kraujospūdis ir sąmonės praradimas dėl stresinės situacijos. Dėl to įvykio nagrinėjimas užtruko.

Kai kurie ligas slepia

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Darbo partijos narės Dangutės Mikutienės ir jos pavaduotojo konservatoriaus A.Matulo nuomonės apie Seimo narius, susergančius laiku ir vietoje, skyrėsi kaip diena ir naktis.

Darbo partijos frakcijos narė D.Mikutienė jokios problemos neįžvelgė: „Tai visiškai ne komiteto reikalas ir ne komiteto kompetencija. Jeigu teismui kyla abejonių dėl vieno ar kito atvejo, tai, kiek iš viešosios erdvės girdžiu, teismas patikrina ir mato. Jei parlamentarai dėl ligos neina į darbą, jie Etikos ir procedūrų komisijai, Finansų departamentui pateikia pažymas.“

D.Mikutienė tikino, kad yra daug Seimo narių, kurie slepia, jog juos kankina išsekimas ar kitos problemos. Jie eina į darbą, o vakarais lankosi pas medikus ir grįžę namo statosi lašelinę.

„Jeigu tu, kaip Seimo narys, pasakysi, kad tau vos ne išsekimą diagnozuoja, pervargimą, žinant, kokia yra tautos nuomonė apie Seimo narius... Žmonės tiesiog bijo puolimo internete ir tokius dalykus slepia“, – tikino D.Mikutienė.

Kada vėl susirgs V.Gapšys?

D.Mikutienės pavaduotojas A.Matulas neslėpė nusivylimo: „Svyra rankos, kad toliau tai tęsiasi. Kalbant apie vienos partijos bylą, tai reikėtų suprasti, kad po kolegės V.Vonžutaitės tikriausiai turėtų ateiti V.Gapšio eilė. Matome, kad sergama ir neateinama į darbą pagal planą. Jau viešai čia, Parlamente, mes juokaujame vienas su kitu: „Ar tu dar ne ligoninėje? Ar tau dar neatėjo eilė?“

„Ką tik grįžome iš Sveikatos ministerijos išvažiuojamojo posėdžio – niekas nieko nesiruošia daryti! Niekas nekalba apie tai, kaip mažinti korupciją sveikatos apsaugoje, kaip didinti medikų ir valstybės tarnautojų atsakomybę, kad nedarbingumo pažymos nebūtų dalijamos pagal pažintis ar už pinigus“, – piktinosi A.Matulas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais