Kreipimasi į premjerę ir vidaus reikalų ministrę skaitykite čia, o į sveikatos apsaugos ministrą – čia.
J.Sabatausko teigimu, paaiškėjus, kad į vienos šių sanatorijų esantį sklypą Palangoje pretenduoja ir Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai priklausanti Agnės Bilotaitės bendražygė, vidaus reikalų ministrė jau esą kelias savaites nebesirodo Seime, vengia atsakyti į jai dėl šios istorijos keliamus klausimus.
„Todėl kreipiamės raštu į visus suinteresuotus asmenis – Ingridą Šimonytę, Arūną Dulkį ir, žinoma, pačią A.Bilotaitę. Visuomenei turi pateikti aiškūs ir nedviprasmiški atsakymai, kodėl valstybė atsisako milijoninės vertės sanatorijų gražiausiuose Lietuvos kampeliuose.
Nes iš to, kas dabar skelbiama viešai, negalime atmesti ir korupcijos galimybės: labai daug neatsakytų klausimų dėl tokio A.Bilotaitės sprendimo teisėtumo ir skaidrumo. Nuolat savo skaidrumą itin pabrėžusi konservatorių ministrė turėtų rodyti atvirumo pavyzdį, o ne ieškoti priežasčių išvengti svarbių temų“, – sako J.Sabatauskas.
Seimo vicepirmininko raštuose premjerės ir dviejų ministrų prašoma paaiškinti, kokiu pagrindu ir aplinkybėmis buvo sudaryta darbo grupė, rekomendavusi ministrei A.Bilotaitei atsisakyti sanatorijų, mat esą nėra aišku, kada ta grupė dirbo.
Klausiama ir dėl A.Bilotaitės viešai išsakytų teiginių apie tai, kad sanatorijos „galimai neteikia“ arba „teikia reabilitacijos paslaugas nekokybiškai“. Socialdemokratas teiraujasi, dėl kokių priežasčių yra renkamasi ne perduoti minimus objektus kitos ministerijos žinion, o pasirenkamas toks kelias, kuris, „ypač parankus ministrės bendrapartietei“.
Paklausime Vyriausybės nariams keliami ir kiti su šia istorija bei ministrės viešai išsakytais teiginiais susiję klausimai.
„Stebina ir tokie teiginiai, kad, tarkime, Sveikatos apsaugos ministerija dar vasarą atsisakė galimybės perimti reabilitacijos paslaugas galinčių teikti sanatorijas. Ypač šiuo metu, kuomet reabilitacijos paslaugos žmonėms labai reikalingos. Norime pamatyti tą vasarą teiktą atsisakymą, nes tokiais teiginiais patikėti nelengva.
Ne mažiau svarbu ir tai, dėl kokių priežasčių šiose sanatorijose yra aptarnaujama tiek mažai pareigūnų. Turime pagrįstų įtarimų, kad taip yra ne dėl sanatorijų nenoro, o būtent todėl, kad VRM tam skyrė labai mažą finansavimą. Mes, socialdemokratai, tikimės sulaukti ministrų atsakymų, kurie išsklaidytų visuomenėje kylančias dvejonės tiek dėl ministrės teiginių, tiek dėl viso šio proceso skaidrumo“, – teigia J.Sabatauskas.
Seimo vicepirmininkas primena, kad keliose surengtose spaudos konferencijose vidaus reikalų ministrė pranešė apie tai, kad bus atsisakoma penkių ministerijai pavaldžių įmonių ir po tokio sprendimo visuomenėje kilo ne vienas klausimas dėl tokio sprendimo motyvų.
J.Sabatausko žodžiais, pasirodžius informacijai apie tai, kad ministrė yra gerai pažįstama ir galimai kvietė „Pušyno“ sanatorijos teritorijoje privačių interesų turinčią konservatorę Veroniką Skeberdytę į savo politinę komandą, A.Biloaitė iš pradžių neigė šią informaciją.
„Tačiau ji po kelių dienų pripažino, kad kvietė partietę dirbti jos komandoje. Tiesa, čia pat paskelbė esą apie V.Skeberdytės interesus nežinojo. Taigi ne vieną kadenciją didžiausių skaidrumo kriterijų iš kitų reikalavusi A.Bilotaitė dabar pati vengia atsakyti į visuomenės ir Seimo narių užduodamus klausimus dėl sprendimų skaidrumo.
Antai vieną dieną girdime apie tai, kad Vyriausybės valandos metu ji yra išvykusi, kitą – išgirstame apie tai, kad ministrė turi nedarbingumo pažymą, nors dar ryte pristatinėjo naująjį „Regitros“ vadovą“, – nurodo J.Sabatauskas.
Šią savaitę J.Sabatauskas kreipėsi ir į Seimo Antikorupcijos komisiją – ragina pradėti parlamentinį tyrimą dėl vidaus reikalų ministrės A.Bilotaitės sprendimo valstybei atsisakyti greta jūros Palangoje įsikūrusio reabilitacijos centro „Pušynas“.
VRM kiek anksčiau pranešė atsisakanti penkių pavaldžių įstaigų – Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmų, Druskininkuose esančio valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centro „Dainava“, Palangoje esančio poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“. Šias įstaigas ruošiamasi likviduoti, o jų turtą perduoti Turto bankui.
Ministrė A.Bilotaitė pažymi, kad sanatorijos gyvena iš komercinės veiklos ir tik nedidelė dalis paslaugų teikiamos pareigūnams. Pavyzdžiui, 2020-aisiais „Pušyno“ reabilitacijos paslaugomis pasinaudojo 429 pareigūnai iš 15 tūkstančių.
Tačiau pastaruoju metu daugiausia klausimų keliama dėl sprendimo likviduoti „Pušyną“, žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, jog tai gali būti naudinga vidaus reikalų ministrės bendrapartietei.
Ministrė neigia sąsajas su Šventosios seniūne V.Skeberdyte ir tikina, kad pavaldžių viešųjų įstaigų atsisakymas nėra susijęs su privačiais asmenimis ar interesais.
Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ praeitą savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą, prašydama pradėti ikiteisminius tyrimus dėl galimos nusikalstamos veiklos likviduojant „Pušyną“ bei galimo valstybinių žemės sklypų privatizavimo.
Frakcija taip pat kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją prašydama ištirti, ar A.Bilotaitė ir V.Skeberdytė nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje.