Apsispręs po pokalbio trise
Pasak S.Skvernelio, valdybos posėdis buvo pakankamai ramus, nors jis tikėjosi audringų diskusijų. Pasak partijos lyderio, penktadienio rytą jie išgirdo, kad yra vienas atsakingas žmogus, su kuriuo reikia derėtis – Gintautas Paluckas. Iki šiol pokalbius vykdė socialdemokratų derybinė grupė, į derybas buvo įsitraukusi ir partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.
„Mes tikrai labai sveikiname, kad yra aiškumas, kalbėjomės ir tarėmės, kad kviečiame Gintautą Palucką ir Remigijų Žemaitaitį susėsti trise (...) ir pasikalbėti, kaip mes įsivaizduojame tą teorinę galimybę dirbti, kokiomis sąlygomis“, – žurnalistams Seime sakė S.Skvernelis.
Anot jo, galutinio sprendimo valdyba dėl dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje dar nepriėmė ir tikisi jo po pokalbio su G.Palucku bei R.Žemaitaičiu.
S.Skvernelis taip pat apgailestavo dėl emocinių proveržių.
Ką jau pasiūlė?
S.Skvernelis teigė, jog socialdemokratai demokratams preliminariai jau pasiūlė Seimo vicepirmininko kėdę ir dvi ministerijas – Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos.
Kas užimtų Seimo vicepirmininko postą, kol kad neaišku, galbūt ir pats S.Skvernelis, ekonomikos ir inovacijų ministru demokratai yra įvardiję Luką Savicką, energetikos – S.Skvernelio Vyriausybėje šias pareigas jau ėjusį Žygimantą Vaičiūną.
Sąlygos R.Žemaitaičiui
Jis užsiminė, jog demokratai turi ir vieną išankstinę sąlygą: kad generalinei prokurorei kreipusis į Seimą dėl R.Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo, šis imuniteto turėtų atsisakyti pats. R.Žemaitaitis teisiamas dėl neapykantos prieš žydus kurstymo. Jeigu teismas priimtų apkaltinamąjį nuosprendį, jam Seime turėtų būti rengiama apkalta.
„Visi teisėsaugos ir generalinės prokurorės kreipimaisi Seime dėl nesvarbu, kokiai partijai priklausančių žmonių leidimo patraukti teisinėn atsakomybėn, turėtų būti priimti (šiandien statutas leidžia) savanoriškai atsisakant imuniteto, kad tas procesas Seime nebūtų politizuojamas ir daromos kažkokios sąlygos“, – žurnalistams Seime penktadienį sakė S.Skvernelis.
„Tai besąlygiškas reikalavimas“, – pridūrė jis.
S.Skvernelis taip pat sako neįsivaizduojantis, kad R.Žemaitaitis, kuris teisiamas dėl antisemitinių pasisakymų, galėtų tapti ministru.
Konstitucinis Teismas dėl R. Žemaitaičio pasisakymų politiką yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją.
Po šio sprendimo R. Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad galėtų kandidatuoti į prezidentus ir Seimo narius.
Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.
Klausimas dėl Seimo pirmininko posto
S.Skvernelis sako, jog tikisi tiek pat ar „netgi daugiau“ ministrų kvotų, nes partija turi ką pasiūlyti į ministrų kabinetą. Iki šiol buvo svarstoma, jog demokratai galėtų deleguoti dviejų ministrų postus, o pats S.Skvernelis buvo projektuojamas į Seimo pirmininko poziciją.
Vis dėlto demokratų lyderis pripažino, jog matematiškai Seimo pirmininko pozicija turėtų atitekti „Nemuno aušrai“, tačiau teigė, jog tai derybų klausimas.
Trijų partijų koaliciją sudarytų 86 parlamentarai: 52 socialdemokratai, 20 „Nemuno aušros“ atstovų ir 14 demokratų. S.Skvernelis sako, kad prie jo frakcijos greičiausiai prisijungs dar vienas išrinktas parlamentaras – Viktoras Fiodorovas, kuris pats išsikėlė.
Pasak S.Skvernelio, sužinojus būsimosios koalicijos apmatus, galima grįžti „nuo emocinio tono prie profesionalių derybų“.
Jis sakė iki šiol besilaikantis požiūrio, kad geriausią koaliciją sudarytų socialdemokratai ir demokratai su kitų politinių jėgų parama, tačiau sutiko, jog tokia dauguma nebūtų tvari, nes formaliai neturėtų 71 balso Seime.
„Suprantu būsimojo premjero norą turėti didesnį palaikymą Seime“, – teigė S.Skvernelis.
„Suprantu, kad pakvietimas „Nemuno aušros“ į koaliciją yra sąlygotas būtent to noro“, – pridūrė jis.
Netrukus po pasisakymo žiniasklaidai S.Skvernelis išvyko už uždarų durų Seime kalbėtis su minėtais partijų lyderiais.
„Valstiečių“ problema
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušros“ lyderiai S.Skvernelis ir R.Žemaitaitis ketvirtadienį nurodė gavę LSDP kvietimą jungtis prie daugumos. Socialdemokratai tai patvirtinti atsisakė ir teigė pirmiausia laukiantys partnerių atsakymo – juos šie turėtų pateikti penktadienį.
Prisijungti prie daugumos kvietimo negavo derybose dalyvavę „valstiečiai“, tačiau viena jų lyderių Aušrinė Norkienė ketvirtadienį tvirtino, kad dėl to dar vyks konsultacijos, o partijos lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė sulaukęs skambučio iš socialdemokratų lyderės Vilijos Blinkevičiūtės, kuri jį esą patikino, kad derybos dėl koalicijos dar nebaigtos.
Tokie socialdemokratų veiksmai sukėlė į koaliciją kviečiamų partnerių nepasitenkinimą. Ir demokratai, ir „Nemuno aušra“ kategoriškai atsisako dirbti kartu su „valstiečiais“.
„Valstiečiai“ tolesnes galimybes dalyvauti formuojant koaliciją ketina aptarti penktadienį priešpiet.
S.Skvernelis nemano, kad „valstiečiams“ atsiras vietos koalicijoje, nes su jais nenori dirbti nei demokratai, nei „Nemuno aušra“. Be to, pasak jo, nebūtų ir reikalo, nes koalicija turėtų pakankamai balsų. Demokratų lyderis neigė prielaidas, kad susitarė su „Nemuno aušra“ drauge spausti socialdemokratus, jog koalicijoje nebūtų „valstiečių“.