Lūkesčiai partneriams: „valstiečiai“ jų neatitinka
„Valdyba pritarė, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, atstovaujama derybinės grupės narių, pradėtų koalicines derybas su Lietuvos socialdemokratų partija“, – antradienį po partijos valdybos posėdžio žurnalistams pranešė demokratų lyderis Saulius Skvernelis.
„Taip, mes matome bendrą darbą koalicijoje, prasmingą darbą su Lietuvos socialdemokratų partija ir konstatuojame, kad tai centrinė partija, kuri ir veda pagrindines derybas ir formuoja valdančiąją koaliciją“, – sakė jis.
Nuspręsta, kad su Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) derėsis demokratų atstovai S.Skvernelis, Rima Baškienė, Linas Kukuraitis, Tomas Tomilinas ir Lukas Savickas.
Tuo pačiu demokratų valdyba patvirtino savo lūkesčių sąrašą būsimiems partneriams.
„Koalicijos derybose trečiuoju partneriu priimtinos tik tos partijos, kurios nebetęstų ankstesnėse kadencijose pradėtų kultūrinių karų, kurių frakcijos būtų stabilios ir prognozuojamos, kurių lyderiai prisiimtų asmeninę politinę atsakomybę, negrįstų veiklos melu, gerbtų koalicijos partnerius, pasitikėtų bei įsipareigotų remti dalykiškos ir profesionalios Vyriausybės darbą“, – partijos valdybos sprendimą skaitė S.Skvernelis.
S.Skvernelis patikino, kad minėta sąlyga nėra specialiai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai sukurtas riboženklis, tačiau tai – labiau signalas centro-kairės koaliciją formuojantiems socialdemokratams.
„Nebūtinai taikomi tik „valstiečiams“ arba „valstiečiams“. Išsakėme bendrus lūkesčius. Noriu dar kartą atkreipti dėmesį į pagrindinę žinią, kurią šiandien suformulavome: mes pradedame koalicines derybas, atsiliepdami į pakvietimą, su socialdemokratais, žinodami, kad jie yra pagrindinė partija – jie rinksis partnerius.
Ar jiems bus priimtina mūsų lūkesčiai, ar ne – nuspręs socialdemokratai. Po apsisprendimo mes priimsime galutinius sprendimus, ar tie partneriai mums tinkami“, – tvirtino S.Skvernelis.
Klausiamas, ar šiuos lūkesčius atitinka Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, jis pareiškė: „ne“. Vis dėlto demokratų lyderis antradienį tiesiai neatsakė į klausimą, ar dirbs vienoje valdančiojoje koalicijoje su Ramūno Karbauskio vadovaujamais „valstiečiais“.
Po jų sprendimo mes priimsime galutinį sprendimą, ar tie partneriai yra mums tinkami
„Tai yra mūsų lūkesčiai, pabrėžiu, ne reikalavimai koalicijos partneriams“, – sakė S.Skvernelis.
S.Skvernelis akcentavo, kad partnerius renkasi socialdemokratai.
„Po jų sprendimo mes priimsime galutinį sprendimą, ar tie partneriai yra mums tinkami“, – tvirtino politikas.
„Jeigu būtume didžiausia partija koalicijoje, galėtume sakyti griežtus „taip“ ir griežtus „ne“. Mes esame partneriai, ir partneriai, kurie nekeliame išankstinių sąlygų ir nediktuojame didžiausiai partijai žaidimo taisyklių“, – kalbėjo jis.
Dėl senų nesutarimų su jos lyderiu Ramūnu Karbauskiu pats S.Skvernelis ne kartą įvardijo kitą jo paties geidžiamą koalicijos narį – Liberalų sąjūdį. Socialdemokratai po rinkimų su šia politine jėga galimybių dirbti kartu dar nėra aptarusi, tačiau jų visiškai neatmeta.
Ministrams – nepriekaištinga reputacija
Demokratai taip pat siekia, kad būsima Vyriausybė turėtų būti formuojama „ne savitikslių kvotų principu, bet taikant aukščiausius profesionalumo, kompetencijos bei skaidrumo arba nepriekaištingos reputacijos reikalavimus asmenims, kurie nori užimti pozicijas Vyriausybėje“.
S.Skvernelio teigimu, pagal kvotas pasiskirsčius ministerijas turėtų būti atsižvelgta, ar partija turi tinkamą asmenį į ministro pareigas.
“(...) kalbant apie personalijų parinkimą, laikytis principo, kad jeigu tarp koalicijos partnerių į ministrų pozicijas yra stipresnis, profesionalesnis žmogus, galbūt nereikėtų užsispirti, kad šita ministerija turėtų būti X partijai, nors ji neturi stipraus kandidato. Tiesiog neįsikirsti, kad šitos ministerijos mums yra auksinės, o visos kitos gali būti kam nors kitam, o į auksines ministerijas neturime stiprių žmonių“, – aiškino demokratų pirmininkas.
Kaip pavyzdį jis pateikė Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. LSDP jau pranešė, kad jai tai viena svarbiausių ministerijų, tuo metu demokratai tvirtina turintys vieną stipriausių kandidatų į šias pareigas – S.Skvernelio Vyriausybėje socialinės apsaugos ir darbo ministru jau buvusį L.Kukuraitį.
Premjero kandidatūra: prie vienos pavardės neprisiriša
Klausiamas, ar praeityje dėl neskaidraus viešųjų pirkimų konkurso teistas Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkas Gintautas Paluckas perliptų keliamą kartelę, S.Skvernelis atsakė: „Iš teisinės pusės – taip, jo teistumas išnykęs seniai“.
Šis politikas yra įvardijamas kaip galimas premjeras tikintis, kad LSDP pirmininkė europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė trečiadienį praneš nesiimsianti vadovauti Vyriausybei.
S.Skvernelis teigė neturįs informacijos, kad V.Blinkevičiūtė neplanuoja tapti ministre pirmininke.
„Norėčiau, kad mus informuotų, jog Vilija Blinkevičiūtė bus ministrė pirmininkė. Tokį lūkestį turime“, – sakė jis.
Kita vertus, demokratų lyderio teigimu, jie nemato problemų dėl koalicijos tartis ir su kitu socialdemokratų kandidatu į premjerus.
„Manau, kad tai socialdemokratų problema, kaip jie tą problemą spręs. Rinkimų metu įvardyta V.Blinkevičiūtės lyderystė ir kol kitokio sprendimo nėra, nesame informuoti apie kitokį planą, būtų neetiška mums ir svarstyti“, – kalbėjo politikas.
„Bet tikrai neprisirišame prie vienos ar kitos pavardės. Jeigu toks socdemų sprendimas, žiūrėsime, kaip jie tą sprendimą motyvuos ir paaiškins savo rinkėjui. Nematau didelių problemų, jei atsiras kitos kandidatūros“, – pridūrė jis.
Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pakvietė Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą formuoti valdančiąją koaliciją.
LSDP naujame parlamente turės 52 vietas, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – 14, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – aštuonias. Tai jiems Seime užtikrintų 74 balsus iš 141.