„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 01 11 /15:05

Dešimtys turkų statybininkų ir jų palaikytojų Kaune reikalavo sąžiningo atlygio už darbą

Šeštadienį eitynėse Kaune dešimtys „Kayi Construction“ darbuotojų iš Turkijos bei juos palaikančių profesinių sąjungų atstovai reikalavo sąžiningo užmokesčio už darbą. „Kayi Construction pavogė mūsų garbę, pastangas ir teises. Ši situacija taip pat paveikė mūsų šeimas“, – į susirinkusiuosius renginio pradžioje turkiškai kreipėsi statybininkas. Jo žodžius išvertė vienas iš protesto dalyvių lietuvių.
Solidarumo eitynės su darbuotojais iš Turkijos
Solidarumo eitynės su darbuotojais iš Turkijos / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Akcija prasidėjo prie S.Dariaus ir S.Girėno paminklo šalia stadiono, kurio rekonstrukcijai šie darbuotojai buvo pasamdyti.

Nuo čia 41 turkas bei kelios dešimtys juos palaikančių profesinių sąjungų atstovų patraukė Laisvės alėja link savivaldybės.

Mušdami būgnus jie skandavo reikalavimus sąžiningai mokėti už darbą bei nešėsi plakatus „Darbuotojai svarbiau nei stadionas“, „Darbuotojas – žmogus, o ne įrankis jūsų verslui“ ir „Darbuotojai – ne vergai, stadionas – ne piramidė“.

Turkai: ateiname dirbti ir laukiame pinigų

Praėjusių metų pabaigoje turkai dėl nemokamų atlyginimų paskelbė streiką, o šį penktadienį savivaldybė dėl nevykdomų įsipareigojimų sutartį su bendrove nutraukė.

Su žurnalistais rusų ir anglų kalbomis bendravę turkai statybininkai teigė, jog dėl nesumokėtų atlyginimų skursta jų šeimos, o jie patys raginami išvykti iš Lietuvos, tačiau nesitraukia ir laukia atlyginimų.

Turkai pasakojo ateinantys į statybų aikštelę ir tenai laukiantys darbo, tačiau jiems neduodamos priemonės.

„Mes dirbame, bet jie neduoda mums įrankių. Mes į aikštelę ateiname, laukiame savo pinigų“, – sakė statybininkas Alperas Toklaras sakė.

Jam bendrovė skolinga 12 tūkst. eurų. Skolos kitiems darbuotojams siekia 8, 10 tūkstančių eurų.

Kitas statybininkas pasakojo, kad jiems siūloma išvykti gavus po 400 eurų.

„Kas mums tie 400 eurų? Tai niekas“, – sakė Ibrahimas Bengulas.

Vyras pasakojo, kad jo šeimai Turkijoje pinigų turi duoti tėvai, kad padėtų pragyventi.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Solidarumo eitynės su darbuotojais iš Turkijos
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Solidarumo eitynės su darbuotojais iš Turkijos

Darbuotojai sakė, kad gyvena vagonėliuose, tačiau šeštadienį negavo pusryčių, jiems sakoma, kad jie nebebus maitinami.

„Mes laukiame, protestuojame ir gal išspręsime problemas. Kalbamės su advokatais, gal jie mums padės“, – sakė I. Bengulas.

Jis sakė, kad darbdaviai su jais nesikalba ir neteikia informacijos apie situaciją ir tolesnius planus.

„Tik sako mums, kad turime išvykti į Turkiją. (...) Mums nepateikė jokios informacijos, kas planuojama, ką galime padaryti“, – sakė statybininkas.

Profsąjungos: tokie streikai Lietuvos negarsina

Turkams paskelbus streiką dėl neišmokėtų atlyginimų paaiškėjo, jog jie dirba pagal dvi sutartis: viena alga jiems mokama pagal lietuvišką, sudarytą su „Kayi Construction“ vietos filialu, kitą jie turėtų gauti pagal sutartį, sudarytą su pagrindine bendrove Turkijoje.

Bendrovės atstovai teigia, jog pagal lietuvišką sutartį su jais atsiskaitoma, todėl spręsti teisinių nesutarimų jie turėtų grįžti į Turkiją.

Darbuotojams atstovaujančios profesinės sąjungos teigia, jog skolų yra ir pagal lietuviškas sutartis, be to, darbdavys darė ir kitus pažeidimus: turkai dirbo viršvalandžius, jie neturėjo savo darbo sutarčių kopijų, nebuvo tinkamai apdrausti.

„Solidarumo“ profesinės sąjungos pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch žurnalistams sakė, kad kol juos pasamdžiusi bendrovė nėra bankrutavusi, jiems realu išsireikalauti išmokų pagal Lietuvos įstatymus, nes čia jie dirbo.

Pasak jos, dėl šios situacijos greičiausiai bus kreipiamasi pagalbos į Europos profesinių sąjungų konfederaciją.

„Norime atkreipti dėmesį visų: ir savivaldybės, ir kauniečių ir netgi visos Europos Sąjungos piliečių“, – kalbėjo profesinės sąjungos atstovė.

„Labai Lietuvos negarsina ir nepuošia kaip gerovės valstybės tokie streikai“, – pastebėjo ji.

Profesinės sąjungos atstovė sakė, jog su turkais darbininkais solidarizuojasi, nes jie yra Lietuvoje dirbantys darbuotojai.

Ji priminė, jog ir lietuviai anksčiau išvykę dirbti pakliūdavo į įvairias sudėtingas situacijas užsienyje.

„Prisiminkime tą praktiką, kai mūsų žmonės važiavo dirbti į Angliją dirbti, į Airiją ir kitas šalis ir turėjo problemų“, – sakė ji.

J.Pretzsch teigė, kad prisiimti atsakomybę dėl Turkijos darbuotojų situacijos turėtų ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

„Meras turėtų prisiimti atsakomybę, stovėti čia kartu su mumis ir spręsti problemas. Nutraukti sutartį yra labai paprasta, bet kas bus toliau su žmonėmis?“ – klausė ji.

Anot Lietuvos profesinių sąjungų, bendrovė kiekvienam darbuotojui skolinga nuo 7 iki 12 tūkst. eurų.

„Kayi Construction“ atstovas BNS penktadienį sakė, jog su maždaug 20 iš 52 darbuotojų susitarta dėl to, kaip skola bus grąžinta. Vienuolika jų šią savaitę grįžo į Turkiją.

15min žiniomis palaikymą protestuotojams jau išreiškė kelios profesinės sąjungos: „Gegužės 1-osios“, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacija ir „Solidarumas“. Jų atstovai dalyvavo protesto akcijoje.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Solidarumo eitynės su darbuotojais iš Turkijos
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Solidarumo eitynės su darbuotojais iš Turkijos

Anot Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos atstovo Tomo Jakutavičiaus, savivaldybės sprendimas nutraukti sutartį su Turkijos įmone situacijos nekeičia.

„Bandysime kalbėtis su įmonės „Kayi Construction“ teisininkais. Bandysime pirmadienį ieškoti kompromiso, o jeigu nepavyks, tada tikrai kreipsimės į Darbo ginčų komisiją, surašysime skundus kiekvienam darbuotojui atskirai. Mes žinome, kad darbo kodeksas tikrai buvo pažeistas“, – paaiškino jis.

„Mes, kaip profesinės sąjungos, tikrai nesakome, kad šioje situacijoje kalta valstybė ar Kauno miesto savivaldybė. Mes norime, kad darbuotojų teisės būtų užtikrintos nepriklausomai ar tai užsienio, ar Lietuvos piliečiai“, – paklaustas, kodėl ketinama protestuoti prie miesto savivaldybės, nors ši su stadioną stačiusia įmone yra atsiskaičiusi, sakė jis.

15min žiniomis, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija jau kreipėsi į Europos profesinių sąjungų konfederaciją siekdama atkreipti dėmesį į susidariusią situaciją ir ragindama padėti užkirsti kelią nesąžiningai veikiančioms įmonėms sudaryti tarptautines sutartis su užsakovais, ypač viešajame sektoriuje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs