„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 12 03

Dezinformuotojams nepavyko: per Lenkijos parlamentarus išplatinę žinią apie Lietuvoje sulaikytus lenkų „ekstremistus“ nieko nepasiekė

„Ekstremistai“ iš Lenkijos suimti Lietuvoje kaltinant teroristiniais veiksmais – tokia žinutė penktadienį su nuoroda į neva Lietuvos policijos puslapį pasirodė Lenkijos valdančiosios „Teisės ir teisingumo“ (PiS) partijos parlamentarų socialinių tinklų paskyrose. Informacija netikra, o politikai tvirtina tokia nesidalinę. Tai pavyzdys, kaip dezinformuojant mėginama pakenkti Lietuvos ir Lenkijos santykiams.
Lietuvos URM pranešimas apie melagieną
Lietuvos URM pranešimas apie melagieną

Apie šią dezinformacijos ataką rašo konkret24.tvn24.pl. Žinutės mažiausiai dviejų valdančios PiS partijos parlamentarų ir vieno dabar jau buvusio šios partijos atstovo savivaldoje socialinių tinklų paskyrose pasirodė penktadienį, lapkričio 27 dieną.

„Kaltina Lenkiją rengiant ekstremistus“

Šių žinučių turinys toks: „Mega skandalas! Lietuvos specialiosios tarnybos kaltina Lenkiją rengiant ekstremistus su tikslu destabilizuoti situaciją Lietuvoje! Lietuvos policijos pareigūnai ir Valstybės saugumo departamentas sulaikė keturis žmones, įtariamus teroristine veikla Lietuvoje. Įtariama, kad jie padarė rimtą žalą didelėms įmonėms, kėlė pavojų žmonių gyvybėms ir destabilizavo padėtį šalyje.

Buvo susprogdinta dujų talpykla netoli Alytaus miesto Lietuvoje. Įranga priklauso Lenkijos kompanijai DUON. Stebėjimo kameroms pavyko užfiksuoti nusikaltėlių atvaizdus netoli rezervuaro. Visi įtariamieji buvo sulaikyti. Konfiskuoti sprogmenys ir šaunamieji ginklai. Tyrimo metu policija nustatė, kad asmenų grupė vykdyti teroristinius veiksmus Lietuvoje buvo paruošta karinio dalinio NIL Mokymo centre Krokuvoje.“

Tokie įrašai atsirado PiS parlamentarės Joannos Borowiak (įrašą galima matyti iki šiol) ir buvusio šios partijos atstovo Vloslavko taryboje Jaroslawo Chmielewskio feisbuko paskyrose, trumpesnis variantas su nuoroda buvo įkeltas į kito PiS parlamentaro Arkadiuszo Czartoryskio „Twitter“ paskyrą.

Įrašas Lenkijos parlamentarės feisbuke
Įrašas Lenkijos parlamentarės feisbuke

Lietuvos užsienio reikalų ministerija šeštadienį suskubo paneigti tokią informaciją: tviteryje paneigta, kad Lietuva sulaikė Lenkijos piliečius dėl tariamos teroristinės veiklos: „Vietoj „teroristinio išpuolio“, mes stebime sudėtingą dezinformacijos ataką, kurios tikslas yra padalinti Lietuvą ir Lenkiją. Būkime budrūs!“

Paskyros buvo nulaužtos

PiS atstovai Konkret24 tvirtino, kad jų paskyros buvo nulaužtos, apie tai jie pranešė atsakingoms institucijoms.

Nuorodos, įdėtos į žinutes, veda į netikrą puslapį – policija.lrw.lt, kurio adresas nuo tikrojo Lietuvos puslapio skiriasi vos viena raide, nes vietoj V čia įdėta W. Šiuo metu nuoroda nebeveikia.

Kaip praneša Lenkijos naujienų portalas, pačiame tekste akis bado klaidos. Tarkim, jau pirmajame sakinyje teigiama, kad sulaikyti keturi asmenys, o amžius nurodomas penkių.

Toliau netikrame pranešime apie lenkų „teroristus“ minimas tikras įvykis: praeitą savaitę Panemuninkėliuose, Alytaus rajone, kilęs gaisras, kai užsidegė dujų stotis. Esą Lietuvos kriminalinės policijos biuras „neatmeta, kad tai buvo teroristinis aktas ir gana greitai nustatė incidentą sukėlusius asmenis“.

Toliau pateiktas sakinys, kurį po gaisro galima buvo rasti visuose naujienų portaluose: „Bendrovės „Amber Grid“ išplatintame pranešime teigiama, kad gaisras kilo dujų tiekimą Alytaus dujų skirstymo stočiai vykdžiusio dujovežio garintuve. Įranga priklauso Lenkijos įmonei „Duon“.

PAGD nuotr./Įvykio vietoje
PAGD nuotr./Įvykio vietoje

Tačiau tik informacija apie gaisrą ir buvo tikra. Toliau sekė melagienos: kad už tariamą teroristinį išpuolį atsakinga grupuotė apmokyta Lenkijos specialiųjų pajėgų mokymo bazėje, kad tai kraštutinių dešiniųjų organizacijos „Feuerkrieg Division“ nariai, o jų namuose per kratas aptikta sprogmenų, nacionalsocialistinės literatūros, ultradešiniųjų simbolikos.

Manipuliuojama vis dažniau

Kaip konkret24 sakė Kamilis Basajus, tyrimų ir kovos su manipuliavimu informacine aplinka centro „Disinfo Digest“ įkūrėjas, manipuliavimo veikla, nukreipta į Lenkijos ir Lietuvos santykius, tampa vis aktyvesnė:

„Ne taip seniai turėjome reikalų su informacija, kad Lenkijoje sulaikytas Lietuvos kariuomenės karininkas ir buvo paskelbtas melagingas pranešimas apie tariamus jo veiksmus prieš Lenkiją. Kiekviena tokia operacija nukreipta suabejoti saugumu. Reikia atkreipti dėmesį, kad čia minimas Lenkijos karinis dalinys, kuris esą atsakingas už šių ekstremistų rengimą.“

Lenkijos politikai tvirtina, kad patys jie tokia informacija nesidalino. Esą į jų paskyras buvo įsilaužta. Abu Seimo nariai kreipėsi į atitinkamas tarnybas. A.Czartoryskis tvirtina, kad užblokuoti paskyrą jis sugebėjo tik po pokalbio su policijos pareigūnais, tada buvo ištrintas ir įrašas. Jo teigimu, užblokuoti „Twitter“ paskyrą prireikė laiko – socialinio tinklo administracija užtruko net kelias valandas, esą įtakos galėjo turėti ir tai, jog tai buvo šeštadienis.

Parlamentaras savo feisbuke paskelbė, kad jo „Twitter“ paskyra buvo nulaužta ir dabar yra užblokuota, o reikalą tiria policija. „Tai buvo fake-news (melagiena)“, – rašė A.Czartoryskis.

Jo paskyroje tvirteryje įrašo nėra, o štai J.Borowiak tvirtina tyčia žinutę feisbuke palikusi – esą tai lieka kaip įrodymas. Jai tai ne pirmas kartas, kai kažkas įsilaužia į socialinių tinklų paskyrą. Spalio pabaigoje jos tviteryje buvo publikuota žinutė su nuoroda į straipsnį: „Lenkija – kovos epicentre. NATO ruošiasi dideliam karui su Rusija.“ Parlamentarė tvirtina, kad tai ne ji publikavo tokio pobūdžio pranešimą.

Su trečiuoju PiS politiku, kurio socialiniuose tinkluose irgi buvo publikuota ši melaginga žinutė, J.Chmielewskiu konkret24 teigė susisiekti negalėjusi – nei į asmeninius, nei per jo įmonę skambučius jis neatsakė.

Jau minėtas K.Basajus tvirtina, kad ši ataka nuo ankstesnių buvusių skiriasi savo kokybę – netikras Lietuvos policijos puslapis buvo parengtas daug geriau, nei ankstesnės tokios nuorodos. Vis dėlto tikslo ji nepasiekė.

„Operaciją galima pavadinti neefektyvia atakavusiems. Efektyvumo lygis buvo žemas ir dėl skubios, naktinės Lietuvos ir Lenkijos pusės reakcijos. Apribotos galimybės platinti šią informaciją ir pasirengta ją paneigti. Todėl informacija nepasiekė norėto lygio paveikiant viešąją nuomonę, nesukėlė diskusijų nei Lietuvoje, nei Lenkijoje“, – teigė specialistas.

Tačiau tikslas, anot K.Basajaus, aiškus – norėta sukiršinti už saugumą atsakingas Lietuvos ir Lenkijos institucijas, pakirsti abipusį pasitikėjimą ir sumenkinti sąjungininkų bendradarbiavimo svarbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs