Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 03 22

Didinant sveikatos paslaugų prieinamumą, plečiamos slaugytojų atsakomybės

Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos apsaugos ministerija inicijuoja slaugytojų ir kitų šeimos gydytojų komandos narių atsakomybės ir teisių plėtimą, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime žiniasklaidai.
Prie Nemenčinės poliklinikos
Poliklinika / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Ministerija siūlo slaugytojams suteikti teisę tam tikrais atvejais išrašinėti receptus, taip pat leisti išduoti laikinojo nedarbingumo pažymėjimus ir išrašyti siuntimus prevencinėms programoms ir profilaktiniams patikrinimams. Šie pokyčiai leis pacientams greičiau patekti pas gydytojus konsultacijai, prisidės prie eilių mažinimo gydymo įstaigose.

Slaugytojams ir kitiems šeimos gydytojo komandos nariams siūloma suteikti teisę išrašyti siuntimus specializuotoms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, tokioms kaip prevencinės programos, profilaktiniai patikrinimai ir kt., kurių išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Taip pat bendrosios praktikos ir išplėstinės praktikos slaugytojams siūloma suteikti teisę skirti ir išrašyti vaistus lėtinėms ligoms gydyti. Dar viena siūloma naujovė – laikinojo nedarbingumo pažymėjimų išdavimas. Iki šiol juos galėjo išduoti tik gydytojas ar gydytojų konsultacinė komisija, dabar siūloma tai leisti ir bendrosios praktikos slaugytojams, išplėstinės praktikos slaugytojams ir akušeriams.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, praktika parodė, kad slaugytojai su didesne atsakomybe tvarkosi puikiai, o inicijuojami pokyčiai atneš naudą visiems – gydytojams, pacientams ir šeimos gytojo komandos nariams.

„Kovido infekcijos pandemijos metu, kai buvo būtina plėsti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, receptų išrašymui buvo pasitelkti slaugytojai, ir jie su savo užduotimi susitvarkė puikiai – dauguma jų išrašytų receptų buvo teisingi ir be klaidų. Ši praktika bus grąžintA.Didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir mažinant eiles, žengiame dar vieną žingsnį. Be receptų išrašymo, slaugytojai galės išrašyti siuntimus profilaktikai ir prevencinėms programoms bei išduoti nedarbingumo pažymėjimus. Pagerės šių paslaugų prieinamumas gyventojams, o įvairesnė praktika leis slaugytojams ir akušeriams didinti kompetencijas darbo vietose“, – teigia A.Dulkys.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, dėl vartojamų vaistų lėtinėms ligoms gydyti pratęsimo, siuntimo antrinės ar tretinės sveikatos priežiūros asmens sveikatos priežiūros paslaugoms nepriklausomai nuo jos pobūdžio ir nedarbingumo pažymėjimo, net ir esant aiškiai diagnozei, išdavimo pacientai visada turi kreiptis į šeimos gydytoją.

Kasmet prevencinėms sveikatos paslaugoms gauti išrašoma apie 100 tūkst. siuntimų. 2021 m. šių siuntimų buvo išrašyta apie 115 tūkst. Pagal dabartinę tvarką, juos teisę išrašyti turi tik šeimos gydytojas.

Pagal dabartinę tvarką, laikinojo nedarbingumo pažymėjimus išduoti gali tik gydytojai ar gydytojų konsultacinė komisija. Atitinkamai pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą ligos išmoka sergantiems šeimos nariams slaugyti skiriama, jeigu gydytojo nurodymu būtina slaugyti susirgusį apdraustojo asmens šeimos narį.

Inicijuojamiems pokyčiams dar turi pritarti Seimas, balsuodamas dėl Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos, Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos, Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo, Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymų pakeitimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?