Tyrimų kompanijos TNS LT atliktas „Eurobarometro“ tyrimas parodė, kad galimi teroristų veiksmai kelia nerimą 56 proc. apklaustų lietuvių, o 61 proc. sako besibaiminantys karinių konfliktų.
Anot TNS LT pranešimo, šis tyrimas buvo skirtas sužinoti ES piliečių nuomonę civilinės saugos ir humanitarinės pagalbos klausimais.
Labiausiai lietuviai baiminasi žmogaus veiklos sukeltų nelaimių, pavyzdžiui, naftos išsiliejimų, branduolinių nelaimingų atsitikimų – tai kelia nerimą 84 proc. apklaustų mūsų šalies gyventojų. Tuo tarpu tokių stichinių nelaimių, kaip potvyniai ir žemės drebėjimai, baiminasi 69 proc. apklaustųjų Lietuvoje.
90 proc. Lietuvos gyventojų sutinka, kad Europos Sąjunga turi padėti bet kuriai ne jos teritorijoje esančiai valstybei, kurią ištinka didelė stichinė ir žmogaus sukelta nelaimė, į nukentėjusias teritorijas siųsdama ekspertus ir reikalingą įrangą. Taip pat 86 proc. lietuvių mano, kad, įveikiant nelaimes, ES koordinuojami veiksmai yra efektyvesni nei atskirų šalių priemonės.
Tyrimo autoriai teigia, kad pozityviam požiūriui į humanitarinę pagalbą neigiamos įtakos tarp šalies gyventojų neturėjo ekonominis sunkmetis. 39 proc. lietuvių visiškai palaiko tai, kad ES ir toliau finansuoja humanitarinę pagalbą, nepaisant patirtos ekonominės krizės ir didelio spaudimo viešiesiems finansams. Tarp visų ES piliečių taip manančiųjų dalis yra šiek tiek mažesnė ir sudaro 36 proc.
Tiek Lietuvoje, tiek kitose ES valstybėse, televizija ir internetas yra pagrindiniai šaltiniai, kuriuose gyventojai ieškotų informacijos apie ES humanitarinę pagalbą ir civilinės saugos politiką.
„Įdomu, kad ieškant papildomų žinių mūsų šalyje didelį vaidmenį atlieka interneto socialiniai tinklai: penktadalis apklaustų Lietuvos gyventojų informacijos apie ES humanitarinę pagalbą ieškotų būtent juose. Pagal šį rodiklį kartu su Slovakija pirmaujame Europoje, tuo tarpu atitinkamas bendras ES vidurkis siekia 11 proc.“ – rašo TNS LT.
Vasario–kovo mėnesiais Lietuvoje apklaustas 1021 asmuo.