Referendumas – ES šantažas ar pataikavimas rinkėjams?
Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES klausimas vertinamas prieštaringai, tad ne kartą rengtos britų apklausos, bandant išsiaiškinti, kiek piliečių pritaria išstojimui.
Naujausiais duomenimis, jei būtų klausiama dabar, 51 proc. britų referendume balsuotų už išėjimą, 45 proc. – prieš, o likę vis dar nėra apsisprendę. Politikai šiuo klausimu taip pat pasidalinę į opozicines stovyklas. Pasitraukimui pritaria UKIP partija, didžioji dalis konservatorių ir kai kurie darbiečiai. Šie politikai suformavo komitetą, rengsiantį referendumo kampaniją.
Man šlykštu tai, ką daro D. Cameronas ir britų žiniasklaida. Jie pila pamazgas ant imigrantų, ypač ant lietuvių, lenkų.
Likę politikai, net ir pats D.Cameronas, tvirtino norintys likti ES, tačiau sąjungos politika verčianti jį imtis kardinalių pokyčių.
Pasak A.Kasparavičiaus, globalizacijos ideologiją remiančios partijos ir premjeras nebegali rizikuoti politiškai ir turi taip pat demonstruoti tapatinimąsi su rinkėjais: „Vertindamas ankstesnį politikų vengimą rengti referendumą ir populizmo aspektus, esu tikras, šis referendumas bus panašus į pastarąjį Graikijoje dėl skolos atidavimo – politikai panaudos jį kaip galimybę išsiderėti dar geresnes narystės ES sąlygas dėl finansų, migracijos ir panašiai.“
Panašiai mano ir IT specialistas Dimitrijus, sakęs, kad referendumo pasiūlymas naudojamas kaip šantažo priemonė ES, norint susitarti dėl geresnių sąlygų.
Kita priežastis referendumui, ypač pastaruoju metu – pabėgėlių problema, dėl kurios piestu stoja dauguma britų. Prieš keletą dienų paskelbęs kampaniją „Taip išstojimui iš ES“ UKIP partijos lyderis Nigelis Farage‘as ją motyvavo Europoje įsišėlusia pabėgėlių krize. Pasak politiko, britai turėtų susimąstyti apie dabartinę situaciją ir nutraukti visus saitus su 28 šalių bloku. Politikas atvirai klausė, ar Didžioji Britanija turėtų likti dalimi sąjungos, kuri prisidėjo prie katastrofiškos pasaulio politikos nesėkmės.
Juk to ir siekia valdžia – truputį apsivalyti, jei išstos iš ES.
Kaip teigė buvęs Pasaulio lietuvių bendruomenės Seimo narys, britai istoriškai įpratę diktuoti, ne paklusti, tad ir šalies politikams, ir piliečiams besąlygiškas įsakymų vykdymas – nepriimtinas. Būtent į tai orientuojasi išstojimo šalininkai.
Tuo tarpu buvęs imigracijos ministras Damianas Greenas kategoriškai neigia įsitikinimą, jog nepriklausymas ES sumažins imigrantų srautus. Pasak politiko, būtent narystė sąjungoje kol kas leidžia bent truputį kontroliuoti savo sienas ir nelegalių imigrantų srautus.
D.Greeno teigimu, teigiamas referendumo rezultatas stipriai padidintų nelegalų skaičių: „Šiuo metu tūkstančiai bandančių patekti į Jungtinę Karalystę susiduria su sunkumais Kalė uoste bei aplink jį. Šis faktas rodo, kad Prancūzija pasirengusi susidoroti su sunkumais ir apsaugoti mūsų šalį. Jei išstosime, mūsų sienos niekas nebesaugos, o imigrantai nenustos vykę. Ar kas nors rimtai susimąstė, kas bus tada?“ – retoriškai euroskeptikų klausė parlamentaras.