„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 07 29 /12:24

Dieveniškių bendruomenės atstovai kalba apie baimes, esą vaikai gali tapti įkaitais

Šalčininkų rajone esančių Dieveniškių bendruomenės atstovai pastaruoju metu žinomi visai Lietuvai. Jie sukilo prieš ketinimus nedidelėje gyvenvietėje įrengti pabėgėlių centrą ir jame apgyvendinti šimtus nelegaliai Lietuvos sieną iš Baltarusijos kirtusių migrantų. Ketvirtadienio popietę bendruomenė rengia mitingą prie Vyriausybės, o prieš jį atstovai dalyvavo ir spaudos konferencijoje Seime.

Kartu su Šalčininkų krašte išrinkta Seimo nare Beata Petkevič, pastarosiomis dienomis aktyviai dalyvavusia nepatenkintųjų susiėjimuose Dieveniškėse ir šalia Rūdninkų poligono bei raginusia gyventojus priešintis, spaudos konferencijoje dalyvavo ir Dieveniškių bendruomenės atstovai Liuba Poliak, Mečislovas Butrimas, Marina Dmuchovskaja.

„Sugluminti, šokiruoti ir sužeisti“

Anot dieveniškiečių, jie buvo „sugluminti, šokiruoti ir sužeisti“ ir žinia, ir požiūriu į vietos gyventojus bei vietos valdžią.

„Kai praėjo mintyse nerimas, susidėliojo prioritetai, labai norisi atkreipti dėmesį, kad mes gyvename kol kas demokratinėje valstybėje, o nepagarba gyventojams, nenoras bent informuoti esant bet kokiai padėčiai yra nepagarba demokratinei valstybei.

Kas lėmė tokį ministrės ir ministerijos pasirinkimą, negaliu spręsti. Galiu tik daryti prielaidas, kad tai nenoras – mano rankose valdžia ir aš nenoriu žinoti, ką mano žemiau esantys, čia mano vasalai, baudžiava. Antras variantas – atsakomybės stoka už priimamus sprendimus ir ištartus žodžius. Trečias – kompetencijos stoka“, – kalbėjo L.Poliak.

Ji kartojo negalinti daryti išvadų, vis dėlto labai tikisi, kad valdžioje esantys žmonės taisys savo klaidas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės atstovė Liuba Poliak
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės atstovė Liuba Poliak

Parašus surinko greitai

L.Poliak teigė, kad Dieveniškės jau nėra nežinomas užkampis. Ji dabar esą suprantanti, kokia svarbi yra vienybė, kurios pasiekiama daug bendraujant. Tačiau bendruomenės atstovė teigė, jog jie buvo įžeisti kai kurių žiniasklaidos priemonių epitetų, buvę žeminami, už tai ketinama kreiptis į teismą.

Pati ji sakė visiškai atsitiktinai sužinojusi apie planus Dieveniškėse įkurdinti šimtus migrantų, todėl tą patį vakarą puolė aiškintis situaciją ir išgirdusi Dieveniškių seniūnės pasakymą, kad ir ši sužinojusi apie tai tik iš žiniasklaidos.

Galiu tik daryti prielaidas, kad tai nenoras – mano rankose valdžia ir aš nenoriu žinoti, ką mano žemiau esantys, čia mano vasalai, baudžiava.

Rinkdama kaimynų parašus L.Poliak teigė, kad taip dariusi jau vien tam, jog nebūtų nieko nedaroma, nes ji tikinti turinti teisę išsakyti savo nuomonę ir siekti gyventi ramiai. Parašų esą buvo surinkta gerokai daugiau nei 2 tūkst., ketinta peticiją įteikti liepos 31 d., tačiau tai padaryta anksčiau.

„Pirma premjerės patarėjo mintis buvo, kad čia nėra tiek gyventojų. Taip, tiek gal ir nėra, bet jie visa širdimi su manimi“, – teigė L.Poliak.

Seimo narė B.Petkevič sakė, kad pagal Vidaus reikalų ministerijos planą ketinta apgyvendinti Dieveniškėse daugybę migrantų ir tam esą „buvo paaukota buvusi žemės ūkio mokykla“.

Vietovė neretai vadinama Dieveniškių kilpa, tačiau konferencijos dalyviai prisistatė skambiau, teigdami, kad jie ne kilpa, o „Lietuvos ašara“.

L.Poliak akcentavo, kad patalpos, numatytos migrantams, yra tarp dviejų mokyklų – lietuviškos ir lenkiškos. Bendruomenė esą neketina trauktis tol, kol nebus išspręsta situacija dėl švietimo įstaigų, gyventojų kaimynystės. Nes esą kitaip nebūtų net laiko reaguoti į kilusią grėsmę.

„Aš dar kartą noriu akcentuoti 24,5 metro atstumą nuo potencialios situacijos – vaikai mokykloje įkaitai“, – kalbėjo moteris, teigdama, kad net ir A.Bilotaitei žadant kol kas į Dieveniškes migrantų nevežti, mitingas prie Vyriausybės vyks.

Trečiadienį A.Bilotaitė po susitikimo su Šalčininkų rajono meru Zdzislavu Palevičiumi, teigė, kad kol kas į Dieveniškes migrantai nebus vežami.

Dieveniškių gyventoja akcentavo ir esą skirtingas šeimos sampratas mūsų šalyje ir tarp pabėgėlių, nes ten neva kitoks požiūris, todėl tas 50 šeimų reikėtų dauginti iš 10–12. O ir nežinia, kokie tų šeimų tėvai, sakė L.Poliak.

Aš dar kartą noriu akcentuoti 24,5 metro atstumą nuo potencialios situacijos – vaikai mokykloje įkaitai.

„Kas yra tų šalių, iš kurių atvyksta pabėgėliai, šeimos samprata? Tai ne tėvelis, mamytė ir vaikas, tai gausa palyginti su mūsuose egzistuojančia šeimos samprata. Jeigu pasakys, kad ten gyvens 50 šeimų, skaičių reikia dauginti iš 10–12 minimum.

Mums apeliavo būti gailestingiems vaikams, ligoniams, invalidams. Klausimas, kaip invalido vežimėliu galima pereiti sieną? Mes irgi esame žmonės, gimdantys vaikus, sergantys. Dėl atvykėlių, vadinasi, paaukokime mūsų nėščias moteris, mūsų vaikus, senolius, kurie tiesiog negalės atsiginti“, – apie esą kilsiančias grėsmes kalbėjo moteris.

Pažadų išpildymo nemato

Ji padėkojo ministrei Agnei Bilotaitei, kuri rado laiko su jais susitikti. Jie išgirdę ministrės pažadą, kad nė vienas migrantas neatkeliaus, kol nebus tvoros. Tačiau esą protesto metu pamatė atvežamus tvoros segmentus – o tai esą labai nepatikima.

„Mus suglumino jėgos demonstravimas. (...) Mums buvo pasakyta, kad jie nenorėtų, bet jeigu reikės, bus panaudota jėga. (...) Mes protestuojame taikiai, tikimės, kad būsime išgirsti. Kalbėjomės daug tarpusavyje, kad negalime sau leisti jokio gesto, judesio, kuris galėtų būti traktuojamas kaip riaušių pradžia“, – kalbėjo L.Poliak.

Kitas bendruomenės atstovas Mečislovas Butrimas teigė iki šiol nesuprantąs, ką reiškia kartota mintis, kad Dieveniškės tinkama vieta, nes „gera logistika“. Esą jų gyvenvietė nutolusi nuo Vilniaus, tad koks čia susisiekimo gerumas?

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės atstovas Mečislovas Butrimas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės atstovas Mečislovas Butrimas

„Mes supratome, kad tai siauriausia vieta, aplink Baltarusija, galima bus lengvai kontroliuoti. Taip, tai patogiausia vieta žiūrint į žemėlapį, bet gal pamiršo, kad ten gyvena žmonės. Labai graudu, kad taip yra mūsų valstybėje“, – apgailestavo M.Butrimas.

Tvora nesulaikys

Marina Dmuchovskaja akcentavo, kad toks didelis skaičius įstatymo pažeidėjų suplanuotas apgyvendinti jų gyvenvietėje. Tačiau esą kyla įspūdis, kad vieni įstatymai taikomi Lietuvos piliečiai, kiti – užsieniečiams.

„Net nežinota, kur yra ta buvusi žemės ūkio mokykla. Premjerės patarėjas supainiojo pastatus, iš pradžių manė, kad apgyvendinti ketinama bendrabutyje, paskui – lietuviškoje gimnazijoje, nes pasidžiaugė, kad taip gerai sutvarkytas pastatas.

Tai gali būti juokinga, bet mums nebuvo“, – kalbėjo M.Dmuchovskaja.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės atstovė Marina Dmuchovskaja
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dieveniškių bendruomenės atstovė Marina Dmuchovskaja

Ji taip pat prisiminė ministrės A.Bilotaitės pažadus dėl geriausios apsaugos, tačiau esą tokia tvora nesulaikytų net kiemsargio, jau nekalbant apie pusantro tūkstančio vyrų. Būtent apie tiek vyrų migrantų iš pradžių kalbėta.

„Apatiniai kabo ant užkardos tvoros, gal tuoj kabės ir vietoj valstybinės vėliavos“, – sakė M.Dmuchovskaja.

Bendruomenės atstovė taip pat kalbėjo apie tai, kad Dieveniškių žmonių atžvilgiu pasipylė tokie epitetai kaip kontrabandininkai, kažkokių politikų manipuliacijų aukos ir pan.

Ji kartojo tenorinti savo kieme jaustis saugiai ir akcentavo, kad didžioji politika jos nedomina, nes tam renkamas Seimas, prezidentas.

Aplankė prezidentas

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį, iš anksto apie tai neskelbęs, apsilankė Šalčininkų rajono Dieveniškių miestelyje, kuriame bendruomenė aktyviai priešinasi neteisėtų migrantų perkėlimui.

Po susitikimo paskelbtame įraše feisbuke buvo teigiama, kad prezidentas susitiko su miestelio gyventojais ir išklausė jų pozicijos prieš ketvirtadienio susitikimą su politinių partijų lyderiais.

„Susitikimas Dieveniškėse. Rytoj su partijų lyderiais kalbėsime apie vieningą poziciją ir sprendimus migracijos krizei spręsti. Tai nėra vienos Vyriausybės, kelių savivaldybių, ar kelių vietos bendruomenių problema.

Tai visos Lietuvos problema, kurią sėkmingai išspręsti galime tik kartu. Todėl prieš rytojaus susitikimą susitikau su Dieveniškių gyventojais. Tam, kad išklausyčiau jų rūpesčius“, – savo feisbuko paskyroje parašė prezidentas.

Bendruomenės atstovė L.Poliak sakė, kad dieveniškiečiai buvo labai maloniai nustebinti, jog prezidentas norėjo pažiūrėti žmonėms į akis ir tai padarė.

„Pasitikome mūsų prezidentą aplodismentais, tada vyko dialogas ir jis išvyko pažadėjęs tartis su partijų lyderiais. Labai tikimės palankaus mūsų klausimo sprendimo“, – teigė ji.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas ketvirtadienio rytą sakė, kad su kita Šalčininkų rajono bendruomene – Rūdninkų – trečiadienio vakarą pavyko sutarti „esminiais klausimais“ dėl migrantų apgyvendinimo čia esančiame Viešojo saugumo tarnybos poligone.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“